Jak zadaszyć taras? Zestawienie 7 najpopularniejszych rozwiązań

Jak zadaszyć taras? Zestawienie 7 najpopularniejszych rozwiązań

Pogoda latem jest zmienna. Nierzadko popołudniu na tarasie zasiada się w promieniach słońca, a chwilę później w pośpiechu ucieka się przed deszczem. Dodatkowo coraz częściej w Polsce panują upały, dlatego taras powinien zapewniać ochronę zarówno przed deszczem, jak i promieniami słońca. Jak zadaszyć taras? Oto 7 popularnych rozwiązań.

Parasol

Parasol jest najprostszym sposobem, by zadaszyć taras, lecz przydaje się wyłącznie do ochrony przed upałami. Konstrukcja parasola jest zbyt mało wytrzymała, by poradziła sobie z porywami wiatru i zacinającym deszczem. Akcesorium przydaje się doraźnie, gdy chce się osłonić przed słońcem leżak przy basenie lub dodatkowe meble na tarasie.

Rozsuwana markiza

Rozsuwana markiza z płótna, podobnie jak parasol, chroni głównie przed upałem. Daje cień, lecz jej konstrukcja jest zbyt delikatna, by ochronić przed deszczem - pod ciężarem wody mogłaby się złamać. Markiza może ochronić jedynie przed przelotną mżawką. Ważne jest, by składać ją wyłącznie po wysuszeniu, gdyż zwinięcie mokrej markizy może skutkować pojawieniem się pleśni na materiale.

Żagiel przeciwsłoneczny

Żagiel przeciwsłoneczny może zastąpić rozsuwane markizy i parasole. Chroni jedynie przed słońcem, jednak prezentuje się wyjątkowo efektywnie. Żagiel zapewnia więcej cienia niż parasol, a także umożliwia wykonanie zadaszenia w dowolnym miejscu. Wysoka jakość materiału sprawia, że płótno jest odporne na utratę koloru pod wpływem promieniowania UV oraz na kontakt z wodą. Materiałowe żagle są również odporne na wiatr, co pozytywnie wpływa na ich żywotność.

Zadaszenie aluminiowe ze szkłem hartowanym

Jeżeli chce się postawić na stałe, metalowe zadaszenie, najlepiej jest wykonać je z aluminium i uzupełnić szkłem hartowanym. Z aluminiowych profili buduje się konstrukcję dachu o dowolnych wymiarach, a następnie uzupełnia się je szkłem. Zadaszenia tarasowe tego typu prezentują się nowocześnie i elegancko, jednak chronią wyłącznie przed deszczem. Szkło przepuszcza promienie słoneczne, przez co na tarasie jest gorąco, lecz dobrze chroni przed wodą. Jeżeli dach uzupełniają boczne ściany, na tarasie można wypoczywać nawet podczas letniej ulewy.

Daszek z blachodachówki

Stałe zadaszenie tarasowe można wykonać z blachodachówki. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy daszek nad tarasem stanowi integralną część dachu domu. Blachodachówka sprawia, że wygląd tarasu współgra z elewacją budynku. Materiał skutecznie chroni przed deszczem i słońcem, lecz w upały na tarasie może być zbyt duszno - zwłaszcza gdy taras znajduje się w ekspozycji południowej lub zachodniej. Minusem blachodachówki jest hałas podczas deszczu, spowodowany uderzeniem kropli w blachę. Jeżeli chce się zniwelować dźwięki w czasie deszczu, blachodachówkę można zastąpić gontem bitumicznym.

Zadaszenie drewniane z plexi lub poliwęglanem

Drewniane zadaszenie trasowe może być zarówno pełne, jak i częściowe. Pełny daszek nie przepuszcza światła, dlatego na tarasie jest dość chłodno. Jest to atut w czasie upałów, lecz na początku sezonu, gdy słońca jest niewiele, na tarasie może być zbyt zimno, by wypoczywać. Jeżeli chce się wpuścić na taras więcej światła, można wykonać daszek z poliwęglanu lub plexi. Zadaszenie drewniane z wstawkami z tworzywa sztucznego skutecznie chroni przed deszczem i słońcem, jednocześnie doświetlając taras.

Ekozadaszenie z pnączy

Zadaszenie tarasu można stworzyć z zielonych pnączy. Jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, gdyż wystarczy ustawić drewnianą pergolę i zasadzić bluszcz lub inne zielone pnącze. Gdy roślina wypuści liście, oplecie się wokół pergoli i stworzy zadaszenie tarasu, chroniące przed upałem. Taki „daszek” nie chroni przed deszczem, jednak latem najefektywniej zacienia taras. Co ważne, pergolę z pnączami można uzupełnić za pomocą żagla ogrodowego, zapewniając dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV i letnią, przelotną mżawką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl