Ogród w stylu holenderskim – co go wyróżnia?

Ogród w stylu holenderskim – co go wyróżnia?

Holandia słynie z hodowli tulipanów i wiatraków, lecz to nie wszystko. Holendrzy podobnie jak Polacy kochają wypoczynek na świeżym powietrzu i tworzą eleganckie ogrody wokół domów. Stawiają przy tym na rośliny, które z powodzeniem można hodować również nad Wisłą, gdyż oba kraje leżą w strefie klimatu umiarkowanego. Jakie cechy ma ogród w stylu holenderskim?

Ogród holenderski – najważniejsze cechy

Ogrody holenderskie cieszą się ogromną sławą na całym świecie. Ich najbardziej znanym projektantem jest Piet Oudolf. W tworzonych przez niego aranżacjach dominuje kameralność, a wnętrze ogrodu jest podzielone przez żywopłoty, murki, kanały wodne i ścieżki. Każda ze stref pełni inną funkcję.

W holenderskich ogrodach dominuje harmonia i uporządkowanie. Proste ścieżki kierują do rzeźb, fontann lub innych wyrazistych elementów, które stanowią dominujący akcent w każdej ze stref ogrodu. Kompozycje tego typu najpiękniej prezentują się z lotu ptaka, gdy widoczne są regularne wzory, idealnie przycięte rośliny, klomby oraz żywopłoty. Większość ogrodów w Niderlandach jest niewielka, dlatego ich właściciele stawiają na triki, dzięki którym przestrzeń wokół domu optycznie się powiększa. W holenderskich ogrodach można spotkać przesłony z żywopłotów, a nawet lustra. Mile widziane są w nich oczka wodne i stawy o ograniczonej powierzchni. 

Zamiast płotów Holendrzy wybierają idealnie wypielęgnowane żywopłoty, roślinne ekrany i tunele, formowane z cisów, bukszpanów lub grabów. Wysokie drzewa są zastępowane karłowatymi gatunkami. Cechą charakterystyczną całej kompozycji jest łączenie klasycznej prostoty z nutą naturalności, którą wnoszą swobodnie rosnące kocimiętki, jeżówki, floksy lub liliowce.

Ogród holenderski – meble

Ogród w stylu holenderskim wypełniają meble stworzone z naturalnych surowców. Dobrym wyborem są meble technorattanowe, który cechują się wytrzymałością i naturalną kolorystyką. Technorattan przypomina rattan zbierany w dalekiej Azji, z której wyplata się efektowne fotele, krzesła, stoły i inne elementy wyposażenia. Do stylu holenderskiego najlepiej pasuje technorattan w odcieniu naturalnego rattanu, uzupełniony o poduszki i koce w jasnych, stonowanych barwach. Forma mebli powinna być prosta i klasyczna.

Meble do ogrodu holenderskiego są funkcjonalne. Holenderski outdoor living skupia się na wygodzie oraz praktyczności. W ogrodach urządzonych w tym stylu sprawdzają się meble, które mogą pełnić kilka różnych funkcji. Eleganckie łóżko ogrodowe, rozkładające się do sofy i pufa, jest świetnym wyborem.

Ogród holenderski – rośliny i detale

Ogród w stylu holenderskim wygląda zjawiskowo przez cały rok. Wiosną rozkwitają w nim tulipany, latem różnobarwne irysy, a jesienią ogrody ozdabiają liczne dynie i miniaturowe warzywa. Dzięki temu ogród holenderski jest przyjazną przestrzenią do spędzania czasu o każdej porze roku. Obowiązkowym elementem zieleni są kwiaty cebulkowe - tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki oraz irysy, sadzone obok siebie według ściśle przygotowane planu. Dzięki projektowi nasadzeń roślin cebulowych, wiosną i latem kwiaty układają się w wielobarwne dywany o dokładnie przemyślanej kompozycji. Jednocześnie wokół sadzonych kwiatów zostawia się nieco miejsca dla roślin dzikorosnących. Holendrzy lubią, gdy w ich ogrodach pojawiają się miododajne kwiaty, które zapylają pszczoły. 

W aranżacji powinno znaleźć się miejsce na dekoracyjne akcenty roślinne. Jesienią mogą to być ozdobne kompozycje z miniaturowych dyń, układanych na tarasie lub w wiklinowych koszykach bądź wiankach z gałązek. Ponadto w ogrodach holenderskich pięknie prezentują się marmurowe donice i fontanny. Wszelkie dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, gdyż tworzywa sztuczne są przez Holendrów odrzucane. Osłonki na doniczki z plastiku lub tekstylia w neonowych barwach nie pasują do stylu ogrodów niderlandzkich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl