Jakie prace trzeba wykonać w marcu w ogrodzie?

Jakie prace trzeba wykonać w marcu w ogrodzie?

Początek marca to czas przedwiośnia. Co to znaczy? Dni robią się coraz dłuższe, często są słoneczne, a ciepłe promienie stanowią dla roślin znak do wznowienia wegetacji. Zbyt wczesne wejście w ten okres nie jest jednak dla roślin korzystne – w marcu nadal mogą pojawiać się przymrozki, które uniemożliwiają im prawidłowy rozwój. Dlatego w prace ogrodowe w tym okresie powinny być szczególnie przemyślane – rośliny, które dobrze znoszą mrozy, można zacząć przygotowywać na wiosnę, a te, które wymagają cieplejszych warunków, należy nadal chronić przed zimnem. Sprawdź, jakie działania są możliwe w marcu w ogrodzie.    

Prace w ogrodzie w marcu – jak przygotować na powitanie wiosny?

W marcu w ogrodzie przyroda zaczyna powoli budzić się do życia. Już wtedy do Polski wracają niektóre gatunki ptaków. Jako pierwsze z dalekich podróży powracają m.in. skowronki, czajki, jaskółki, trznadle, żurawie. Wczesną wiosną wiele gatunków zaczyna rozglądać się za miejscami do gniazdowania. Ptaki zaznaczają swoje rewiry lęgowe i wabią potencjalne partnerki swoim śpiewem. 

Równie dużo, co w świecie zwierząt, dzieje się w świecie roślin. Właśnie w marcu w ogrodzie rozkwitają pierwsze kwiaty – przylaszczki, zawilce, ranniki, krokusy, przebiśniegi. Ogrodowy pejzaż w tym miesiącu ożywiają również kwitnące drzewa – dereń, leszczyna i wierzby z baziami. Pod koniec miesiąca rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, przez co zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wysokie donice na taras i inne balkonowe pojemniki na rośliny powinny pozostać jeszcze przykryte dla ochrony przed chłodem, jednak jest to również czas, w którym można planować kolejne rozsady. 

Prace ogrodowe w marcu, o jakich nie możesz zapomnieć 

Jeżeli pod koniec marca ustabilizuje się dodatnia temperatura i nie będą już przewidywane przymrozki, możemy rozpocząć zdejmowanie osłon chroniących krzewy i drzewa zimą. Ważne, aby robić to w pochmurny dzień, bo wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury. W marcu sadzimy żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę oraz drzewa i krzewy owocowe i ozdobne.

Jest to również czas na przesadzanie drzew i krzewów. Po posadzeniu dobrze je podlewamy, zwłaszcza jeśli jest sucho. W marcu przycinamy posadzone w poprzednich latach żywopłoty: tniemy boczne pędy tak, aby utrzymać planowany kształt, a szczytowe przyrosty skracamy. Możemy już przeprowadzić cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem, również jeśli donice ogrodowe są miejscem ich stałego bytowania. 

Jakie prace w ogrodzie w marcu szybko przyniosą efekt? 

Decydując się na balkonową czy tarasową hodowlę roślin oczekujemy, że jej efekty nadejdą stosunkowo niedługo. W marcu, kiedy ustają przymrozki, możemy zacząć dbać o posadzone w donicach rośliny. Jak to zrobić?

Pielęgnacja domowych roślin doniczkowych w marcu

Marzec w ogrodzie to pora, gdy donice na taras stają się miejscem intensywnego wzrostu roślin. Warto je wówczas przesadzić do większych doniczek. Bardzo dużych roślin doniczkowych nie przesadzamy – wystarczy wymienić im wierzchnią warstwę ziemi. Tym, które nie przetrwały zimy, można przyciąć liści, dzięki czemu pobudzimy wzrost nowych pędów. Wkrótce z pąków wyrosną nowe pędy i roślina odzyska ładny wygląd. Z odciętych wierzchołków bluszczów, cissusów, fikusów, kloników pokojowych, krotonów, lipek, róż chińskich, scindapsusów, syngonium i trzykrotek możemy zrobić sadzonki wierzchołkowe. W marcu możemy też rozmnażać rośliny pokojowe przez podział lub sadzonki pędowe.  Przez podział może rozmnożyć na przykład: aspidistry, kliwie, papirusy, paprocie, skrzydłokwiaty, zielistki.

Nawożenie roślin w ogrodzie w marcu

Jeżeli gleba w ogrodzie jest zbyt kwaśna dla uprawy wybranych przez nas roślin (sprawdzamy to kwasomierzem polowym), w marcu można ją zwapnować. Pamiętajmy, aby tego zabiegu nie łączyć z nawożeniem. Dopiero po 3-4 tygodniach po wapnowaniu możemy rozłożyć kompost albo zastosować dostępne w sprzedaży nawozy organiczne. Dobrym rozwiązaniem są nawozy o spowolnionym działaniu – donice betonowe pozwalają na stosowanie raz na cały sezon.

Kwiaty i zioła do posadzenia już w marcu  

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, co siejemy w marcu? Duże donice na taras to doskonałe miejsce do wysiewu takich roślin jak: aksamitka, aster chiński, cynia, gazania, heliotrop, kleome, lewkonia, lwia paszcza, niecierpek, szałwia błyszcząca, tytoń ozdobny, żeniszek, brokuł, cebula, cykoria, oberżyna, papryka, pomidor, por, sałata, seler, szpinak nowozelandzki. Natomiast w hodowli do gruntu sprawdzą się: chabry, czarnuszka, gipsówka, groszek pachnący, kłosowiec, nagietek, powój trójbarwny, rezeda, smagliczka, botwina, bób, cebula, groch, koper, kminek, marchew, pasternak, pietruszka, por, rzodkiewka, skorzonera, szpinak.

Marzec w ogrodzie: co zrobić z odpadami?

Odpadki organiczne, takie jak zaschnięte pędy roślin czy zgrabione zeszłoroczne liście, warto przeznaczyć na kompost, po rozłożeniu staną się świetnym nawozem. Pocięte na zrębki gałęzie można dołożyć na kompost, zastosować na rabatach jako ściółka lub wysypać nimi ścieżki. Do kompostowania nadaje się również muł wydobyty z oczka wodnego.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium