Styl skandynawski jest popularny nie tylko w aranżacjach wnętrz, ale również w ogrodach. Wybierają go miłośnicy naturalności połączonej z nutą nowoczesności oraz osoby, które mają niewiele czasu na pielęgnację przestrzeni wokół domu. Jakie cechy ma ogród skandynawski? Jak go stworzyć?
Czym jest ogród skandynawski?
Styl skandynawski we wnętrzach wyróżnia się minimalizmem i skromnym zestawem kolorów. Charakteryzuje go też dążenie do tworzenia jasnych, otwartych przestrzeni. Wspomniane cechy dotyczą także ogrodów zakładanych w skandynawskim stylu. W jaki sposób życiowa filozofia mieszkańców Skandynawii uobecnia się w otoczeniu ich domów?
Ogród skandynawski to ogród, w którym liczy się prostota i funkcjonalność. Skoncentrowanie się na tych kwestiach podczas tworzenia aranżacji pozwala na wprowadzenie stylu rodem z krajów nordyckich zarówno do malutkiego ogródka przy domu w zabudowie szeregowej, jak i na pokaźną działkę. Dzięki umiarowi i skupieniu na użyteczności każda przestrzeń może wydawać się większa i mądrzej zaplanowana.
Skandynawskie ogrody mają sporo cech wspólnych z ogrodami nowoczesnymi oraz naturalistycznymi i orientalnymi. Z pierwszym typem aranżacji łączy je minimalizm, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i dążenie do funkcjonalności, a z drugim – umiłowanie tego, co naturalne. Dla aranżacji inspirowanych Skandynawią charakterystyczna jest ponadto chęć tworzenia miejsca dla dzikiej przyrody przy jednoczesnym zrozumieniu potrzeb użytkowników działki. W ogródku skandynawskim pojawiają się dzikie i surowe elementy zestawiane z nowoczesnymi lampami LED, komfortowymi meblami i czy podświetlanymi donicami. Na działce jest więc zarówno miejsce na naturę, jak i na wygodę, użyteczność czy przytulność.
Ogród w stylu skandynawskim – czym się charakteryzuje?
Znakiem rozpoznawczym ogródka skandynawskiego są proste linie ogrodowych konstrukcji, nawierzchni i elementów wyposażenia. Kolejna charakterystyczna cecha nordyckiej aranżacji to otwartość. W stylu skandynawskim wykorzystuje się mniejszą liczbę roślin i nasadzeń, dzięki czemu przestrzeń ogrodu wydaje się większa, bardziej otwarta i swobodna.
Minimalizm powinien dotyczyć każdego aspektu aranżacji. Oznacza to konieczność zrezygnowania ze zbędnych elementów ozdobnych i rzeczy niefunkcjonalnych. Pierwsze z nich łatwo rozpraszają uwagę, zakłócają harmonię i nie pasują do prostoty skandynawskiego stylu. Drugie niepotrzebnie zajmują miejsce. Minimalistyczne podejście nakazuje też umiar w doborze liczby i gatunków uprawianych roślin oraz dbanie o prostotę w wyglądzie budowanych konstrukcji.
Na czym jeszcze polega styl skandynawski w ogrodzie? Na urządzaniu przestrzeni tak, by pielęgnacja roślin nie pochłaniała za dużo czasu i wysiłku. Warto wybierać gatunki wytrzymałe i niewymagające. Im mniej nasadzeń, gatunków roślin i koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych do wykonania, tym lepiej. Pamiętaj – skandynawski ogród to idealny ogród dla zapracowanych i tych, którzy dążą do maksymalnej wygody użytkowania działki.
Przestrzeń urządzana w omawianym stylu aranżacyjnym, mimo swojej prostoty i użyteczności, przyciąga dziką przyrodę. Uprawiając drzewa i krzewy typowe dla polskiego klimatu, można stworzyć schronienie dla ptaków czy wiewiórek. Domki dla jeży, stosy kamieni dla jaszczurek, ozdoby wodne albo hotele dla owadów również zaproszą dzikie zwierzęta do ogródka.
Ogrodowe konstrukcje o nordyckim charakterze buduje się z drewna albo kamienia. Dobierane materiały powinny być naturalne i proste. W aranżacjach często pojawiają się tarasy. Powinny mieć dość jednolitą formę i być zbudowane z desek, płyt kamiennych, cementowych albo kostki brukowej. Warto wybierać nawierzchnie i elementy małej architektury bez dekoracyjnych detali. Lepiej zrezygnować z mozaiki i wyszukanych wzorów. Nawierzchnie buduje się z drewna i kamienia, grubego żwiru dekoracyjnego lub kostki brukowej.
Kolorami typowymi dla skandynawskich ogrodów są biel i jasne, pastelowe barwy. Można wprowadzać je w postaci mebli, dekoracji, nawierzchni i elementów architektonicznych (takich jak np. pergola). Wybierając rośliny kwitnące na biało, uda się dodatkowo powiększyć optycznie przestrzeń ogródka. W przypadku nawierzchni i tarasów w nordyckich aranżacjach chętnie wybierane są również szarości i kolor piaskowy.
Ogród skandynawski – najważniejsze cechy
Ogród w stylu skandynawskim cechuje się połączeniem dzikości przyrody z nowoczesnymi akcentami i maksymalnym komfortem użytkownika. W dużej mierze przypomina ogród nowoczesny i minimalistyczny, lecz w większym stopniu nawiązuje do natury. Charakterystyczną cechą ogrodu skandynawskiego są proste linie nawierzchni, ogrodowych mebli i elementów małej architektury. Wszelkie zdobienia są zbędne, gdyż są to elementy, które niepotrzebnie odciągają uwagę od natury. Liczba roślin, rabat, mebli i elementów dekoracyjnych powinna być ograniczona, gdyż ważne jest unikanie nadmiernego przytłoczenia i zagęszczenia nasadzeń.
Ogród skandynawski jest odpowiedni dla osób, które dużo pracują. Jego urządzenie i dbałość o nasadzenia wymagają niewielu zabiegów, rzadkiego podlewania i przycinania. Zieleń jest łatwa w uprawie, gdyż może ograniczać się nawet do mchów porastających głazy i wrzośców otaczających żwirkowe alejki. Niezwykle istotne jest za to oświetlenie. Skandynawski ogród jest pełen światła, gdyż na północy brakuje słońca. Szwedzi, Finowie i Norwedzy robią wszystko, by otaczać się jak największą ilością oświetlenia. W ogrodzie powinny znaleźć się liczne punkty świetlne, zarówno w postaci niewielkich solarnych lampek, jak i większych latarni.
Nasadzenia w ogrodzie powinny odzwierciedlać naturalny krajobraz, dlatego ich rozmieszczenie powinno być swobodne, a nawet nieco chaotyczne. Ważne jest unikanie geometrycznych form i regularnych odległości pomiędzy roślinami, by odróżnić skandynawską aranżację od ogrodów angielskich.
Meble w ogrodzie skandynawskim
W ogrodzie skandynawskim króluje prostota i naturalność, dlatego pasujące do niego meble są minimalistyczne i wykonane z naturalnych materiałów. Niektóre z nich mają wręcz toporne kształty. Do skandynawskiego ogrodu polecane są meble ogrodowe teak i technorattan, które są wytrzymałe i eleganckie. Ich użytkowanie wymaga niewielu zabiegów konserwacyjnych. Meble wykonane z teaku są dość ciężkie, dlatego w przypadku częstego przestawiania foteli i stolików poleca się wybór mebli technorattanowych, które są lżejsze. Kącik wypoczynkowy można stworzyć bezpośrednio na trawie bądź na drewnianym, odkrytym tarasie.
Dobrym wyborem są również meble z palet, które sprawiają, że tworzy się wyjątkowo nowoczesny ogród. Styl skandynawski nawiązuje do modernizmu i ponownego wykorzystania różnych materiałów, dlatego siedzisko i stolik z palet, przykryte miękkimi kocami i poduszkami prezentują się w nim znakomicie.
Zieleń w ogrodzie skandynawskim
Projektując ogród skandynawski, rośliny powinno się rozmieszczać podobnie jak w naturze. Dotyczy to zarówno kształtu rabat, jak i sposobu łączenia gatunków oraz ich przycinania. Mile widziane są w nim rośliny, które są mało wymagające w uprawie. Nawet chwasty i grzyby mogą bez przeszkód rosnąć wśród nasadzeń, dodając aranżacji naturalniejszego wyglądu.
Obowiązkowym elementem ogrodu w stylu skandynawskim są iglaki - mogą to być zarówno sosny i świerki, jak i jodły oraz jałowce. Po kilkunastu latach drzewa iglaste osiągają imponujące rozmiary, sprawiając, że we własnym ogrodzie można poczuć się niczym w prawdziwym lesie. Iglaki powinny przyjmować jak najbardziej naturalne formy, dlatego ich przycinanie ogranicza się do minimum. Niskie krzewy i nasadzenia w ogrodzie skandynawskim również nawiązują do lasów. Styl ogrodu podkreślą wrzośce, borówki brusznice oraz żurawiny, które dają owoce idealne na soki i syropy do herbaty.
Prócz iglaków i leśnych krzewów w ogrodzie skandynawskim można posadzić grusze i jabłonie, a także tarasowe kwiaty – petunie, nasturcje i geranium. Jeśli woli się inne gatunki, kwiaty można z powodzeniem zastąpić ozdobnymi gatunkami traw. Dobrym wyborem są też dzikie róże, derenie oraz brzozy, buki i graby, które nawiązują do rodzimej zieleni.