Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych

Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych

Meble ogrodowe drewniane należą do najbardziej uniwersalnych rozwiązań aranżacyjnych. Pozwolą na wygodne i efektowne zagospodarowanie zarówno przestrzeni wypoczynkowych, jak i tych przeznaczonych do jedzenia posiłków na świeżym powietrzu. Piękne i ponadczasowo modne, stale poszerzają grono swoich zwolenników. Warto jednak mieć świadomość, że drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych może się niszczyć i zużywać. Ważna zatem okazuje się prawidłowa pielęgnacja sprzętów wykonanych ze wspomnianego materiału.

Na czym polega konserwacja mebli ogrodowych drewnianych? W jaki sposób je czyścić i impregnować? Sprawdź, jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, by móc cieszyć się nimi przez wiele sezonów.

Etap 1 – Dokładne czyszczenie mebli ogrodowych drewnianych

Konserwacja drewnianych mebli zawsze powinna być rozpoczęta od ich starannego umycia. Aby wyczyścić powierzchnie sprzętów, wystarczy sięgnąć po wodę z płynem do mycia naczyń i gąbkę. W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń pomocna może okazać się myjka ciśnieniowa. Czyszczenie mebli drewnianych myjką nie wymaga użycia detergentów. Po umyciu sprzętów należy je dokładnie osuszyć. Usunięcie kurzu i brudu pozwoli lepiej ocenić ewentualne zniszczenia powstałe na powierzchni mebli.

Kolejnym zadaniem, którego wymaga od nas prawidłowo przeprowadzona konserwacja mebli drewnianych, jest odtłuszczenie powierzchni drewna i oczyszczenie jej ze starych powłok farb, bejc czy lakierów. Do odtłuszczania wystarczy użyć zwykły płyn do mycia naczyń rozcieńczony w wodzie oraz miękką szmatkę. W przypadku trudniejszych plam warto sięgnąć po benzynę ekstrakcyjną czy lakową. Do usuwania wyjątkowo opornych zabrudzeń przeznaczone są specjalne środki chemiczne do odtłuszczania drewna np. płyn do czyszczenia drewna teakowego Teak Cleaner.

Po pozbyciu się tłustych plam można przystąpić do usuwania łuszczących się powłok. Dobrym rozwiązaniem będzie też usunięcie całej farby i doprowadzenie drewna do stanu surowego. W pozbyciu się uszkodzonych czy zbędnych powłok pomoże szlifierka z papierem o grubej ziarnistości albo gruby papier ścierny. Do wyrównania i wygładzenia powierzchni po szlifowaniu warto zastosować papier o mniejszej ziarnistości.

Po oczyszczeniu mebli ze starej farby czy lakierów należy ponownie umyć je wodą z płynem do mycia naczyń i starannie spłukać czystą wodą. W ten sposób uda się usunąć pyły powstałe przy szlifowaniu, by sprzęty po wyschnięciu były przygotowane do dalszej konserwacji.

Etap 2 – Zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych

Impregnacja mebli drewnianych jest kolejnym niezbędnym zadaniem, które trzeba wykonać. Deszcz, wilgoć, promieniowanie UV, zmiany temperatur, szkodniki i rozwijające się mikroorganizmy to czynniki, przed którymi trzeba chronić sprzęty z drewna ustawione w ogrodzie, aby zachowały ładny wygląd i sprawność. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewniane meble ogrodowe szybko niszczeją, pęcznieją i pękają.

Impregnowanie drewna chroni ten materiał nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz. Środki do pielęgnacji mebli drewnianych wnikają głęboko w strukturę drewna i skutecznie je wzmacniają. Impregnaty chronią przed działaniem grzybów, zmniejszają chłonność materiału i przygotowują go na kolejne kroki konserwacji. Czym zabezpieczyć meble ogrodowe drewniane? Dobrym wyborem okaże się impregnat chroniący przed wilgocią, promieniami UV i mikroorganizmami np. płyn do konserwacji drewna teakowego Robust Teak Protector. Jeżeli chce się zachować naturalny kolor drewna, można zastosować preparat delikatnie koloryzujący. Pozwoli on wyeksponować słoje i rysunki drewna. Jeśli jednak planuje się pomalować drewno farbą w określonym kolorze, do zabezpieczenia powierzchni lepiej wykorzystać impregnat bezbarwny.

Jak zaimpregnować drewniane meble ogrodowe? Impregnat należy nakładać na surowe drewno albo na odsłonięte przy oczyszczaniu poprzedniej powłoki fragmenty surowego drewna. Kiedy impregnować drewno? Prace konserwacyjne najlepiej przeprowadzać w temperaturze od 5 do 20°C, gdy nie ma deszczu. Drewna nie zaleca się impregnować podczas opadów, upałów albo wietrznej pogody. Warto wiedzieć, że impregnat lepiej wnika w suche drewno. Zabezpieczać można drewniane meble o wilgotności nie większej niż 18%. Mokry materiał kiepsko chłonie impregnat.

Etap 3 – Malowanie mebli drewnianych

Czym zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, gdy ich powierzchnię pokryło się już impregnatem? Do wyboru dostępne są bejce, lakierobejce, lakiery i farby. Co należy o nich wiedzieć?

Bejca jest impregnatem barwiącym drewno. Wnika głęboko w strukturę materiału, ale nie wykazuje właściwości kryjących. Konserwacja mebli drewnianych bejcą polega na nakładaniu jej pędzlem w sporych ilościach na drewno i wcieranie preparatu w jego powierzchnię. W celu uzyskania ciemniejszego odcienia, bejcowanie powtarza się kilkakrotnie. Właściwe zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych wymaga użycia bejcy odpornej na promieniowanie UV i chroniącej przed gniciem. Alternatywą dla bejcy jest lakierobejca. To lakier z domieszką pigmentów barwiących drewno. Łączy w sobie właściwości ochronne i kryjące.

Czym zabezpieczyć meble ogrodowe drewniane, jeśli planuje się całkowicie pokryć drewno i nadać mu określony kolor? Do wyboru dostępne są farby akrylowe, kredowe i alkidowe. Pierwsze z nich są łatwe do nakładania i średnio trwałe. Farby kredowe są mniej trwałe i dobrze uwidaczniają rysunek słojów. Warianty alkidowe wyróżniają się największą trwałością i pozwalają osiągnąć błyszczącą powierzchnię bez widocznych słojów. Farby należy stosować zgodnie z zaleceniami poszczególnych producentów. Najczęściej preparaty nakłada się na drewno wałkiem albo pędzlem. Malowanie warto przeprowadzić w zacienionym miejscu i przy niedużej wilgotności powietrza.

Większość bejc, podobnie jak farb, można nakładać pędzlem lub wałkiem. Warto zastosować też metodę natrysku. W trudno dostępne miejsca dotrze nieduży, okrągły pędzel. Liczba naniesionych warstw zależy od zaleceń producenta preparatu – najczęściej trzeba nanieść 2 powłoki. Warto pamiętać o tym, że każda z warstw musi wyschnąć przed nałożeniem kolejnej.

Meble ogrodowe z drewna dodadzą urody rozmaitym przestrzeniom. Aby cieszyć się ich pięknem przez dłuższy czas, warto pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji i zabezpieczeniu przed szkodliwymi czynnikami. Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych polega na ich umyciu, oczyszczeniu, pokryciu impregnatem i dodatkową warstwą zabezpieczającą. Przeprowadzenie wspomnianych zabiegów pozwoli przedłużyć żywotność sprzętów, ukryć zniszczenia albo odmienić wygląd starych elementów wyposażenia ogrodu.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium