Początek wiosny, a więc przełom marca i kwietnia, to początek najbardziej intensywnych prac w ogrodzie. W tym czasie konieczne jest oczyszczenie terenu po zimie, przygotowanie rabat i donic, posianie i zasadzenie roślin. Zadanie te wykonane w tym czasie, dadzą owoce już kilka tygodni później – dzięki dobremu zaplanowaniu działań w okresie wczesnej wiosny, jeszcze przed wakacjami będzie można cieszyć się pierwszymi owocami i ziołami z własnego ogródka, a także istną feerią kwietnych barw. Jakie prace ogrodowe w kwietniu powinny obowiązkowo znaleźć się na Twojej to do list? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać.
Prace w ogrodzie w kwietniu – jak się do nich przygotować?
Z początkiem wiosny, szczególnie w kwietniu, rośliny rozpoczynają nowy sezon i przygotowują się do wypuszczenia pierwszych pąków, również te, które zajmują donice na taras. W ogrodzie oraz rabatkach na balkonie zaraz zacznie się robić bardzo kolorowo. Rośliny cebulowe zaczynają kwitnienie od połowy marca, jeżeli pogoda temu sprzyja, a więc w kwietniu większość pierwszych kwiatów jest już wyraźnie widoczna. Kwitną już liczne rośliny cebulowe, inne budzą się z zimowego spoczynku. To jest czas, by się nimi zająć – przygotować nawóz i umieścić go w podłożu, przyciąć kwiaty z ubiegłego roku, przesadzić część z nich, rozłożyć ściółkę. W naszym liście prac na kwiecie dla domowego ogrodnika sprawdzisz, jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w tym miesiącu.
- Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, kwiecien jest momentem na zdjęcie z balkonowych czy ogrodowych roślin zimowego okrycia, donice betonowe i kamienne warto oczyścić z pajęczyn i innych zanieczyszczeń.
- Podłoże należy oczyścić z resztek, wygrabić pozostałości, spulchnić glebę i przygotować ją na przyjęcie nowych roślin poprzez nawożenie.
- Kwiecień to czas na rozmnażanie przez podział bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Kępę bylin po wykopaniu dzielimy rozcinając łopatą, rozdzielając widłami amerykańskimi lub rozrywając rękami, na balkonie do rozsad świetnie sprawdzą się wysokie donice na taras.
- Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach, takich jak pelargonie, fuksje, datury, ołowniki czy oleandry, można sporządzić sadzonki. Pojemniki z sadzonkami należy przenieść do ciepłych pomieszczeń o temperaturze w granicach 18–20 stopni Celsjusza. Gdy po 2–3 tygodniach ukorzenią się i rozpoczną wzrost, uszczykujemy wierzchołki, aby rośliny rozkrzewiły się, co pozwoli przesadzić je w duże donice na taras, kiedy pogoda będzie sprzyjająca.
- Należy zwrócić uwagę, czy na roślinach uprawianych w pojemnikach i zimujących w pomieszczeniach, nie pojawiły się szkodniki. Jeśli zauważymy mszyce, należy je zwalczać (w ten sam sposób, jak później w ogrodzie). Często rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach atakowane są przez wełnowce.
Prace ogrodowe w kwietniu – znajdź odpowiednie wyposażenie
Aby wykonać najważniejsze prace ogrodowe w kwietniu, tak samo zresztą jak w każdym innym przypadku, niezbędne jest wyposażenie się odpowiednie narzędzia oraz produkty niezbędne do wykonania rozsad. Nie jest to jeszcze może czas na przesadzanie roślin w ozdobne donice ogrodowe, jednak na tym etapie warto przejrzeć zasoby i uzupełnić elementy, których po sezonie brakuje. Warto także wyposażyć się z wyprzedzeniem w różnego rodzaju podpórki pod rośliny. Do prac w ogrodzie czy balkonowych donicach warto także uzupełnić zapas ziemi, zarówno specjalistycznej, jak i uniwersalnej, oraz rękawic ogrodowych czy innych narzędzi.
Jakie prace w ogrodzie w kwietniu warto wykonać?
Na początku kwietnia należy zakończyć sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Aby to zrobić, wykopujemy dół na tyle duży, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie rośliny, na dno usypujemy kopczyk ziemi wydobytej z dołu podczas kopania lub – jeśli nie była żyzna – kompostu bądź ziemi próchnicznej. Przed umieszczeniem rośliny w gruncie skracamy korzenie, a zranione bądź złamane odcinamy powyżej uszkodzenia i rozkładamy na kopczyku ziemi na dnie dołu. Ważne, aby roślina po zasypaniu i udeptaniu ziemi rosła na takiej głębokości, jak poprzednio w szkółce. Formujemy w ziemi wgłębienie i obficie podlewamy posadzoną roślinę. Przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, pędy boczne o jedną trzecią długości. Po 2–3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą nowe korzenie, nawozimy je kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi.