Ogranicza Cię przestrzeń? Sprawdź, jak urządzić mały ogród

Ogranicza Cię przestrzeń? Sprawdź, jak urządzić mały ogród

Niewielkie ogrody przy mieszkaniach w miastach oraz przed domami w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej wymagają nieco wysiłku, by stworzyć w nich przyjazną przestrzeń do wypoczynku. Ograniczona powierzchnia będzie zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu, jedynie gdy będzie się pamiętać o kilku kwestiach. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, gdy urządza się mały ogród.

Mała wygoda

Aranżacja małego ogrodu powinna przede wszystkim skupić się na wygodzie wszystkich członków rodziny. Przed domem powinien znaleźć się zarówno kącik dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na ograniczonej przestrzeni dobrze sprawdzają się wielofunkcyjne meble ogrodowe. Może to być zarówno duże łóżko ogrodowe, które po rozłożeniu zmienia się w kilka odrębnych siedzisk wraz z pufem, który zastępuje klasyczny stolik kawowy. Równie dobrym wyborem jest modułowy narożnik, przy którym można podać kawę i ciasto lub przysmaki przyrządzone na grillu. Dzieciom spodoba się huśtawka w formie kosza zawieszanego na stelażu.

Projektując ogrodzenie małego ogrodu, powinno się zadbać o to, by optycznie powiększyło przestrzeń. Jest to ważne, gdyż w przeciwnym razie będzie wydawała się ciasna, co zniechęci do wypoczynku wśród zieleni. Dobrym wyborem są niskie płotki lub wyższe, ażurowe ogrodzenia. Zamiast nich można postawić na zielone ściany, które sprawią, że ogród optycznie zleje się z przestrzeni wokół posesji, co doda mu przestronności.

Detale to klucz do sukcesu

Mały ogródek przed domem będzie wydawać się większy, jeśli zadba się o odpowiednie dodatki. Najważniejszym z nich jest oświetlenie ogrodowe. Wykorzystanie lamp grodowych różnego typu pozwala uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Oświetlenie można wybierać dowolnie - w małym ogrodzie znakomicie wyglądają zarówno większe, stojące latarnie, jak i niewielkie lampki solarne. Lampy można umieszczać w wielu miejscach, decydując się na ogólne oświetlenie przestrzeni lub podkreślając za ich pomocą różne detale (np. niewielkie rabatki).

Pomysł na mały ogród powinien obejmować dodatki, dzięki którym podkreśli się styl, w jakim utrzymana jest aranżacja. Mogą to być poduchy, materace i koce, które za pomocą odpowiednich printów i kolorów dodadzą przestrzeni nowocześniejszego wyglądu lub klasycznej prezencji. Ważne jest również zwrócenie uwagi na sposób, w jaki wykończone są same meble ogrodowe - przykładowo, technorattanowe, ażurowe sploty znakomicie wyglądają w ogrodach urządzonych w stylu prowansalskim.

Dobierz odpowiednie rośliny

Odpowiedni dobór roślin jest istotny dla każdego, kto szuka pomysłu, jak urządzić mały ogród. Rośliny na niewielkiej przestrzeni powinny pasować do stylu, w jakim utrzymany jest ogródek. Jednocześnie ważne jest zadbanie o to, by roślinność pasowała do kształtu i wielkości przestrzeni. W kwadratowych ogrodach rośliny powinno się sadzić wokół ogrodzenia, pozostawiając wolną przestrzeń na środku. Na niej umieszcza się meble wypoczynkowe, grilla i wyposażenie przeznaczone do zabawy dla dzieci. W pobliżu domu powinny znaleźć się mniejsze gatunki roślin, natomiast dalej można sadzić większe krzewy, czy nawet drzewa. Mały ogród zazieleni się również dzięki gatunkom pnącym, które mogą oplatać całe ogrodzenie. Dobrym wyborem są powoje, bluszcze oraz dzikie wino. Więcej zieleni zapewnią doniczki ogrodowe, które można ustawić na stoliku lub obok wypoczynkowego narożnika.

W niewielkich ogrodach w kształcie prostokąta powinno się zadbać o to, by rośliny rozrastały się w górę zamiast wszerz. Donice z kwiatami i formowanymi krzewami są znakomitym wyborem. Równie dobrze sprawdzą się pnące rośliny o niewielkich liściach i drobnych kwiatkach oraz ozdobne trawy, które są polecane głównie do ogrodów w stylu nowoczesnym.

Jeśli woli się naturalniejsze i mniej uporządkowane aranżacje, na małej przestrzeni urządzi się bez przeszkód ogród w stylu angielskim. Wystarczy obsadzić go irysami, rezedami, dzwonkami, berberysami i innymi kolorowymi kwiatami. Pomiędzy kwiaty porastające obrzeża ogrodu wplata się niewielkie rzeźby, karmniczki dla ptaków, poidełka i kaskady, tworząc wyjątkowo urokliwą aranżację.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium