Tworzenie własnego ogrodu to zawsze nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, jak dużą przestrzenią się dysponuje, aranżowanie zielonego otoczenia domu i jego poszczególnych stref wymaga starannego planowania. Niestety praktyka pokazuje, że urządzanie ogrodu nierzadko odbywa się chaotycznie i bez głębszego zastanowienia, co przynosi rozczarowujące efekty i może zniechęcać do dalszych prac aranżacyjnych.
Takie sytuacje, w których rezultat upiększania otoczenia domu daleko odbiega od zamierzonego, są dość powszechne. Na szczęście znając najczęściej popełniane błędy w aranżacji ogrodu, można ich uniknąć i zamiast naprawiać pomyłki, od początku urządzać dokładnie taki zielony zakątek, o jakim się marzy. Sprawdź, czego się wystrzegać, gdy meblujesz i dekorujesz przestrzeń koło domu. Poznaj rozwiązania ułatwiające zakupy i dobór poszczególnych ozdób. Dowiedz się, jak zaaranżować ogród, który napawa dumą i zachęca do przebywania na świeżym powietrzu.
Urządzanie ogrodu bez planu
Podstawowym błędem popełnianym przez osoby samodzielnie urządzające przydomowy ogródek jest podchodzenie do tego zadania bez jakiegokolwiek planu lub z planem niedokładnie przemyślanym. W takich sytuacjach większość decyzji dotyczących aranżacji przestrzeni zostaje podjęta pod wpływem impulsu.
Nadchodzi wiosna? Trzeba więc kupić i zasadzić jak najwięcej nowych roślin. Sąsiad wyłożył ścieżki kostką brukową? Zróbmy to samo, ale połóżmy jej jeszcze więcej, najlepiej w pięciu kolorach! W którymś sklepie zorganizowano wyprzedaż plastikowych mebli do ogrodu? Kupmy kolejne sprzęty, na pewno jeszcze się zmieszczą na tarasie. Podobnych przykładów jest wiele i wszystkie prowadzą do zagracenia przestrzeni i stworzenia ogrodu o niespójnym wyglądzie.
Dlaczego staranne planowanie aranżacji terenu przy domu okazuje się niezbędne? Przede wszystkim dlatego, że pomaga ograniczyć wydatki i chroni przed nietrafionymi wyborami. Zanim zacznie się kupować i sadzić rośliny, dobierać meble ogrodowe i dekoracje, stawiać altanki czy dodawać jakiekolwiek ozdobne elementy, należy zastanowić się nad swoimi potrzebami i charakterem urządzanej przestrzeni. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: co powinno znaleźć się w ogrodzie, by spełniał swoje funkcje, a przebywanie w nim było przyjemne? Ponadto warto przeanalizować cechy posiadanej działki i to, jakie rozwiązania najlepiej do nich pasują. Sprecyzowanie celów, potrzeb i możliwości zdecydowanie ułatwi użytkowanie przestrzeni przy domu, oszczędzi wysiłku i zbędnych kosztów wiążących się z naprawianiem skutków błędnych decyzji.
Od czego zacząć urządzanie ogrodu? Od przygotowania dokładnego planu. Projekt powinien obejmować wszystko – od roślin i mebli ogrodowych po oświetlenie. Szczegółowy plan musi przedstawiać taki wygląd ogrodu, do jakiego się dąży.
Przygotowując projekt wymarzonego otoczenia domu, weź pod uwagę te czynniki:
- • przestrzeń, jaką dysponujesz
- • Twoje finansowe możliwości
- • typ ziemi w ogrodzie (sucha, podmokła, jałowa, żyzna, piaszczysta, gliniasta itp.)
- • rozmieszczenie i wielkość miejsc nasłonecznionych oraz zacienionych
- • orientacja ogrodu względem stron świata
- • dotychczasowa roślinność, jeśli chcesz zachować jej część i wkomponować w nową aranżację
- • ukształtowanie terenu
- • rozmieszczenie okien, aby rozrastające się rośliny ich nie zasłaniały
- • planowany wygląd nawierzchni i przebieg ścieżek w ogrodzie
- • sposób, w jaki chcesz ukształtować rabaty
- • gatunki roślin, które najbardziej Ci się podobają oraz ich wymagania
- • ilość czasu, jaką chcesz przeznaczyć na dbanie o ogród
- • rozmieszczenie roślin na działce
- • rodzaj planowanych stref w ogrodzie, np. wypoczynkowa, do grillowania, kącik dla dzieci itd., oraz ich rozlokowanie
- • styl aranżacji, według którego będziesz dobierać wszystkie elementy
- • liczba potrzebnych mebli ogrodowych oraz ich wygląd i przeznaczenie
- • miejsca, w których będziesz przebywać po zmroku, wymagające oświetlenia
- • Twoje plany i potrzeby teraz i za kilka lat
Pamiętaj, że błędy w urządzaniu ogrodu są łatwe do uniknięcia dzięki starannemu planowaniu i niepodejmowaniu decyzji pod wpływem impulsu. Daj sobie czas na zastanowienie i realizację projektu krok po kroku. Urządzanie ogrodu koło domu może trwać nawet kilka lat, ale trzymając się przygotowanego wcześniej planu, uzyskasz dokładnie taki efekt, jaki sobie zamierzysz.
Sadzenie roślin bez umiaru, w małych odstępach
Kolejnym częstym błędem w aranżacji ogrodu jest wypełnianie działki ogromną liczbą zróżnicowanych roślin, nie zastanawiając się, czy do siebie pasują i w jaki sposób się rozrosną. Kupując sadzonki w nadmiarze i sadząc je w niewielkich odstępach, szybko traci się kontrolę nad wyglądem dekorowanej przestrzeni. Brak umiaru w upiększaniu otoczenia domu może sprawić też, że miejsce przeznaczone do rodzinnego wypoczynku na świeżym powietrzu skurczy się do malutkich rozmiarów, nie zachęcając do relaksu i nie dając poczucia spokoju czy harmonii.
Jeżeli kupuje się rośliny pod wpływem impulsu i niepohamowanej ogrodniczej pasji, ogród może zamienić się w gęstwinę dzikich zarośli, przez które nie da się swobodnie przejść. Zdarza się też, że w otoczeniu domu pojawia się zbyt wiele różnych kształtów i kolorów, a przestrzeń mająca sprzyjać odpoczynkowi zaczyna przytłaczać i męczyć.
Sadzenie roślin bez umiaru jest niekorzystne również dla samej roślinności. Różne gatunki mogą rywalizować ze sobą o miejsce, wodę czy składniki odżywcze, wzajemnie się zarastając czy osłabiając. Krzewy, drzewa i byliny nagromadzone w nadmiarze na niewielkiej przestrzeni będą generować również inne problemy – większe straty przy pojawieniu się szkodników,
rosnące ryzyko rozprzestrzeniania się chorób grzybowych oraz nieprawidłowy rozwój roślin, które miały zachwycać, a wzrastając w nieprawidłowych warunkach, prezentują się niezbyt atrakcyjnie. Pamiętaj również, że zarośla przyciągają więcej ślimaków i komarów.
W uniknięciu tego błędu w aranżacji ogrodu ponownie pomoże Ci planowanie. Obejrzyj różne gatunki roślin, dowiedz się więcej o ich potrzebach i na tej podstawie dobieraj nasiona czy sadzonki. Sprawdź, jak rozrastają się dane krzewy, drzewa, kwiaty i trawy, jaką osiągają wysokość i czy mogą zdominować inne gatunki rosnące wolniej. Na uproszczonym planie ogrodu zaznacz obszary, które chcesz obsadzić danymi roślinami. Pamiętaj o zachowaniu wymaganych odstępów między sadzonkami. Dzięki starannemu doborowi i umiejętnemu rozlokowaniu roślin ogród wraz z upływem lat będzie coraz bardziej zachwycać, stając się harmonijną, zieloną oazą spokoju. Wobec wzrastającego poczucia kompletności aranżacji zniknie potrzeba ciągłego dodawania do niej nowych, przypadkowo wybranych elementów.
Nadmiar i niedopasowanie mebli ogrodowych – jak uniknąć tego błędu?
Od czego zacząć urządzanie ogrodu, by go nie zagracać? Stworzenie funkcjonalnej, wyważonej aranżacji wymaga przygotowania planu i konsekwentnego realizowania go krok po korku. Nie warto ulegać panującej modzie, dawać się skusić wyprzedażom ani dążyć do gromadzenia na podwórku wszystkiego, co kolorowe, ciekawe czy niebanalne. Należy zdecydować się na konkretny styl aranżacji, określoną kolorystykę oraz ustalić, jakie funkcje ma spełniać urządzany ogród.
Jakie meble ogrodowe wybrać? Przede wszystkim takie, które odpowiadają charakterowi poszczególnych części ogrodu i spełniające założone funkcje. Marzy Ci się idealne miejsce do relaksu z książką i kocem w letnie wieczory? Zwróć uwagę na huśtawki ogrodowe, wygodne sofy albo fotele. Chcesz przygotować miejsce do rodzinnego grillowania? Doskonałym wyborem będą stoły, krzesła albo całe zestawy obiadowe. Zastanów się nad przeznaczeniem urządzanej przestrzeni, jej podziałem na strefy i na tej podstawie zdecyduj, jakich mebli ogrodowych potrzebujesz. Dzięki temu unikniesz nadmiernego nagromadzenia sprzętów, z których nie będziesz korzystać. Kupując tylko potrzebne meble, zapobiegasz zagracaniu ogrodu. Aranżacja nie traci więc lekkości ani funkcjonalności.
Zasada zachowania umiaru dotyczy również wszelkich dekoracji umieszczanych w ogrodzie – poduszek, koców, rzeźb, wazonów i innych ozdób. Także w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Akcesoria mają dodawać charakteru i podkreślać cechy aranżowanej przestrzeni, a nie w niej dominować.
Nieumiejętne urządzanie ogrodu koło domu – brak konsekwencji i stylistycznej spójności
Bardzo duży wybór mebli ogrodowych może czasem nas przytłaczać. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy działamy bez planu i pod wpływem impulsu np. namowy kogoś bliskiego albo głośno reklamowanej wyprzedaży. Jeżeli kupujemy sprzęty, nie mając wcześniej obmyślonej koncepcji tego, jak ogród powinien wyglądać, by się nam podobał i panowała w nim harmonia, dokonujemy nietrafionych zakupów, a w przestrzeni wokół domu dominuje stylistyczny bałagan.
Wyposażenie ogrodu powinno być utrzymane w jednym stylu i określonej palecie barw. Poszczególne elementy – nawet jeśli są awangardowe czy fantazyjne – muszą tworzyć spójną całość. Jeżeli zatem planujesz zaaranżowanie przestrzeni wokół domu, konsekwentnie trzymaj się obranego kierunku i zgodnie z nim dobieraj meble ogrodowe, akcesoria, rośliny i inne dodatki.
Poważne błędy w aranżacji ogrodu: wypieranie zieleni przez beton i traktowanie kostki brukowej jako główną ozdobę
Zielona przestrzeń przy domu szybko traci swój naturalny czar, gdy zostaje w nadmiarze zalana betonem albo kiedy jest brukowana bez opamiętania. Przy tego typu nawierzchniach rośliny czy wyposażenie ogrodu schodzą na dalszy plan i często giną niezauważone. Efekt sztuczności i ciężkości staje się męczący, a ogród przestaje zachęcać do spędzania w nim czasu. To wrażenie dodatkowo potęguje wykładanie kostki w pstrokatych kolorach albo podejmowanie prób wyeksponowania innych elementów aranżacji, na przykład poprzez dobieranie mebli czy dekoracji o jeszcze bardziej krzykliwych barwach i ustawianie ich w nadmiarze. W takich sytuacjach nie wiadomo, na czym skupić wzrok, a przebywanie w chaotycznej, nieuporządkowanej przestrzeni zaczyna przytłaczać.
Jeżeli planujesz wykorzystać materiały takie jak beton, kostka brukowa, kamienie, kora czy żwir w aranżacji ogrodu, na przykład do wytyczenia ścieżek albo udekorowania rabat, pamiętaj o zachowaniu umiaru. Dzięki temu akcenty, które powinny pozostać dodatkiem, nie zdominują istotniejszych elementów takich jak meble ogrodowe czy rośliny. Zachowaj odpowiednie proporcje między naturalną zielenią a kamienną czy betonową nawierzchnią. Ponadto pamiętaj, że dobierając materiały w neutralnych kolorach, łatwiej zapanujesz nad całością aranżacji.
Ilość zamiast jakości, pośpiech w aranżowaniu przestrzeni przy domu
Urządzanie ogrodu, szczególnie tego będącego spełnieniem marzeń, to dość wymagająca inwestycja. Spory koszt warto rozłożyć na raty, wykonując poszczególne elementy aranżacji etapami. W ten sposób można uniknąć jednego z najczęstszych błędów, czyli urządzania ogródka w pośpiechu, wypełniając go tanimi, nietrwałymi sprzętami oraz korzystając z tymczasowych rozwiązań.
Dlaczego nie opłaca się takie postępowanie? Przede wszystkim dlatego, że zwiększa wysokość kosztów ponoszonych do czasu, aż osiągnie się zamierzony efekt. Prędzej czy później sprzęty trzeba będzie zamienić na solidniejsze. Poza tym szkoda wydawać pieniądze na coś, co i tak prezentuje się kiepsko. Przykładowo plastikowe leżaki są nietrwałe i mogą się łamać pod wpływem ciężaru. Zamiast kierować się przede wszystkim ceną i dużą dostępnością tego tymczasowego rozwiązania, lepiej zaczekać i kupić solidne meble ogrodowe wykonane z materiałów odpornych na obciążenia i czynniki atmosferyczne. Więcej na temat kryteriów wyboru leżaków do ogrodu dowiesz się z naszego artykułu: Jak wybrać wygodny i wytrzymały leżak ogrodowy?
Pamiętaj, że czasowe i tanie rozwiązania na dłuższą metę generują więcej kosztów. Nie mają też zbyt wiele wspólnego z wymarzonym wyglądem ogrodu. Nie warto zatem iść na kompromis i lepiej rozłożyć aranżowanie ogrodu w czasie, działając metodycznie i zgodnie z
obranym kierunkiem, zamiast kupować wszystkie elementy natychmiast i w nadmiarze, nie licząc się z ich nietrwałością ani niezadowalającym wyglądem
Znasz już wszystkie najczęściej popełniane błędy w aranżacji ogrodu oraz sposoby na ich uniknięcie. Nie musisz więc powtarzać ich u siebie, oszczędzając pieniądze, czas i nie marnując sił na ciągłe zmiany. Wystrzegając się omówionych błędów, zyskasz pewność, że urządzony ogród zachwyci Ciebie, domowników, gości i sąsiadów od samego początku. Szybciej stworzysz piękne i funkcjonalne miejsce spotkań w gronie najbliższych, przytulną przestrzeń do wypoczynku, strefę do zabaw z dziećmi czy rozwijania zainteresowań. Zaaranżujesz zatem dokładnie taki ogród, o jakim marzysz.