Jakie donice na taras lub do ogrodu?

Jakie donice na taras lub do ogrodu?

Stylowe donice ogrodowe podkreślą piękno posadzonych w nich roślin, mogą dodać też charakteru zewnętrznej przestrzeni. Nawet kilka oryginalnych akcesoriów zamieni zwyczajny ogródek w urokliwy zakątek. Doniczki pomogą też łatwo zmienić styl tarasu i przełamać wkradającą się monotonię. Jakie donice do ogrodu i na taras wybrać? Co wziąć pod uwagę, wybierając konkretne akcesoria? Jakie rozwiązania sprawdzą się na słonecznym albo małym tarasie? W jaki sposób wykorzystać duże donice w aranżacji? Jakie doniczki są wyjątkowo modne i jak włączyć je do tworzonej kompozycji?

Odpowiednie wyeksponowanie roślin

Doniczki trzeba dopasować do roślin, jakie mają być w nich zasadzone. Zanim wybierze się określone akcesoria, należy sprawdzić wymagania poszczególnych gatunków, ich sposób wzrostu i proces tworzenia się systemu korzeniowego. Donice muszą być odpowiednio głębokie i wysokie. Dzięki temu rośliny będą swobodnie w nich wzrastać. Pozwoli to również na odpowiednie wyeksponowanie kwiatów.

Donice do ogrodu i na taras powinny być odporne na niekorzystne warunki pogodowe takie jak wilgoć, słońce czy mróz. Dzięki zwiększonej wytrzymałości posłużą przez dłuższy czas. W kwestii wyglądu doniczek warto zwracać uwagę na to, by pasowały do stylu i kolorystyki urządzanej przestrzeni.

Duże donice na taras i do ogrodu

W dużych doniczkach zimą rzadko przemarzają korzenie, a latem rośliny pozostają odporne na przesuszenie. Wysokie warianty będą idealne do zasadzenia miniaturowych kolumnowych iglaków takich jak jałowce i tuje. Duże i szerokie donice do ogrodu będą świetnie eksponować iglaki płożące. Większe akcesoria pozwolą też na tworzenie warzywniaków albo większych kwiatowych kompozycji.

Jakie donice na taras w słońcu?

Jeśli rośliny mają być ustawione na słonecznym tarasie albo w jasnych częściach ogrodu, najlepiej posadzić je w dużych i masywnych donicach. Doskonale sprawdzą się doniczki ceramiczne albo drewniane, dlatego że utrudniają parowanie i ograniczają przegrzewanie się gleby. Na słonecznych stanowiskach raczej nie powinno się ustawiać akcesoriów plastikowych i metalowych, dlatego że kumulują ciepło i mogą szkodzić kondycji roślin.

Doniczki na mały taras

Jakie donice na taras o ograniczonym metrażu? W takich przestrzeniach idealnie prezentują się wąskie wysokie donice. Nie zajmują dużo miejsca i pozwalają na wprowadzenie atrakcyjnych zielonych akcentów. W takich donicach można posadzić karłowe drzewka, ozdobne trawy albo inne smukłe rośliny. Liczbę akcesoriów warto dostosować do rozmiaru tarasu. Wąskie donice prezentują się lekko i pozostawiają wystarczająco dużo miejsca dla mebli ogrodowych. Na małym tarasie można wykorzystać też niskie doniczki i ustawić je na stolikach, półkach czy parapetach. W takich akcesoriach warto posadzić kaktusy, modne sukulenty, zioła albo rośliny sezonowe.

Rozwiązanie na nowoczesne tarasy – betonowe donice

Donice betonowe znakomicie nadają się do surowych i minimalistycznych aranżacji ogrodów i tarasów. Takie akcesoria są solidne, ciężkie i mają stonowaną kolorystykę. Jeżeli miejsce ustawienia donicy ma być stałe, można zdecydować się na model o większej wadze i zasadzić w niej rośliny wieloletnie. Jeśli natomiast zakładasz, że w przyszłości będziesz przestawiać doniczki, wybierz akcesoria z lżejszego polimerobetonu. Jakie rośliny warto posadzić w betonowych donicach? Z ich estetyką znakomicie współgrają iglaki takie jak cyprysik czy karłowa sosna wejmutka. Surowy charakter betonu mogą przełamać z kolei kolorowe begonie.

Jakie donice do ogrodu – w modzie są geometryczne doniczki

Geometryczne doniczki pozwolą osiągnąć ciekawy kontrast z gładkimi, opływowymi formami stworzonymi przez naturę. Kanciaste akcesoria pozostaną w opozycji do zaokrąglonych liści, wygiętych pąków czy delikatnych, falowanych płatków kwiatów, co pozwoli na ich interesujące uwydatnienie. Im bardziej skomplikowany kształt donicy, tym liście rośliny powinny być prostsze i większe.

Trendy aranżacyjne – donice ze stali corten

Donice ze stali corten mają kolor rdzy, co pozwala osiągnąć intrygujący, niebanalny efekt aranżacyjny. Sam materiał wykazuje sporą odporność na warunki atmosferyczne, w tym na działanie wilgoci. Stal corten doskonale łączy się z zielenią roślin. Zwykle donice z tego tworzywa mają postać prostopadłościanów. Warto wykorzystać je w ogrodach i na tarasach w stylu nowoczesnym, eklektycznym albo industrialnym.

Donice podświetlane – ciekawy wybór na taras i do ogrodu

Jakie donice do ogrodu pozwolą wyeksponować piękno roślin również wieczorami i nocą? Doskonałym wyborem okażą się warianty wykonane z transparentnego polietylylenu wyposażone w energooszczędne lampy LED. Podświetlane doniczki stworzą wyjątkową atmosferę w ogrodzie czy na tarasie, gdy zapadnie zmrok. Z pewnością będą przyciągać uwagę przechodniów. Można wygodnie sterować natężeniem czy barwą światła przy pomocy pilota. Podświetlane doniczki będą doskonałym wyborem zarówno do prywatnych stref wypoczynkowych, jak i do ogródków restauracji, hotelowego patio czy zewnętrznej strefy biowellness.

Jakie donice na taras i do ogrodu wybrać? Przede wszystkim takie, które pasują do potrzeb sadzonych roślin oraz stylu i wielkości urządzanej przestrzeni. Odpowiednio dobrane doniczki dodadzą uroku ozdabianym zakątkom i podkreślą piękno kwiatów. Same w sobie będą stanowić też wyjątkową ozdobę i cieszyć oko podczas chwil spędzonych w ogrodzie czy na tarasie.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium