Ogród w bloku – aranżacje i pomysły na ogród również na balkonie czy tarasie

Ogród w bloku – aranżacje i pomysły na ogród również na balkonie czy tarasie

Niektórzy mieszkańcy miast bardzo tęsknią za naturą. Przechadzki po parku niekoniecznie spełniają ich potrzebę przebywania wśród zieleni. W dodatku takie wyjścia mogą wymagać przygotowania i nie dawać poczucia pełnej swobody. Pragnienie bycia blisko przyrody, a zarazem chęć cieszenia się prywatnością podczas wypoczynku sprawiają, że nawet malutki ogródek w bloku jest czymś bardzo pożądanym. Niewielki własny skrawek zieleni przy parterowym mieszkaniu, nieco większy balkon, taras, na którym można urządzać spotkania z przyjaciółmi – wszystkie te udogodnienia coraz częściej zwracają uwagę osób szukających własnego lokum.

Marzysz o małym albo nieco większym ogródku w bloku? A może już udało Ci się zrealizować to marzenie i zastanawiasz się, jak zaaranżować przestrzeń w estetyczny i praktyczny sposób? W naszym artykule znajdziesz dużo sprawdzonych pomysłów na ogród w bloku. Podpowiadamy, jak urządzić kawałek zieleni przed budynkiem albo ogródek na parterze przy mieszkaniu. Dzielimy się też kilkoma aranżacyjnymi inspiracjami, które pozwolą zamienić balkon lub taras w mini ogródek.

Mały ogród w bloku – wyzwania związane z aranżacją przestrzeni

Aranżacja ogrodu w bloku wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Wynikają one z cech danego terenu, a nierzadko też z zarządzeń spółdzielni mieszkaniowej. Wobec tego, zanim przystąpisz do urządzania ogrodu w bloku, upewnij się, czy można zrealizować w nim określone pomysły.

Scenariusz 1: Ogród przy bloku własnością wszystkich mieszkańców

Jeżeli nie kupisz mieszkania z ogrodem, niestety nie będziesz mieć wyłącznego prawa do korzystania z terenu znajdującego się w pobliżu Twojego okna. Wspomniane miejsce pozostaje własnością wszystkich mieszkańców bloku. Jeżeli chcesz jakkolwiek zaaranżować kawałek zieleni znajdujący się pod Twoim oknem, zrób to w porozumieniu z innymi mieszkańcami i zarządcą nieruchomości. Unikniesz wtedy niepotrzebnych konfliktów.

Scenariusz 2: Ogródek przy mieszkaniu w bloku na wyłączność

Nawet jeśli przy kupnie nieruchomości zyskasz wyłączne prawo do użytkowania ogródka, niestety nie będziesz mieć gwarancji, że uda Ci się zrealizować każdy pomysł na mały ogród w bloku. Najczęściej aranżacja ogródka musi wpisywać się w ogólny plan zagospodarowania przestrzeni. Oznacza to, że mogą pojawić się pewne ograniczenia przy doborze materiałów. Ponadto na niektórych osiedlach obowiązuje zakaz wykonywania podziemnych instalacji czy budowania określonych konstrukcji (np. altanek).

Co więcej, nasadzenia w ogródku przy bloku nie mogą stwarzać zagrożenia dla fundamentów budynku ani zmniejszać widoczności innym mieszkańcom. Nawet jeśli uwzględnisz te ograniczenia podczas projektowania swojego zielonego zakątka, wciąż pozostanie kilka istotnych kwestii wpływających na sposób urządzenia działki.

Ogródek przy mieszkaniu na parterze – cechy terenu, które trzeba wziąć pod uwagę, planując aranżację:

  • Rozmiar i kształt – ogródki w bloku zwykle mają niewielką powierzchnię i regularny, prostokątny kształt.
  • Warunki glebowe – działki przylegające do mieszkań często znajdują się nad podziemnym garażem, dlatego mają płytką warstwę gleby.
  • Lokalizacja – miejski ogród mijają sąsiedzi i inni przechodnie. Z tego względu warto zadbać o prywatność, ale też o estetykę urządzanej przestrzeni.
  • Materiały użyte na osiedlu – tworzywa wykorzystane w wystroju zielonej strefy relaksu powinny harmonizować z wyglądem budynku i jego otoczenia.

Pomysł na mały ogród w bloku – postaw na aranżacje, które łączą piękno z praktycznością

Dobrze zaaranżowany ogród w bloku pełni funkcję wypoczynkową, rekreacyjną i reprezentacyjną. Aby pogodzić wszystkie te aspekty, starannie podziel działkę na strefy o różnym przeznaczeniu. Przy mocno ograniczonej ilości wolnego miejsca najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wydzielenie utwardzonej strefy z kompletem mebli (funkcja wypoczynkowa i rekreacyjna) oraz trawnika i rabaty kwiatowej (funkcja reprezentacyjna). W przypadku większych ogródków dodatkowo można zaaranżować zewnętrzną jadalnię z grillem, kącik dla dzieci albo warzywnik. W podziale działki na strefy warto wykorzystać niskie obrzeża ogrodowe albo pojemniki z roślinami. W wyznaczaniu poszczególnych części ogrodu pomagają też kontrasty między podłożami (np. deski, gres i trawnik)

Mieszkania z ogródkiem zwykle są częścią osiedli zbudowanych w nowoczesnym stylu, mają niewielkie wymiary i geometryczny kształt. Z tych względów na działkach przy bloku świetnie sprawdzają się formalne kompozycje roślinne. Można zdecydować się na sadzenie roślin tych samych gatunków i w jednakowym kolorze w liniach, np. założyć w wyższym rzędzie żywopłot, a przed nim posadzić niskie krzewy kwitnące na biało. W ten sposób łatwo uzyskać minimalistyczną, harmonijną kompozycję.

Aby zaaranżować mały ogród w bloku w bardziej urozmaicony, lecz wciąż uporządkowany sposób, możesz stworzyć w nim:

  • podwyższoną rabatę,
  • skalniak,
  • wyspę kwiatów w wybranej części trawnika.

Pamiętaj, by zachować umiar doborze kolorów, gatunków i liczby roślin. Kompozycje z wielu roślin o różnych fakturach, kształtach, rozmiarach i kolorach są niespójne z otoczeniem bloku i na małych przestrzeniach sprawiają wrażenie chaotycznych.

W tworzonej aranżacji ogrodu w bloku warto wykorzystać zasady perspektywy, by optycznie powiększyć działkę. Uzyskasz efekt zwiększonej przestrzeni, sadząc rośliny piętrowo – większe gatunki z tyłu, a mniejsze z przodu. Na odmiany o intensywnych kolorach i dużych liściach wyznacz miejsce bezpośrednio przy budynku. Rośliny o bardziej stonowanych, chłodnych kolorach i delikatnych liściach posadź na obrzeżach. W ten sposób sprawisz, że mały ogród w bloku będzie wydawał się większy. Rośliny pnące pomogą Ci z kolei rozszerzyć zielony zakątek w pionie.

Jakie drzewa i krzewy nadają się na nieduże działki przy mieszkaniu w bloku? Jako pojedynczo eksponowane okazy można posadzić klon palmowy, forsycję, magnolię, rododendron albo inne gatunki ozdobne z kwiatów lub liści. Warto wybierać drzewa i krzewy, które nie będą za bardzo się rozrastać.

W przypadku, gdy w ogrodzie zlokalizowanym nad garażem znajduje się cienka warstwa ziemi, możesz ozdobić swoją zieloną oazę roślinami o płytkich korzeniach, np. dzwonkiem karpackim, ubiorkiem wiecznie zielonym, kosaćcem syberyjskim czy lawendą wąskolistną. Pamiętaj, że roślin nie musisz sadzić wyłącznie w gruncie. Do udekorowania małego ogródka w bloku warto wykorzystać również donice i kwietniki. Z ich pomocą wyeksponujesz rośliny sezonowe i urozmaicisz wygląd działki. Kompozycje możesz zmieniać co porę roku. Łatwo też dostosujesz je do swoich nowych pomysłów na aranżację. Donice, skrzynki i inne pojemniki nadają się do eksponowania krzewów (np. bukszpanów), iglaków (takich jak popularne tuje), ziół, kwiatów i warzyw.

By mały ogródek w bloku miał ładny, uporządkowany wygląd, nie przesadzaj z liczbą elementów wyposażenia i dekoracji. Dobierając meble, weź pod uwagę wielkość i przeznaczenie strefy, w której będą ustawione. Dobrze, gdy ozdoby mają też walor użytkowy.

Przykładami takich dekoracji są:

  • poduszki i koce, które poza upiększaniem przestrzeni dbają o wygodę osób przebywających w ogrodzie,
  • girlandy świetlne oświetlające strefę do wypoczynku i dodające jej więcej uroku,
  • skrzynie o ciekawym wyglądzie, które mogą służyć jako schowek i miejsce do siedzenia.

Jak urządzić ogród na balkonie w bloku?

Ogród na balkonie daje poczucie bliskości natury nawet wtedy, gdy nie ma się własnego przydomowego ogródka. Na niedużej przestrzeni możesz zrealizować różne świetne pomysły na aranżacje, musisz jednak pamiętać o warunkach panujących w urządzanym miejscu. Na słonecznym balkonie najlepiej sprawdzą się rośliny lubiące duże ilości światła takie jak bratki, lobelie, surfinie czy begonie stale kwitnące. Jeżeli w aranżowanej przestrzeni panuje półcień, do jej ozdobienia możesz wykorzystać np. paprocie, pelargonie czy trawy ozdobne.

Ponadto, gdy projektujesz ogród na balkonie w bloku, trzymaj się jednego stylu i określonej kolorystyki. Niedopasowanie albo zbyt duża liczba elementów zaburzy harmonię przestrzeni. Jak zatem możesz ciekawie urządzić balkonowy ogródek? Poniżej prezentujemy parę interesujących rozwiązań!

Sposób na ogród na dużym balkonie

Na większych balkonach możesz zdecydować się na uprawę miniaturowych drzewek i krzewów. Zasadź w doniczce wiśnię karłową, by cieszyć się osobistym sadem albo małą wierzbę iwa „Curly Locks” z ciekawie zwisającymi pędami. Na dużym balkonie zmieszczą się też wygodne meble wypoczynkowe. Komplet z narożnikiem, fotele, leżak, hamak albo pufa – wybierz sprzęty pasujące do metrażu urządzanej przestrzeni. Jeśli chcesz pić kawę na balkonie albo jeść tam posiłki, wkomponuj w aranżację nieduży stolik, tacę nakładaną na sofę albo składany blat, który montuje się przy balustradzie lub ścianie. Blaty i tace możesz wykorzystać nie tylko do odkładania naczyń, ale też do eksponowania dekoracji takich jak świece, wazony z kwiatami czy malutkie rośliny doniczkowe, np. sukulenty.

Zielony ogród na balkonie w bloku – aranżacja w kolorach ziemi

Nowoczesne ogródki balkonowe, niezależnie od ilości wolnej przestrzeni do zagospodarowania, urządzane są tak, by dawały efekt bliskości natury. Królują w nich naturalne materiały takie jak drewno, wiklina czy rattan, stonowane kolory ziemi i rośliny o kojąco zielonych liściach. W aranżacji można wykorzystać też sprzęty z plecionki technorattanowej – chociaż są wykonane z syntetycznego tworzywa, łudząco przypominają naturalny materiał. Technorattan ma ponadto większą odporność na warunki atmosferyczne – sprawdzi się na niezadaszonym lub nieosłoniętym balkonie.

Ozdobne pnącza i przejście do tajemniczego ogrodu

Bluszcz jest znakomitym wyborem na zacienione balkony. Jego zieleń doskonale uspokaja i może nadać przestrzeni przy mieszkaniu w bloku wyjątkowy klimat. Z pomocą bluszczu, ozdobnych klatek dla ptaków, ceramicznych donic, odmalowanych na złoto ram po obrazach i odnowionych drzwi od starej szafy stworzysz na balkonie iluzję przejścia do tajemniczego ogrodu.

Rustykalny klimat

Jeśli marzy Ci się ogródek na balkonie w wiejskim stylu, posadź w doniczkach kolorowe kwiaty, zioła i warzywa. W miejskim (a zarazem rustykalnym) warzywniku możesz uprawiać nawet pomidory. Inne rośliny, które sprawdzą się w ramach balkonowej uprawy, to np. bazylia, tymianek, rzodkiewka czy sałata.

Ogród wertykalny

Ogród na balkonie w bloku zaaranżowany w pionie zaoszczędzi miejsce na ziemi. To znakomity wybór do ciasnych przestrzeni. Balkonowy ogródek wertykalny może też służyć do odgrodzenia się od sąsiadów. Do stworzenia zielonej ściany nadają się gatunki takie jak syngonium, filodendron pnący, bluszcz pospolity, trzykrotka zwisła, figowiec pnący, paprocie i rozchodniki.

Ogród zimowy w bloku – galeria inspirujących rozwiązań

Chcesz stworzyć warunki do całorocznej uprawy roślin na balkonie? A może przedłużyć swoje mieszkanie? Rozwiązaniem, którego szukasz, jest ogród zimowy na balkonie w bloku. Jak go urządzić?

  1. Obuduj balkon ze wszystkich stron szklanymi ścianami. Umożliwi to korzystanie z ogródka w bloku niezależnie od pogody.
  2. Zadbaj o ogrzewanie – na nieogrzewanym przeszklonym balkonie temperatura jest wyższa tylko o 5°C niż na zewnątrz. Jeśli chcesz spędzać czas w ogrodzie zimowym albo uprawiać w nim ciepłolubne rośliny, zainstaluj wybrany typ ogrzewania. Dość prostym i niedrogim sposobem na ocieplenie takich przestrzeni jest ustawienie grzejników na podczerwień.
  3. Wybierz podłoże – jeśli ogród zimowy posłuży Ci tylko do uprawy roślin, płytki okażą się najłatwiejsze w utrzymaniu. Jeżeli jednak ogród zimowy w bloku ma być zewnętrzną jadalnią czy salonem, wrażenia ciepła i przytulności dodadzą deski tarasowe lub panele. Jeszcze przyjemniejszy, bardziej domowy klimat uzyskasz, ozdabiając miejsce do wypoczynku dywanami, pledami, poduszkami albo sztucznymi futrami.
  4. Dopasuj meble do przeznaczenia balkonowego ogrodu zimowego. W przeszklonym drugim salonie obowiązkowym elementem jest niewielki zestaw wypoczynkowy. Jadalnia potrzebuje stołu i krzeseł o wymiarach dostosowanych do dostępnego metrażu. Kącik do czytania i ładowania baterii po długim dniu znakomicie dopełni hamak albo podwieszany fotel. Miejsce do siedzenia i przechowywania zapewni praktyczna skrzynia.
  5. Stwórz osłonę przed mocnym słońcem i sąsiadami. Zamontuj rolety, żaluzje, zasłony albo zwiewne firanki – akcesoria, którymi możesz łatwo operować, by wpuścić do ogrodu więcej słońca lub odpowiednio go zasłonić.
  6. Jeśli chcesz przebywać w ogrodzie zimowym na balkonie w bloku również po zachodzie słońca, zadbaj o jego oświetlenie. Sznury światełek, lampy stojące, lampiony LED, świece w szklanych osłonkach – zainspiruj się jednym z tych pomysłów!

Ogród na tarasie w bloku – porady i zdjęcia

Taras daje więcej aranżacyjnych możliwości niż balkon, dlatego dużo łatwiej urządzisz na nim swój wymarzony ogródek. Poniżej znajdziesz kilka inspirujących pomysłów.

W minimalistycznym stylu

Jeśli urządzasz ogród na tarasie na ostatnim piętrze w bloku, możesz umieścić w nim wygodny komplet wypoczynkowy z teaku. Ustaw go pod zadaszeniem ogrodowym lub rozwijaną markizą w stonowanym kolorze. Jako nastrojowego oświetlenia użyj sznura lampek. Możesz wyznaczyć też dodatkową, zaciszną strefę relaksu z podwieszanym fotelem na stelażu i ozdobić aranżację roślinnymi kompozycjami w doniczkach. Całość będzie prezentować się harmonijnie i bardzo przytulnie.

Stwórz zieloną osłonę przed sąsiadami, czyli idealne rośliny do ogrodu na tarasie w bloku

Bambusy rosnące w rogach tarasu albo żywopłoty przy ogrodzeniu pozwolą zmaksymalizować zieleń w tarasowym ogrodzie. Roślinne osłony zapewnią też poczucie większej prywatności. Jeśli lubisz gatunki łatwe w uprawie i dobrze wyglądające przez cały rok, możesz zasadzić iglaki w pojemnikach.

Ogródek z trawnikiem na tarasie? To możliwe

Ułóż w aranżowanej przestrzeni sztuczną trawę, dodaj komplet obiadowy wykonany z aluminium i parasol ogrodowy, by cieszyć się klimatem jak na pikniku. Ozdób przestrzeń kwitnącymi krzewami w donicach, by zyskała jeszcze bardziej urokliwy nastrój.

Aranżacja z małym kompletem kawowym w roli głównej

Aby Twój niewielki tarasowy ogródek wyglądał stylowo i wygodnie, ustaw w nim stolik o okrągłym blacie i parę krzeseł, np. zestaw typu bistro. Otocz meble kwitnącymi krzewami i kwiatami w doniczkach w odcieniach bieli, różu lub fioletu oraz latarenkami ze świecami, by stworzyć romantyczny zakątek do picia kawy, herbaty i wina. W niedalekiej odległości możesz ustawić też skrzynię do przechowywania tekstyliów.

Pomysły na ogródek na parterze w bloku

Ogródek przy mieszkaniu na parterze zwykle służy jako przedłużenie salonu albo kuchni. Praktycznym rozwiązaniem będzie więc urządzenie w nim wygodnej strefy wypoczynkowej albo miejsca z grillem i kompletem obiadowym. Jakie elementy warto wykorzystać w aranżacji?

Ogrodzenie

W ogrodach na parterze w bloku zazwyczaj zostawia się ogrodzenie pierwotnie zamontowane przez dewelopera. Wspomniane gotowe rozwiązanie możesz lekko urozmaicić dla większego poczucia prywatności albo zwiększenia walorów estetycznych działki. Często wybieranymi osłonami na ogrodzenie są drewniane przęsła i maty z bambusa czy technorattanu. Niektórzy sadzą też przy granicy działki wyższe rośliny w donicach. Dobrym pomysłem może być także ozdobienie ogrodzenia pnączami.

Podłoże

Zadbany, soczyście zielony trawnik jest jednym z elementów kojarzących się idealnym ogrodem, dlatego warto wydzielić na niego przynajmniej niewielki kawałek działki. Jeśli jednak z jakichkolwiek względów założenie trawnika jest niemożliwe, zastąp go sztuczną trawą albo ozdobnymi kamieniami w jasnym kolorze. Tuż przy wejściu do mieszkania, np. równo z podłożem, możesz zbudować nieduży taras z desek albo płytek. W ten sposób zmniejszysz ilość piasku, błota i innych zanieczyszczeń wnoszonych do domu z ogródka i zyskasz stabilne miejsce na stolik i krzesła czy komplet wypoczynkowy.

Rośliny

Najlepsze drzewa i krzewy do ogródka na parterze w bloku to te, które wyróżniają się łatwą pielęgnacją i ozdobnym wyglądem. Warto stawiać na gatunki prezentujące się atrakcyjnie o różnych porach roku. Pamiętaj, że na nieduże działki przy budynkach nie nadają się wysokie drzewa i silnie rozrastające się krzewy. Wybieraj odmiany karłowe albo szczepione na pniu – takie rośliny nie będą ograniczać wolnej przestrzeni ani nadmiernie jej zacieniać.

Kwiaty możesz sadzić na rabatach, bezpośrednio w trawniku czy skalniakach. Dopasuj kwiatową kompozycję do stylu i wielkości ogródka, uwzględniaj też rozmieszczenie i wymiary pozostałych stref funkcjonalnych. W tworzonej aranżacji możesz wykorzystać również donice, skrzynie i kwietniki. Jeżeli charakter przestrzeni na to pozwala, wyeksponuj pnące kwiaty na kratkach albo małej pergoli – wspomniane elementy małej architektury skutecznie wydzielają też zaciszne strefy wypoczynkowe.

Oświetlenie

Istnieje sporo dobrych sposobów na klimatyczne oświetlenie niedużego ogródka na parterze, np. świeczniki, latarenki, lampy LED, plecionkowe lampiony, sznury światełek. Dostosuj wybrane rozwiązanie do stylu aranżacji. Pamiętaj przy tym, że światło w ogródku przy bloku nie powinno być zbyt ostre, aby nie przeszkadzało sąsiadom.

Wyposażenie

Stolik i krzesła stworzą miejsce na zorganizowanie grilla, spotkania przy kawie albo niedzielnego obiadu. Zamiast lub oprócz nich (w zależności od wymiarów ogródka) możesz ustawić sofę ze stolikiem kawowym i fotelem albo zawiesić hamak czy huśtawkę, by urządzić przytulny kącik wypoczynkowy. O cień w strefie obiadowej lub przeznaczonej do relaksu zadba parasol ogrodowy, żagiel albo rozwijana markiza.

Mamy nadzieję, że zaproponowane rozwiązania zainspirują Cię do tego, by urządzić piękny i wygodny ogród w bloku. Aranżacje, z których możesz czerpać pomysły, pomogą Ci stworzyć własną zieloną oazę nawet wtedy, gdy masz niedużo wolnego miejsca do dyspozycji. Wypróbuj wybrane sposoby na ogródek w bloku i ciesz się bliskością natury również na miejskim balkonie albo tarasie.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 850,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium