Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw w ogrodzie

Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw w ogrodzie

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie to rozwiązanie coraz chętniej uwzględniane w zielonych aranżacjach. Rodzice starają się zapewnić swoim pociechom jak najlepsze warunki do beztroskiego wypoczynku na świeżym powietrzu, rozwijania nowych umiejętności i aktywnego spędzania czasu. Jak zaaranżować bezpieczny, nowoczesny plac zabaw w ogródku? Jakie atrakcje mogą urozmaicić tworzone aranżacje? W tym artykule znajdziesz sporo pomysłów na przyjazny i ciekawy plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, niezależnie od tego, czy tworzysz wspomnianą przestrzeń od podstaw, czy też chcesz uatrakcyjnić już istniejące elementy.

Najlepsze miejsce na plac zabaw w ogrodzie

Aranżacja placu zabaw w ogrodzie powinna zaczynać się od wyboru odpowiedniego miejsca. Przestrzeń, w której będą bawić się dzieci, ze względów bezpieczeństwa musi znajdować się w zasięgu wzroku rodziców. Ogrodowy plac zabaw powinien być dobrze widoczny z tarasu, okna kuchni czy salonu. Dzięki temu w razie wypadku można będzie szybko zainterweniować.

Do zaaranżowania placu zabaw w ogrodzie najlepiej nadają się naturalnie zacienione miejsca. Dzieci mogą bezpiecznie się w nich bawić nawet podczas bardzo słonecznej pogody. Innym interesującym rozwiązaniem jest zapewnienie pociechom osobnej przestrzeni, w której schronią się przed mocnym słońcem. Cień w takich kącikach do odpoczynku może dawać parasol, specjalny namiot albo zadaszenie ogrodowe.

Bezpieczny i nowoczesny plac zabaw w ogrodzie przydomowym jest zlokalizowany w oddaleniu od ulicy. Jeśli jednak jedyną dostępną możliwością okazuje się zaaranżowanie przestrzeni dla maluchów w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, koniecznie trzeba zadbać o solidne ogrodzenie wspomnianej części działki. Ponadto w trosce o bezpieczeństwo dzieci nie należy ustawiać huśtawek, trampolin ani ślizgawek w pobliżu zbiorników wodnych. Nawet nieduże oczko wodne może stwarzać zagrożenie dla bawiących się pociech.

Aranżacja placu zabaw w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Poza wyborem lokalizacji dla placu zabaw, koniecznie trzeba zadbać o właściwą nawierzchnię. Podłoże dla domków ze zjeżdżalnią, huśtawek, drabinek, ścianek wspinaczkowych czy innych atrakcji powinno być odpowiednio miękkie i dobrze amortyzować upadki.

Jako nawierzchnia ogrodowego placu zabaw sprawdzi się:

 • trawa,
 • sztuczny trawnik,
 • podłoże z gotowych płyt wykonanych z miękkich tworzyw sztucznych takich jak poliuretan lub guma.

Dobierając poszczególne atrakcje dla dzieci, należy zwrócić uwagę na atesty bezpieczeństwa. Montując wybrane elementy placu zabaw, powinno się postępować zgodnie z dołączoną instrukcją. Budując określone konstrukcje samodzielnie, trzeba zadbać o ich stabilność i dobrze dokręcać wszystkie części. Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu każdej z atrakcji oraz ich okresowej konserwacji. Warto zadbać również o dopasowanie aranżacji placu zabaw w ogródku do liczby młodszych domowników, ich wieku i preferencji.

Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie – aranżacje, które Cię zainspirują

Planujesz zagospodarować część działki z myślą o swoich dzieciach? Zastanawiasz się, jakie atrakcje wybrać, by pociechy nie narzekały na nudę i chętniej spędzały czas na świeżym powietrzu? Poniżej znajdziesz sporo pomysłów na nowoczesny plac zabaw w ogrodzie.

Huśtawka i piaskownica

Umieszczenie w wybranej części działki tych dwóch elementów tworzy atrakcyjną przestrzeń do zabawy dla młodszych pociech. Zarówno huśtawka, jak i piaskownica zapewnią wiele godzin zabawy. Pierwsza z nich pozwoli zażyć trochę ruchu, a druga będzie rozbudzać kreatywność. Warto pamiętać o wyposażeniu piaskownicy w mini-narzędzia ogrodowe i foremki.

Trampolina

Trampoliny ogrodowe cieszą się ogromną popularnością. Dla wielu osób są one obowiązkowym elementem nowoczesnego placu zabaw w ogrodzie. Na trampolinie chętnie skaczą dzieci w różnym wieku, dlatego to uniwersalne rozwiązanie, które posłuży przez lata. Warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu atrakcji siatką, jeśli mają korzystać z niej maluchy.

Domki modułowe

Domki modułowe to rozwiązanie, które rośnie razem z dzieckiem. Do podstawowego modułu można dodać huśtawkę, zjeżdżalnię albo inne ciekawe akcesoria. W ten sposób uda się stworzyć wielofunkcyjny plac zabaw dla jednego dziecka albo większej grupy.

Domek na podwyższeniu lub ustawiony na ziemi można uzupełnić o meble ogrodowe dostosowane do potrzeb najmłodszych. Mogą to być np. niewielkie stoliki i krzesełka, hamaki albo inne elementy sprzyjające dobrej zabawie i wypoczynkowi.

Namiot ogrodowy dla dzieci

Namiot może być kryjówką i miejscem do zabawy w ciągu dnia, wówczas z powodzeniem zastąpi domek. Odpowiednio dostosowana atrakcja pomoże też wykreować warunki jak na kempingu. Razem z dzieckiem można urządzić sobie biwak w ogrodzie, piec kiełbaski nad ogniskiem, a później spać niemal pod gołym niebem.

Hamak

Wspomniany element pozwoli odpocząć po wielu godzinach zabawy w pozostałych częściach placu zabaw. Można zawiesić go pomiędzy dwoma rosnącymi niedaleko siebie drzewami albo zamontować pod zadaszeniem.

Tor przeszkód

Idealna atrakcja dla dzieci, które rozpiera energia. Na torze przeszkód w ogrodzie pociechy będą mogły ćwiczyć zwinność, szybkość i siłę. Rozmiar atrakcji warto dostosować do rozmiaru działki.

Gry planszowe w wersji giga

Ciekawym sposobem na zachęcenie dziecka do gry w szachy, warcaby czy chińczyka jest zbudowanie ogromnej planszy i wyposażenie jej w odpowiednio powiększone pionki. Atrakcja będzie stymulować myślenie, a zarazem zachęcać do ruchu na świeżym powietrzu.

Tematyczny plac zabaw w ogrodzie przydomowym – jak go urządzić?

Zastanawiasz się, jak odciągnąć dzieci od komputerów, tabletów i telewizora? Dobrym pomysłem może być stworzenie tematycznego placu zabaw w ogródku. W takich przestrzeniach łączy się tradycyjne atrakcje z nietypowymi, intrygującymi elementami dodającymi unikalny klimat.

Tematyczny plac zabaw w ogrodzie – inspiracje:

 • Statek piracki – możesz zaprojektować przestrzeń do zabawy tak, by przypominała statek piratów. Zainspiruj dzieci do tego, by udawały, że huśtają się na takielunku, gdy korzystają z huśtawek albo przygotowują się do odkrycia nowych lądów, wspinając się na szczyt masztu.
 • Pociąg – plac zabaw w tej formie rozbudzi fascynację podróżami. Gdy jedna z pociech będzie udawać, że prowadzi lokomotywę, inne dzieci mogą kupować na niby bilety do wymarzonych miejsc.
 • Zamek – bajkowa sceneria zachęci maluchy do zabaw w rycerzy, książąt i księżniczki, czarodziejki, a nawet ziejące ogniem smoki.
 • Farma lub safari – dzieci zafascynowane zwierzętami, życiem na wsi albo wycieczkami na inne kontynenty będą świetnie bawić się na placach zabaw z takimi motywami. Alternatywą dla maluchów kochających dinozaury będzie miejsce do zabawy inspirowane parkami rozrywki o tej tematyce.
 • Statek kosmiczny – aranżacja placu zabaw dla dzieci zaciekawionych kosmosem czy marzących o byciu astronautą.
 • Wóz strażacki – konstrukcja naśladująca wygląd wozu strażackiego będzie zachęcać do zabawy w strażaków.

Sposoby na mały plac zabaw w ogrodzie – porady i zdjęcia

Aranżując plac zabaw w małym ogrodzie, należy dobrze przemyśleć organizację przestrzeni. Jeżeli do dyspozycji masz niedużo miejsca na stworzenie strefy dla dzieci, zrezygnuj ze skomplikowanych, rozległych konstrukcji. Lepszym wyborem okaże się wieża ze zjeżdżalnią czy domek z huśtawką. Wspomniane nieduże konstrukcje sprawią sporo radości dzieciom i nie zajmą zbyt wiele miejsca. Aby urozmaicić takie atrakcje, można dodatkowo wyposażyć je w elementy rozbudzające wyobraźnię podczas zabawy.

Na niewielkich działkach doskonale sprawdzają się też małe, wielofunkcyjne place zabaw dla dzieci. Dzięki nim można wygospodarować więcej przestrzeni na inne atrakcje, np. hamak czy tablicę z kredą. Przykładem wielofunkcyjnego placu do małego ogródka jest gotowa drewniana konstrukcja ze zjeżdżalnią, huśtawką, drabinkami czy ścianką wspinaczkową.

Pomysł na plac zabaw w ogrodzie dla najmłodszych dzieci

Dla małego dziecka również uda się stworzyć nowoczesne, ciekawe i bezpieczne miejsce do zabawy. Na takim ogrodowym placu zabaw może znaleźć się:

 • malutki domek z drzwiami i oknami – maluch może zbierać w nim swoje skarby albo chować się z ulubionymi zabawkami,
 • kuchnia błotna – można wykonać ją ze starych skrzynek i europalet, wysłużonych misek i garnków, foremek, pojemników z wodą i piaskiem, łyżek i łopatek, by stworzyć idealną przestrzeń do zabawy w gotowanie,
 • piaskownica – w przypadku najmłodszych domowników świetnie sprawdzi się piaskownica pod zadaszeniem, aby maluchy mogły bawić się w cieniu.
 • miejsce do zabaw sensorycznych – zabawy sensoryczne zachęcają maluchy do ciekawości i odkrywania otaczającego świata, sprzyjają też nauce umiejętności motorycznych, rozwojowi mózgu i działają uspokajająco. Elementami sensorycznymi na nowoczesnym placu zabaw w ogrodzie mogą być np. stoły do zabawy wodą albo labirynty sensoryczne do odkrywania tekstur i światła.

Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć istniejącą przestrzeń dla dzieci, czy zaaranżować ją od zera, mamy nadzieję, że zgromadzone przez nas porady i inspiracje pomogą Ci urządzić bezpieczny i nowoczesny plac zabaw dla dzieci w ogrodzie. Skorzystaj z powyższych pomysłów na atrakcje zachęcające do beztroskich gier, ruchu na świeżym powietrzu i rozwijania umiejętności. Pamiętaj o dopasowaniu poszczególnych elementu do wieku i zainteresowań dzieci oraz do wielkości działki.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium