Grillowanie to bezapelacyjnie jeden z narodowych sportów Polaków. I nie możemy być skromni – naprawdę jesteśmy w tym świetni! Z tego powodu u progu wiosny coraz większym zainteresowaniem cieszą się nie tylko wszelkie przepisy, które można wykorzystać na ruszcie, ale również porady dotyczące sprzętu. Jednocześnie coraz większą popularnością cieszą się alternatywy wobec tradycyjnego rusztu opalanego węglem. O tym, jaki grill gazowy wybrać, przeczytacie w naszym poradniku. Przygotujcie się razem z nami na pierwsze rozpalenie!
Grill gazowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?
Jeszcze kilka lat temu grillowanie na gazie było rzadkim wyborem. Zapaleni amatorzy tego rodzaju przyrządzania potraw przekonani byli, że prawdziwy grill odbywać się może jedynie nad rozżarzonymi węgielkami – to właśnie one miały bowiem gwarantować niepowtarzalny aromat. Jednak ostatnie lata pokazują, że przekonujemy się do innych rodzajów rusztów. Które cechy grilla gazowego – jaki wybrać zdradzimy w dalszej części naszego poradnika – przemawiają za takim zakupem?
- Smak – wbrew obiegowej opinii, surowiec wykorzystany do opalania rusztu nie ma aż tak dużego wpływu na efekt, a co za tym idzie: grill ogrodowy na gaz jak najbardziej można wykorzystać do przyrządzania tradycyjnych dań z rusztu, bez wędzenia najbliższego otoczenia;
- Wygoda użycia – stosowanie węgla do opalania grilla wiąże się z koniecznością bezpiecznego zutylizowania pozostałości, żarzące się węgle muszą ostygnąć, co może skomplikować sprzątanie po skończonej biesiadzie. W przypadku grilla gazowego jedynym, o czym trzeba pamiętać, jest umycie osprzętu, zanim tłuszcz zdąży zaschnąć.;
- Niewymagająca obsługa – tradycyjny grill wymaga regularnego dosypywania węgla, pilnowania żaru, regulowania temperatury za pomocą pogrzebacza, dla osób o małym doświadczenia skuteczne rozpalenie i utrzymanie grilla może się okazać sporym wyzwaniem. Grille gazowe działają jak kuchenki, raz włączony płomień będzie działał, dopóki nie zostanie wyłączony, a jego kontrola nie jest bardziej wymagająca niż obsługa piekarnika.
Grill gazowy – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
O tym, jaki grill gazowy wybrać, decydują bardzo zróżnicowane czynniki. Miejsce, potrzeby, mobilność urządzenia i inne funkcjonalności to najważniejsze kwestie, jakie należy rozważyć przed zakupem.
- Miejsce – niewielki ogródek czy olbrzymia przestrzeń przy domu? Odpowiadając na to pytanie będziesz w stanie określić, jaki grill gazowy wybrać: mniejszy, większy, a może taki, który bez problemu przetransportujesz w inne miejsce.
- Częstotliwość urządzania grilli oraz liczba zaproszonych na nie gości wskazują, jakiego rodzaju i ile palenisk powinien on mieć. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, kiedy na spotkaniach serwowane będą dania mięsne i wegetariańskie lub wegańskie – nie powinny być one przyrządzane na tym samym ruszcie.
- Gdzie przechowywać grill gazowy? Jaki wybrać, jeśli w ogrodzie nie mamy miejsca, w którym będzie on bezpieczny w zimowych miesiącach? Odpowiedź jest jedna: grill gazowy mobilny. Większość dostępnych na rynku modeli jest wyposażonych w kółka ułatwiające transport urządzenia.
- Przeglądając oferty grillów gazowych dostępnych obecnie na rynku nietrudno zauważyć, że wiele z nich wyposażonych zostało w dodatkowe funkcje, takie jak obrotowy rożen czy kuchenka boczna. Dzięki nim funkcjonalność urządzenia dodatkowo się zwiększa, a liczba dań, jakie można na nim przygotować – rośnie.
Jaki grill gazowy do 1000 złotych?
Grill gazowy do 1000 złotych to urządzenie o podstawowej funkcjonalności, które jednak umożliwi przygotowanie posiłku dla całej rodziny. Nawet w tak niskim przedziale cenowym istnieje możliwość wyboru liczby palników, mocy czy wielkości rusztu, dzięki czemu istnieje opcja dostosowania urządzenia do swoich potrzeb.
Jaki grill gazowy do 1500 złotych?
Jeśli można przeznaczyć na grill gazowy większą kwotę, warto rozważyć zakup droższego urządzenia. Podobnie jak w tańszych opcjach dostosowanie wielkości jest jak najbardziej możliwe, a w zależności od modelu istnieje prawdopodobieństwo, że grill gazowy do 1500 złotych będzie miał również dodatkowe akcesoria, jak wspomniany już ruszt obrotowy.
Jaki grill gazowy do 2000 złotych?
Jeszcze więcej dodatkowych funkcji posiadać będzie grill gazowy do 2000 złotych. Urządzenie z tego zakresu cenowego będzie zazwyczaj łatwe w transporcie dzięki zamontowanym w nim kółkom. W zdecydowanej większości uchwyt wykonany zostanie z nie nagrzewającego się materiału, dzięki czemu korzystanie z grilla będzie jeszcze łatwiejsze i bezpieczniejsze. W tej cenie warto sprawdzić także takie dodatki jak wbudowany termometr czy wyposażenie szafki grillowej.
Jaki grill gazowy do 3000 złotych?
Grille gazowe do 3000 złotych to już urządzenia chętnie polecane dla zaawansowanych amatorów dań z rusztu, którzy będą w stanie wykorzystać ich funkcjonalności. Kwota taka daje dużo możliwości, dzięki którym własnoręczne przyrządzanie smakołyków w stylu barbecue osiągnie poziom niemal profesjonalny. Mowa tutaj nie tylko o dodatkach, takich jak boczne kuchenki, ruchome ruszty czy wyposażenie, ale także interesującym designie, nadającym Twojemu ogrodowi charakteru amerykańskiego przedmieścia.