Jak zorganizować wesele w ogrodzie – poradnik krok po kroku

Jak zorganizować wesele w ogrodzie – poradnik krok po kroku

Ślub i wesele w plenerze cieszą się rosnącą popularnością wśród nowożeńców. Klimatyczne przyjęcie na świeżym powietrzu można zorganizować nawet we własnym ogrodzie, co pozwala przyspieszyć ten wyjątkowy dzień. Brak konieczności oczekiwania na wolną salę sprawia, że wszystkie letnie terminy są idealnym czasem na wyjątkowy bankiet. Jak zrobić wesele w ogrodzie, aby stało się niezapomnianym dniem dla młodej pary i zaproszonych gości? Przedstawiamy garść cennych informacji!

Wesele w ogrodzie – ślubne formalności

Niezapomniane przyjęcie weselne w ogrodzie to rozwiązanie dostępne dla wielu par. Zanim rozpocznie się przygotowania do wesela na łonie natury, powinno się przemyśleć, gdzie zamierza się wziąć ślub. Jeżeli para młoda decyduje się na ślub cywilny, może odbyć się on poza murami urzędu stanu cywilnego. Przyszli nowożeńcy najpierw wybierają miejsce ceremonii. Jeśli interesuje ich ślub i wesele w ogrodzie, są zobowiązani udać się do właściwego urzędu stanu cywilnego dla danej lokalizacji. Dobrym rozwiązaniem jest złożenie odpowiedniego wniosku nawet na 6 miesięcy przed planowanym zawarciem związku małżeńskiego, gdyż zainteresowanie ślubami w plenerze jest ogromne.

Urzędnik przyjmujący wniosek jest zobowiązany do sprawdzenia, czy ślub cywilny w plenerze odbędzie się w miejscu godnym i umożliwiającym przygotowanie ceremonii w sposób należyty (między innymi konieczne jest zawieszenie godła). Urzędnik może ocenić miejsce na ślub plenerowy zarówno na podstawie dokumentacji zdjęciowej, jak i udając się we wskazane przez parę młodą miejsce. Dodatkowo urzędnik może wymagać od przyszłych nowożeńców pisemnego uzasadnienia, dlaczego ślub w plenerze jest dla nich tak ważny - wystarczy, że para młoda w kilku zdaniach wyjaśni swoją decyzję.

Po uzyskaniu zgody na udzielenie ślubu cywilnego w plenerze, konieczne jest dokonanie opłaty urzędowej w wysokości 1000 złotych. Tradycyjny ślub cywilny w urzędzie kosztuje jedynie 84 zł, jednak śluby plenerowe są dochodem dla danej gminy. Wyższa opłata wynika również z konieczności przygotowania poza murami urzędu niezbędnych elementów: insygnia z orłem, stroju dla urzędnika, patery na obrączki. Ponadto opłata obejmuje wynagrodzenie dla osoby udzielającej ślubu w plenerze.

Przyjęcie weselne w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Organizacja ślubu cywilnego w plenerze to jedynie początek drogi, jaką muszą przejść państwo młodzi, by przygotować wyjątkową ceremonię i przyjęcie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie ogrodu, miejsc dla gości, stołów, miejsca do tańczenia i dla ewentualnego zespołu muzycznego lub DJ-a.

Krzesła, stoły i miejsca siedzące

Na czas ceremonii powinno się pomyśleć o przygotowaniu miejsc siedzących przynajmniej dla części gości. Krzesła powinny być przygotowane dla pary młodej, świadków i najstarszych członków rodziny, gdyż nawet kilkanaście minut w pozycji stojącej jest dla nich zbyt dużym wysiłkiem. Doskonałym zakupem w tym przypadku będą solidne aluminiowe krzesła ogrodowe, które będą służyły nowożeńcom także w przyszłości, np. podczas grilli, spotkań towarzyskich lub uroczystości w ogrodzie.

Po udzieleniu ślubu przez urzędnika rozpoczyna się właściwe przyjęcie weselne w plenerze. Na nowożeńców i ich gości powinny czekać już stoły wraz z krzesłami. Stoły powinny być ustawione na stabilnym podłożu – na równym trawniku, tarasie lub na specjalnie przygotowanych podestach z desek tarasowych. Krzesła warto ozdobić eleganckimi pokrowcami i przewiązać dekoracyjnymi wstążkami, a stoły przykryć ponadczasowymi, białymi obrusami. Jeśli zdecydujesz się na drewniane stoły teak, możesz pozostawić je bez przykrycia i zorganizować przyjęcie w klimacie boho. Obowiązkowym elementem dekoracyjnym są świeże kwiaty i świece w szklanych osłonkach, ustawione na każdym ze stołów.

Pawilon lub altana ogrodowa

Wesele w plenerze jest uzależnione od pogody, dlatego państwo młodzi powinni być przygotowani na ewentualny deszcz lub burzę. Wszystkie stoły i krzesła powinny znajdywać się w pawilonach lub altanach, by przelotna mżawka, a nawet i ulewa, nie mogły popsuć humoru weselników. Nowoczesne pawilony i altany ogrodowe osłonią gości także przed palącym słońcem i zapewnią przyjemny chłód, gdy wesele będzie odbywało się w gorący, letni dzień. Odpowiednio przyozdobiona altanka ze świeżymi kwiatami i girlandami stanowi cudowną scenerię dla zawarcia związku małżeńskiego w obecności urzędnika. Będzie ona nie tylko praktyczna, ale również stworzy niepowtarzalny klimat na pamiątkowych fotografiach. Mogą ją również zastąpić eleganckie parasole ogrodowe w białym kolorze.

Nawet przyjemny i ciepły dzień nie gwarantuje nam ciepłego wieczoru i nocy. Warto więc się przygotować również na chłód. Na szczęście przy stołach można umieścić nowoczesne ogrzewacze ogrodowe. Wesele trwa do białego rana, dlatego, gdy zrobi się chłodniej, gościom weselnym siedzącym przy stole nadal będzie ciepło. Wiele dostępnych modeli prezentuje się niezwykle czarująco, a możliwość obserwowania wewnątrz płomieni nadaje wyjątkowego klimatu po zmroku.

Oświetlenie ogrodu

Wesele w plenerze zazwyczaj oznacza radosną imprezę do białego rana, która ze względu na mniej formalny charakter daje nowożeńcom i gościom wiele luzu. Aby jednak zabawa była bezpieczna, po zmroku w naszym ogrodzie nie może zabraknąć odpowiednio przemyślanego oświetlenia. Z jednej strony zapewnia ono komfortowe poruszanie się po terenie imprezy, a z drugiej dodaje wiele magii całemu przyjęciu.

Oświetlenie ogrodowe na wesele w plenerze może obejmować wiele elementów. Oprócz tradycyjnych lamp ogrodowych warto postawić na tworzące niepowtarzalny klimat lampiony i świetlne girlandy. Można je powiesić w koronach drzew lub wyznaczyć za ich pomocą miejsce do tańczenia. Lampiony i lampy o ciepłym świetle sprawdzą się także jako dodatkowe źródło światła na stołach. Są one bezpieczniejsze od tradycyjnych świec. Dlatego nie trzeba się martwić ich ewentualnym przewróceniem.

Parkiet to tańczenia

Wesele plenerowe nie może obejść się bez tańców do białego rana. Warto więc pomyśleć, w jaki sposób zaaranżować ogrodowy parkiet. Najlepiej, jeśli wybrane miejsce będzie utwardzone, ponieważ trawnik może być rozwiązaniem uciążliwym dla kobiet na obcasach. Miejsce do tańca można zaaranżować na kostce brukowej lub deskach tarasowych. Wiele wypożyczalni oferuje też wynajem specjalnych platform do tańca. Wokół nie może zabraknąć źródeł światła – girlandy, lampiony, lampy, a nawet kula dyskotekowa to propozycje, które sprawdzą się doskonale podczas szaleństwa na parkiecie.

Wesele w plenerze – plusy i minusy

Ślub i wesele w plenerze mają mnóstwo zalet, które sprawiają, że wielu nowożeńców decyduje się na to rozwiązanie. W przypadku sali ślubnych rezerwacji należy dokonywać nawet kilka lat wcześniej, co wymaga odkładania wielu planów na przyszłość. Tymczasem wesele plenerowe można zorganizować w dogodnym dla siebie terminie, jeśli urząd stanu cywilnego wyrazi na to zgodę.

Przyjęcie weselne w ogrodzie to doskonała opcja dla miłośników otwartej przestrzeni. Dzięki temu impreza nie jest ograniczona przysłowiowymi czterema ścianami, co zwiększa komfort zabawy wśród wszystkich gości. Impreza ta zazwyczaj jest tańsza w organizacji, a dodatkowo prezentuje się zjawiskowo. Nic nie jest w stanie przecież konkurować z pięknem natury, podkreślonym dodatkowo klimatycznym oświetleniem i dekoracjami. Co więcej, organizacja ślubu we własnym ogrodzie zdejmuje z nowożeńców i gości problem związany z dojazdami do kościoła lub urzędu, a następnie na miejsce przyjęcia weselnego. Popularność wesel na świeżym powietrzu związana jest także z pandemią koronawirusa – przyjęcia na dworze są bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników.

Niestety takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Wesele w ogrodzie wiąże się z pewną nutką niepewności związaną z pogodą. Na szczęście zakup lub wynajem altanek i pawilonów ogrodowych sprawia, że jesteśmy przygotowani na różne rozwiązania. Częstym problemem są również insekty, zwłaszcza ćmy i komary. W sprzedaży dostępne są specjalne opryski, które zapobiegają ich atakom, dając komfort gościom i parze młodej. W niektórych przypadkach można posiłkować się też moskitierami i ozdobnym tiulem, który uchroni nas przed owadami. Sprawdź wszystkie niezbędne akcesoria, które pozwolą Ci zapamiętać ten wyjątkowy dzień na całe życie!

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium