Jakie wybrać kwiaty na balkon?

Jakie wybrać kwiaty na balkon?

Na balkonie powinno być jak najwięcej roślin, gdyż to dzięki nim przestrzeń do wypoczynku pozwala odprężyć ciało i umysł. Szczególnie lubiane na balkonach są kwiaty doniczkowe i pnące, które dodają kącikowi wypoczynkowemu barw. Jakie rośliny na balkon wybrać?

Kwiaty w doniczkach

Kwiaty na balkon najczęściej są sadzone w doniczkach, które zawiesza się na balustradach, ustawia na parapetach lub umieszcza w ozdobnych koszach pod balkonem na wyższej kondygnacji. Kwiaty do skrzynek na balkon obejmują wiele odmian, jednak kilka z nich jest szczególnie popularnych ze względu na długie i obfite kwitnienie. Pelargonia to znany i lubiany kwiat do skrzynek na balkon, który od wielu dekad jest powszechnie wybierany w polskim klimacie. Do wyboru ma się kilka gatunków pelargonii, w tym odmiany wiszące odpowiednie do pojemników umieszczonych na wysokości. Begonia stale kwitnąca jest przeznaczona na balkony w pełnym słońcu, a begonia bulwiasta dobrze radzi sobie na lekko zacienionych stanowiskach. Obie rośliny mają piękne kwiaty o intensywnych barwach. W mniejszych i większych doniczkach dobrze wygląda lobelia. Są to piękne kwiaty balkonowe, które mają niebieskie, fioletowe, różowe lub białe drobne kwiatki, które można podziwiać od początku czerwca aż do późnej jesieni. 

Nemezja to kolejny piękny kwiat do skrzynek na balkon. Różnokolorowe kwiaty dają liczne zestawienia barw, tworząc ciekawe tło dla kącika wypoczynkowego. Równie kolorowe są kwiaty werbeny, która kwitnie od lipca do końca października. Obok wymieniowych kwiatów dobrze jest zasadzić aksamitkę, która ma specyficzny, odstraszający szkodniki zapach. Aksamitka ma żółto-pomarańczowe kwiaty o intensywnym wybarwieniu. 

Kwiaty pnące

Kwiaty pnące na balkonie prezentują się szczególnie ciekawie w starych budynkach, gdzie oplatają balustrady i mury, lecz można wykorzystać je również w nowoczesnych aranżacjach do tworzenia zielonych ścian bądź fantazyjnych pergoli. Uczep jest kolejnym z gatunków pnących, polecanych na balkony. Jego intensywnie żółte kwiaty na delikatnych, przewieszających się pędach cieszą oko od maja do października. Fuksje to kwiaty balkonowe, które mają zwisające lub wznoszące się pędy. Te pierwsze pięknie wyglądają, gdy oplatają balustrady, drugie są natomiast idealne do prowadzenia w formie piennej i kształtowania w formie drzewek.

Pnące kwiaty na balkon obejmują rośliny jednoroczne, takie jak groszek pachnący, wilce, chmiel japoński i nasturcja większa, jak i wieloletnie bluszcze, winobluszcze i wiciokrzewy. Do wyboru ma się również powojniki, miliny amerykańskie, róże i hortensje pnące. W przypadku powojników ważne jest zwrócenie uwagi na to, jakie warunki preferuje wybrana odmiana kwiatu. Każda z nich ma specyficzne potrzeby, dlatego nie wszystkie powojniki dobrze rosną na tym samym balkonie. 

Aranżacja balkonu

Tworząc aranżację balkonu, ważne jest dostosowanie jej rodzaju do wielkości dostępnej przestrzeni. Na niewielkich balkonach w starym budownictwie mieści się często wyłącznie niewielki fotel technorattan z okrągłym stoliczkiem. Rośliny na balkon na ograniczonej powierzchni można umieścić w skrzynkach zawieszonych na balustradzie bądź zdecydować się na ich podwieszenie na balkonie znajdującym się piętro wyżej. Na balkonach silnie nasłonecznionych lub znajdujących się od ulicy z roślin pnących można stworzyć zieloną ścianę, która da przyjemny cień oraz zmniejszy uciążliwość hałasów dochodzących z drogi. Ponadto pnące rośliny na balkon dadzą więcej prywatności. Jeżeli balkon jest nieduży, można wykorzystać na nim również składane krzesła aluminiowe o lekkiej konstrukcji i składany stolik, który mocuje się na balustradzie.

Na większej powierzchni kwiaty na balkon można ustawić na ozdobnym kwietniku lub drabince. Na takim balkonie dobrze wyglądają również duże rośliny doniczkowe, które stawia się bezpośrednio na podłodze. Duża przestrzeń pomieści zestaw wypoczynkowy z sofą i stolikiem kawowym, którego powierzchnię można wykorzystać dodatkowo, by postawić doniczki z drobnymi kwiatami bądź różami.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium