Ogród zimowy na tarasie lub balkonie – jak zrobić, cena i budowa

Ogród zimowy na tarasie lub balkonie – jak zrobić, cena i budowa

Ogrody zimowe są efektownymi łącznikami między domem a otaczającą go zielenią. Aby je zaaranżować, wcale nie trzeba dysponować dużą przestrzenią. Ogród zimowy uda się urządzić nawet na tarasie. W ten sposób zyska się miejsce, gdzie można relaksować się w otoczeniu roślin przez cały rok i bez względu na warunki pogodowe.

Jak przebiega budowa ogrodu zimowego na tarasach i balkonach w blokach? Jakimi formalnościami trzeba się zająć przed jej rozpoczęciem? Czy potrzebne jest pozwolenie? Ile kosztuje zrobienie ogrodu zimowego i zakup jego wyposażenia? Jakie elementy aranżacji pomogą stworzyć przytulną i stylową przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi?

Ogrody zimowe na tarasie – od czego zacząć ich budowę?

Ogród zimowy, nazywany również oranżerią, to dodatkowe pomieszczenie zlokalizowane przy wybranej ścianie domu. Najczęściej ma całkowicie przeszkloną konstrukcję. Jego podstawą mogą być nowo stworzone fundamenty albo istniejący już taras. Ogród zimowy tworzy dodatkową przestrzeń do wypoczynku w bliskości natury. Zabezpiecza też delikatne rośliny, których nie da się uprawiać na zewnątrz ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zimowe ogrody na tarasie zwiększają powierzchnię użytkową budynku i stają się jego niebanalną ozdobą. Mogą okazać się też wyjątkowo atrakcyjnymi miejscami do przyjmowania gości – nawet gdy na dworze panują ujemne temperatury.

Budowa ogrodu zimowego musi być dokładnie przemyślana. Planując inwestycję, warto wziąć pod uwagę rozmiar urządzanej przestrzeni, rodzaj nieruchomości, jaką się dysponuje oraz lokalizację konstrukcji. Oranżerie po stronie wschodniej, południowej i zachodniej zapewniają wystarczającą ilość światła do uprawy roślin. Najmniej światła słonecznego dociera do ogrodów założonych po północnej stronie. Zanim podejmie się decyzję o zbudowaniu na tarasie czy balkonie przeszklonej konstrukcji, trzeba też zorientować się w kosztach takiej inwestycji oraz formalnościach poprzedzających budowę.

Ogród zimowy na tarasie – cena

Cena ogrodu zimowego zależy od specyfiki projektu, zastosowanych materiałów i województwa. Najwięcej zapłaci się w województwie mazowieckim (szczególnie w Warszawie), a najmniej w podlaskim i podkarpackim. Z jak dużym wydatkiem trzeba się liczyć, planując zbudować ogród zimowy na tarasie? Koszt budowy to ok. 3-5 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Średnia cena ogrodów z aluminiowym stelażem to 2-4 tysiące złotych za metr kwadratowy, a w przypadku drewnianych konstrukcji będzie to ok. 2,3-5 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Ile kosztuje zabudowa balkonu pod oranżerię? Przeszklenie zamontowane od balustrady w górę to wydatek rzędu 200-350 złotych za metr kwadratowy. Wysokość ceny również zależy w tym przypadku od lokalizacji i użytych materiałów. Najtańsze są płyty pleksi, a najdroższe szyby o podwyższonej odporności na rozbicie. Zabudowa balkonu od podłogi do sufitu kosztuje średnio 400-600 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Cenę podnosi wysoka jakość przeszkleń i wybranie systemu przesuwnego.

Planując założyć ogród zimowy na tarasie, warto pamiętać, że koszt inwestycji ustala się indywidualnie. Podejmując współpracę z określonym wykonawcą, koniecznie trzeba sprawdzić, co obejmuje kosztorys, np. czy uwzględniono w nim przygotowanie fundamentów, wykonanie instalacji i założenie osłon czy też wyłącznie samą konstrukcję i montaż.

Do ceny ogrodu zimowego trzeba doliczyć również koszt zakupu i montażu systemu ogrzewania, oświetlenia, mebli i roślin. Dobór ostatnich z wymienionych elementów zależy jednak głównie od budżetu i pomysłu na zieloną aranżację.

Ogród zimowy na tarasie – pozwolenie potrzebne przy większych powierzchniach tarasów

Czy zawsze trzeba mieć pozwolenie na to, by zbudować ogród zimowy na tarasie? Przepisy (a konkretnie art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego) stanowią, że oranżeria przy domu, której powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 metrów kwadratowych, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba jednak pamiętać, że łączna liczba takich obiektów na każde 500 metrów kwadratowych działki nie może przekraczać dwóch.

Aby móc rozpocząć budowę tarasowej oranżerii o powierzchni nieprzekraczającej 25 metrów kwadratowych:

  • Zgłoś zamiar podjęcia budowy ogrodu zimowego w odpowiednim starostwie powiatowym. Złóż pismo, w którym podasz informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania oraz terminie rozpoczęcia robót.
  • Dołącz do wspomnianego pisma (zgłoszenia) oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli jest taka potrzeba, załącz również plan oranżerii czy inne uzgodnienia lub opinie wymagane na mocy odrębnych przepisów.

Możesz przystąpić do prac, jeśli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia starostwo nie wniosło sprzeciwu. Roboty powinny rozpocząć się nie później niż w ciągu 2 lat od terminu zapisanego w zgłoszeniu. Gdy budujesz ogród zimowy na tarasie, przepisy określają też minimalną odległość przeszklonej ściany od granicy działki. Powinny to być minimum 4 metry.

Jeżeli planowana oranżeria ma mieć powierzchnię powyżej 25 metrów kwadratowych, konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Do wspomnianego dokumentu należy dołączyć m.in. projekt budowlany w 4 egzemplarzach.

Ogród zimowy na tarasie w bloku i balkonie – formalności

Zabudowa balkonu albo tarasu w bloku jest bardziej skomplikowaną sprawą niż stawianie tego typu konstrukcji przy domach. Problematyczne może okazać się uzyskanie zgody na budowę oranżerii od wspólnoty albo spółdzielni. W przypadku niektórych budynków balkony są wyłączone z własności mieszkania. Właściciel takiej nieruchomości nie może swobodnie ingerować w konstrukcję czy wygląd balkonu. Ostateczna decyzja należy do wspólnoty czy spółdzielni.

Jeżeli planowana zabudowa miejskiej oranżerii nie zmieni za bardzo bryły ani wyglądu budynku, istnieje duża szansa na uzyskanie zgody na wykonanie prac. Zamiar zmodyfikowania balkonu czy tarasu trzeba zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej albo poinformować wspólnotę.

Jak buduje się ogrody zimowe na tarasie?

Pierwszym krokiem do stworzenia ogrodu zimowego jest odpowiedzenie sobie na pytanie, jak chce się korzystać z zaaranżowanej przestrzeni. Czy planuje się urządzić w niej drugi salon albo dodatkową jadalnię? A może kącik do czytania lub do uprawy egzotycznych roślin? Dokładne sprecyzowanie swoich oczekiwań pozwala dobrać odpowiednie materiały i wyposażenie do stworzenia zimowego tarasu marzeń. Ponadto koniecznie trzeba zdecydować, kiedy będzie się korzystać z zaprojektowanego miejsca – od wiosny do wczesnej jesieni, czy może przez cały rok? W przypadku drugiej opcji niezbędny okaże się montaż ogrzewania i ścian dobrze izolujących przed zimnem.

Podstawa pod zabudowę

Zanim zacznie się urządzać balkonowy czy tarasowy przeszklony ogródek, często trzeba dokonywać poprawek adaptacyjnych istniejącego podłoża. Jeśli taras jest nierówny, zwykle stosuje się belkę podwalinową ułatwiającą postawienie głównej konstrukcji oranżerii. Jak rozwiązać problem naturalnego spadku zapewniającego odprowadzanie wody opadowej z tarasu? Można to zrobić, wykonując obróbki w kolorze materiałów dominujących na tarasie. Niekiedy podstawę pod ogród zimowy trzeba powiększyć poprzez wykonanie dodatkowego fundamentu albo cokołu. Jeżeli natomiast poziom tarasu jest obniżony względem poziomu podłogi domu, nierówność można wypełnić, dokładając kilka warstw izolacyjnych.

Rodzaje zabudowy i rozwiązania dotyczące wentylacji

Ogrody zimowe mają dość prostą konstrukcję. Opiera się ona na szkielecie z profili drewnianych, stalowych, aluminiowych albo PCV uzupełnionym przez szklane tafle lub płyty poliwęglanowe. Przeszklenie powinno być odporne na uszkodzenia i zapewniać odpowiednią izolację cieplną. Aranżując zimowy taras, należy zadbać też o wymianę powietrza. Rozwiązaniem, które ją zagwarantuje, są nawiewniki. Dopływ świeżego powietrza zwykle lokalizuje się przy podłodze, a ujście zanieczyszczonego – w najwyższym punkcje konstrukcji.

Zimowe ogrody na tarasie – ogrzewanie i inne elementy, które powinny zawierać

Jeżeli planuje się wypoczywać w ogrodzie zimowym na tarasie przez cały rok, koniecznie należy wyposażyć go w instalację grzewczą. Można zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, ścienne, grzejniki kanałowe albo nowoczesne ogrzewacze ogrodowe. Ponadto trzeba zadbać o to, by przy budowie zimowego ogrodu zostały wykorzystane profile i przeszklenia dobrze izolujące przed zimnem z zewnątrz.

Ogrody zimowe na tarasie to miejsca, w których można wypocząć albo zjeść wspólny posiłek w otoczeniu roślin, nie zważając na niskie temperatury i inne kaprysy pogody. Przeszklenia pozwalają cieszyć się zielenią na zewnątrz nawet wtedy, gdy pada deszcz albo podziwiać bajkową zimową aurę nie marznąc i nie schodząc z wygodnego fotela. By stworzyć przestrzeń do wypoczynku albo jadalnię otoczoną efektownymi roślinami, na przearanżowanym tarasie muszą znaleźć się sofy, krzesła, stół albo całe zestawy mebli ogrodowych.

Dzięki dobraniu do ogrodu zimowego niezbędnych sprzętów można przyjmować gości, odpoczywać w komfortowych warunkach albo zająć się swoim hobby, ciesząc oko soczystą zielenią roślin. Kiedy sofy czy stoły są chronione przez zadaszenia i przeszklone ściany, pokrowce na meble ogrodowe okażą się zbędne. Można też zarezerwować je dla wyposażenia umieszczonego na zewnątrz.

Ważnym elementem ogrodu zimowego na tarasie jest również nastrojowe oświetlenie ogrodowe. Dzięki niemu można przebywać w kąciku relaksu także po zmroku, urządzać w nim wieczorne przyjęcia albo odpocząć po długim dniu z dobrą lekturą i kubkiem herbaty.

Rośliny i dekoracje, które ozdobią zimowy taras

Jak stworzyć ogród zimowy na tarasie, który zachwyci domowników i gości? Warto kierować się uniwersalnymi zasadami, które obowiązują przy aranżowaniu każdej zielonej przestrzeni. Najbliżej przeszkleń należy umieścić rośliny lubiące silne nasłonecznienie. Liście nie powinny dotykać szyb, aby się nie odparzyły latem albo nie zmarzły zimą. W następnym rzędzie od przeszkleń ustawia się rośliny preferujące światło rozproszone, a w kolejnym kwiaty dobrze znoszące półcień.

Jakie gatunki wspaniale ozdobią zimowe ogrody na tarasie? Do polecanych roślin należą grudnik, wilczomlecz albo trzykrotka. Ponadto w stylowych aranżacjach zimowych ogrodów pojawiają się storczyki, cyklameny, azalie, fikusy, paprotki, pelargonie, bluszcze, a nawet kaktusy. Na zimowy taras warto dobierać rośliny o podobnych wymaganiach. W przeszklonej oranżerii można uprawiać również warzywa i zioła. Ozdobne donice ogrodowe warto wypełnić rozmarynem, bazylią, miętą albo papryczkami, pomidorami czy sałatą.

Najlepiej, gdy w wyborze roślin podąża się za jednym pomysłem, który pozwoli stworzyć spójną kompozycję. Motywem przewodnim nieogrzewanego tarasu może być styl śródziemnomorski. W takim przypadku aranżację upiększą drzewka cytrusowe, palmy czy oleandry.

Aby stworzyć przytulny nastrój w ogrodzie zimowym, warto dobrać do mebli wypoczynkowych tekstylne akcesoria ogrodowe – dywany, poduszki i koce. Dzięki nim urządzana przestrzeń stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna i zyska ciepło zachęcające do spędzania w niej długich zimowych wieczorów. Ozdobne skrzynie, wazony, figurki, stroiki, plecionki z rattanu i wikliny, lampiony, świeczniki i inne drobiazgi dodadzą tarasowi niebanalnego charakteru, warto zatem zadbać o to, by również one pojawiły się wśród elementów wyposażenia.

Tarasowy czy balkonowy przeszklony ogród nie tylko urozmaici bryłę budynku, ale też zapewni przyjemne miejsce do spędzania wolnego czasu. Zadaszonym zielonym zakątkiem można cieszyć się przez cały rok, jeśli będzie właściwie ogrzewany i oświetlony. Jak zrobić ogród zimowy na tarasie? Przede wszystkim trzeba zdecydować, jakie funkcje ma pełnić aranżowana przestrzeń. Czy ma być jadalnią otoczoną zielonymi roślinami i pięknymi widokami za szybą? Czy chce się stworzyć mały, klimatyczny salonik, czy też własną czytelnię lub egzotyczny zakątek pełen tropikalnych roślin? Po odpowiedzeniu sobie na te pytania i odpowiednim przygotowaniu podstawy pod konstrukcję można zacząć kompletować wszystkie elementy wyposażenia niezbędne do stworzenia nastrojowej, przytulnej przestrzeni płynnie łączącej dom z ogrodem.

 

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium