Kompostownik w ogrodzie

Kompostownik w ogrodzie

Jednym z niezbędnych elementów dobrze zagospodarowanego ogrodu lub działki, jest kompostownik. Dzięki niemu można cieszyć się piękną zielenią i dobrze odżywionymi uprawami. Dlaczego? Otóż dlatego, że kompostownik w ogrodzie daje możliwość uzyskania wysokiej jakości ekologicznego nawozu i to bez wydawania pieniędzy. Ponadto stanowi on również schronienie dla niezwykle pożytecznych stworzeń. Pomimo jednak swojego dobroczynnego wpływu na środowisko, jego wygląd nie jest zbyt atrakcyjny i niestety może negatywnie wpływać na estetykę ogrodu. Istnieją jednak sposoby na to, aby skutecznie go zamaskować. Zatem jak ukryć kompostownik w ogrodzie? Podpowiadamy.

Co warto wiedzieć o kompostowniku?

Kompost zaliczany jest do najlepszych nawozów organicznych. Obfituje on bowiem we wszelkie składniki odżywcze i mikroelementy, niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Ponadto zwiększa żywotność podłoża i zapewnia jego biologiczną równowagę. Jego niekwestionowaną zaletą jest to, że powstaje z ogrodowych i kuchennych odpadków, co czyni go całkowicie darmowym nawozem. Na kompostownik można składować zielone pozostałości pochodzące z upraw, takie jak:

  • Rozdrobnione gałęzie i konary,
  • Obumarłe rośliny,
  • Resztki owoców i warzyw,
  • Zgrabione liście,
  • Skoszoną trawę.

Kompostownik w ogrodzie można również wzbogacać o odpadki kuchenne. Mowa tu o fusach z kawy czy herbaty oraz papierze. Trzeba pamiętać o tym, że nie należy wrzucać do niego kości i odpadów mięsnych, gdyż przyciągają gryzonie.

Jak wykonać kompostownik?

Podczas tworzenia kompostownika należy pamiętać o tym, aby był on stawiany bezpośrednio na glebie, co pozwoli bez trudu przedostawać się do niego żyjącym w ziemi stworzeniom. Istotną rolę odgrywa tu także odpowiednia konstrukcja. Można ją wykonać samodzielnie przy użyciu słupków, zabezpieczonych środkiem konserwującym do drewna. Zarówno tył, jak i boki konstrukcji muszą być obite deskami w taki sposób, aby gwarantować łatwy dostęp do kompostu. Ponadto konieczne jest jej zadaszenie, chroniące zarówno przed deszczem, jak i nadmiernym wysychaniem na słońcu znajdującej się w jej wnętrzu zawartości. Jeżeli jednak wolimy postawić na gotowe rozwiązanie, wówczas dobrym wyborem będzie tu architektura ogrodowa. Wybierając odpowiednie modele zadaszeń, z łatwością stworzymy profesjonalną konstrukcję pod kompost.

Jak zamaskować kompostownik? Sprawdzone rozwiązania

Chęć posiadania kompostownika to jedno, ale jego nieprzyjemny widok to zupełnie inna kwestia. Żeby móc jednak produkować naturalny nawóz i cieszyć się nienaganną estetyką ogrodu, warto postawić na sprawdzone metody ukrywania kompostu. W odległości metra od niego, wystarczy posadzić krzewy lub inne rośliny, które rosną wysoko. Aby jednak osiągnęły pożądany rozmiar, konieczny jest czas. W przypadku osób, które nie chcą czekać, dobrym wyborem będą sztuczne rośliny. To skuteczny sposób na to, jak zamaskować kompostownik szybko i sprawnie, stosując przy tym dokładnie taką zieleń, jaka najbardziej przypadnie do gustu wybierającym ją osobom.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 850,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium