Ogród w stylu angielskim – jak go urządzić? Najważniejsze cechy

Ogród w stylu angielskim – jak go urządzić? Najważniejsze cechy

Ogród w stylu angielskim nawiązuje do specyficznej aranżacji przestrzeni, z jaką miało się do czynienia na terenie Anglii w osiemnastym i dziewiętnastm wieku. Koncepcja ta narodziła się w opozycji do uporządkowanych i cechujących się zachowaniem symetrii ogrodów francuskich. Ogrody w stylu angielskim to miejsca pełne “dzikiej” zieleni, będące doskonałym tłem dla spotkań rodem z największych powieści angielskiego romantyzmu. Co trzeba wiedzieć o ogrodzie składającym się z bujnej roślinności, świetnie skomponowanej z otaczającym krajobrazem? W jaki sposób przygotować się do pracy przy planowaniu angielskiego ogrodu? W naszym poradniku zebraliśmy wszystkie najważniejsze porady. 

Czym jest ogród w stylu angielskim?

Ogród angielskim stylu to, jak już zostało wspomniane, pomysł z osiemnastowiecznej Anglii. Przydomowe ogrody o mało uporządkowanej strukturze błyskawicznie rozpowszechniły się w całej Europie. Doceniano ich naturalność, a także fakt, że za pomocą tej stylistyki w pobliżu dworów i pałaców możliwe było zorganizowanie przestrzeni w sposób przypominający parki narodowe i krajobrazowe. W ten sposób nawet mały ogród w stylu angielskim mógł stać się substytutem naturalnego pejzażu. Szczególnie interesująco ogrody w stylu angielskim prezentują się w okolicy połączonej nawet częściowo z zalesionym terenem, dodatkowo zacierając granicę pomiędzy dworem a naturą. W takiej sytuacji dodatki jak na przykład zestawy mebli ogrodowych również powinny komponować się z naturalnym otoczeniem, dlatego warto postawić na meble wykonane z naturalnych materiałów. 

Wygląd ogrodu angielskiego

Najistotniejszą cechą ogrodów angielskich jest obecność dzikiej natury, która rozprzestrzenia się bez ingerencji człowieka. Działania te, czy raczej ich brak, dotyczy nawet ukształtowania terenu – aranżacja ogrodu w stylu angielskim nie powinna ingerować w naturalny krajobraz nawet na etapie przygotowywania jego bazowego wyglądu. Oznacza to, że w projekcie takiego ogrody powinno się wykorzystać wszystkie nierówności, naturalne źródła wody oraz zagłębienia. Również naturalnie znajdujące się na terenie ogrodu drzewa i krzewy powinny zostać wkomponowane w powstający projekt. Ciekawym rozwiązaniem jest także rezygnacja z ogrodzeń na rzecz naturalnych barier: żywopłotów, kamieni, a w niektórych sytuacjach świetnie sprawdzą się donice ogrodowe z odpowiednimi dla otoczenia roślinami. Ich obecność dodatkowo podkreśla charakter nieuporządkowania ogrodu w stylu angielskim. 

Aranżacja ogrodu w stylu angielskim – czy to rozwiązanie dla każdego? 

Jak nietrudno zauważyć, nie każdemu może przypaść do gustu ogród w stylu angielskim. Cechy charakterystyczne, jak chaos estetyczny, to mało oczywisty wybór wśród osób, które lubią porządek. W ogrodnictwie w stylu angielskim mamy do czynienia z dużą ilością przestrzeni, takiej jak trawniki czy rabaty, o nieregularnych kształtach. Niewskazane są tutaj geometryczne nasadzenia, które znacznie lepiej pasują do klasycystycznych ogrodów w stylu francuskim. Również tekstylia ogrodowe powinny odpowiadać naturalnemu ukształtowaniu terenu oraz wpasowywać się stylistycznie w kolory dominujące wśród naturalnych nasadzeń. Konieczne jest także zachowanie oryginalnych ścieżek między drzewami i krzewami, pozbawionych linii prostych, ale pełnych zakrętów i zakamarków. Za wyborem takiej stylistyki z pewnością przemawia fakt, że nie wymaga ona mozolnej pielęgnacji – ogród angielski to pozostawienie roślinności samej sobie. 

Ogród w stylu angielskim – cechy, o których nie możesz zapomnieć!

Jakich elementów nie można uniknąć, chcąc zaprojektować ogród w stylu angielskim? Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę najważniejszych cech: 

  • ograniczenie małej architektury do minimum, 
  • trawniki o rozległej przestrzeni, 
  • nieregularne rabaty, 
  • ścieżki pozbawione linii prostych, załamań, kątów czy regularnych kształtów, 
  • wytyczenie ścieżek za pomocą naturalnych materiałów,
  • pozostawienie drzew i krzewów w ich naturalnym miejscu, 
  • płynne granice pomiędzy różnymi gatunkami roślin, 
  • okrycie altan pnączami, 
  • nieregularne zgrupowanie roślinności.
Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium