Malowanie mebli drewnianych

Malowanie mebli drewnianych

Malowanie drewnianych mebli to sposób na ich odświeżenie i nadanie im nowego charakteru. Farby impregnujące mają też działanie zabezpieczające meble ogrodowe przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Niezależnie od tego, czy planujesz renowację, czy ochronę drewnianego sprzętu, malowanie to zabieg, który warto regularnie powtarzać. Dowiedz się jak często to robić i jakie farby wybrać. 

Malowanie mebli drewnianych bez szlifowania

Malowanie drewnianych mebli wymaga pewnego przygotowania. Przed rozpoczęciem pracy trzeba dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię mebla. Następnie należy przygotować niezbędne narzędzia. Przyda się folia ochronna, taśma klejąca, a także oczywiście przyrząd do malowania. Do wyboru jest malowanie pędzlem, wałkiem lub za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Każda z metod ma swoje wady i zalety.

Malowanie pędzlem

Malowanie mebli drewnianych pędzlem to rozwiązanie, które daje dużą kontrolę nad ilością nakładanej farby oraz pozwala na dokładne pokrycie powierzchni w trudno dostępnych miejscach, zwłaszcza przy korzystaniu z pędzli o małym rozmiarze. Jednak przy malowaniu tym sposobem trzeba uważać, żeby nie zostawiać widocznych śladów po pędzlu w przypadku nakładania zbyt grubej warstwy farby.

Malowanie mebli wałkiem 

Malowanie mebli drewnianych wałkiem polecane jest do dużych powierzchni. Jest znacznie szybsze niż malowanie pędzlem. Wałek pozwala na równomierne rozprowadzanie farby, bez pozostawiania śladów. Natomiast malowanie nim nie sprawdzi się w przypadku detali, narożników czy trudno dostępnych miejsc. Warto wtedy wspomóc się pędzlem.

Natryskowe malowanie mebli

To najszybsza metoda pokrywania dużych powierzchni. Malowanie mebli sosnowych tą techniką zapewnia gładkie i równomierne pokrycie farbą, bez pozostawiania smug, jednak wymaga też posiadania większej wprawy. Wybór tej metody do malowania ulubionego mebla, bez wcześniejszego doświadczenia w malowaniu natryskowym, może być nieco ryzykowny. Do tego wymagane jest dokładne zabezpieczenie otoczenia, co może być pracochłonne.

Malowanie drewnianych mebli - rodzaje farb do drewna

Drewniane meble ogrodowe można malować różnymi środkami. Popularne środki to:

  • Impregnaty -  głęboko wnikają w strukturę drewna, chroniąc je przed wilgocią, grzybami i owadami. Dostępne są bezbarwne impregnaty lub z dodatkiem pigmentu, który nadaje drewnu kolor,
  • Oleje do drewna - np. olej lniany lub teakowy. Podkreślają naturalne piękno drewna, a jednocześnie chronią je przed wilgocią. Regularne olejowanie pomaga utrzymać elastyczność drewna i zapobiega jego pękaniu,
  • Lakiery - tworzą na powierzchni drewna twardą, ochronną warstwę, która chroni je przed wpływem warunków atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Dostępne są lakiery matowe, półmatowe i błyszczące,
  • Bejce - to preparaty, które barwią drewno, nie tworząc przy tym powłoki. Po bejcowaniu warto dodatkowo zabezpieczyć meble lakierem lub olejem,
  • Farby do drewna - do wyboru szeroka gama kolorów. Tworzą na powierzchni drewnianego mebla powłokę ochronną. Farby akrylowe są łatwe w aplikacji i odporne na warunki atmosferyczne, a przy pomocy farb olejnych można uzyskać bardziej nasycone kolory,
  • Woski - tworzą na powierzchni cienką, ochronną warstwę, która zabezpiecza przed wilgocią i zabrudzeniami. To mniej trwałe preparaty niż lakiery i oleje.

Typowe błędy przy malowaniu i jak ich unikać

Malowanie mebli drewnianych bez szlifowania może skutkować popełnieniem kilku popularnych błędów. Jakie to problemy i jak ich unikać? 

  1. Zła przyczepność farby, co powoduje jej łuszczenie i odpryskiwanie. Żeby temu zapobiec, należy upewnić się, że malowana powierzchnia jest czysta, sucha i odtłuszczona. 
  2. Farba uwydatnia nierówności na powierzchni malowanego mebla. Warto wtedy zastosować wypełniacz do ubytków w drewnie.
  3. Podczas schnięcia farby, na pomalowanej powierzchni tworzą się pęcherzyki powietrza. Aby uniknąć tego problemu, należy malować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i nakładać cienkie warstwy farby.
Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium