Ogród w stylu japońskim zgodnie z zasadami feng shui

Ogród w stylu japońskim zgodnie z zasadami feng shui

Ogród w stylu japońskim to naturalna oaza spokoju, przestrzeń, w której człowiek może do woli obcować z naturą, która odgrywa tam pierwsze skrzypce. W ogrodzie w stylu japońskim królują w niej żywioły – woda i kamień, a równie ważną rolę odgrywają też rośliny. Całość jest tak zaaranżowana, że świetnie naśladuje dziewiczy japoński krajobraz. Jak zaprojektować ogród japoński tak, żeby zachwycał swoją wyjątkową formą i stanowił miejsce relaksu? W naszym poradniku zebraliśmy najistotniejsze informacje – sprawdź, co musisz wiedzieć.

Na czym polega ogród w stylu japońskim?

Ogród w stylu japońskim stanowi oryginalne połączenie zieleni, naturalnych kamieni oraz wody, a każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie dla aranżacji przestrzeni. Japończycy są zafascynowani wszystkim, co zostało dotknięte zębem czasu, dlatego w ich ogrodach można spotkać tak wiele elementów hołdujących siłom natury. 

Posesja, na której zdecydujemy się urządzić ogród japoński, musi być uporządkowania, niezależnie od tego, czy urządzamy duży, czy mały ogród w stylu japońskim. Jednocześnie jednak nie powinna sprawiać wrażenie zanadto uporządkowane, natura powinna tam znaleźć przestrzeń dla siebie. W ogrodzie japońskim można spotkać starannie przystrzyżone i uformowane w fantazyjne kształty drzewka, jednak właściciele ogrodów nie mają obsesji związanej z usuwaniem mchów lub innych wykwitów z kostki czy kamieni. Symetryczne rabatki, przesyt kolorów, dekoracji – tego zdecydowanie nie lubi ogród w stylu japońskim. Również elementy małej architektury, takie jak na przykład zestawy mebli ogrodowych powinny zostać dobrane tak, by nie dominowały stylistycznie w przestrzeni.

Jakie rośliny wypełnią mały ogród w stylu japońskim?

Rośliny w ogrodzie japońskim dopełniają całości i tworzą równowagę dla wody i kamieni. Duże znaczenie mają gatunki zimozielone, symbolizujące trwałość przyrody. Ogród ten obfituje w drzewa, krzewy i trawy ozdobne, jednak byliny występują w znacznie mniejszej ilości. Podobnie jak w ogrodach modernistycznych, stanowią jedynie pojedynczy akcent. Duże znaczenie ma tradycja – nowe rośliny nie cieszą się uznaniem, w przeciwieństwie do starych i sprawdzonych gatunków. Różnorodność jest niewskazana, lepiej posadzić więcej takich samych roślin.

Donice ogrodowe w ogrodzie japońskim powinny zawierać typowe gatunki dla stylu japońskiego: magnolie, różaneczniki i trzmieliny japońskie, azalie, miłorzęby, cyprysiki, sumaki, ogrodowe bambusy, klony palmowe, bukszpany, oczary, laurowiśnie, ostrokrzewy, sosny i wiśnie. Krzewy i drzewa fantazyjnie formuje się na bonsai. Na balkonie lub tarasie możesz w podobny sposób ciąć fikusy, które będą stanowiły dekorację w okresie od późnej wiosny do początku jesieni (to gatunki doniczkowe, wrażliwe na mróz). Z bylin postaw na piwonie, języczki, żurawki i paprocie, jednak nie powinno się przesadzać z ich liczbą. 

Ogrodowe feng shui – zasady, które należy znać

W literaturze poświęconej architekturze zielonej można znaleźć informacje, że motto ogrodu japońskiego to „ucz się od natury, ale jej nie kopiuj” oraz „mniej znaczy lepiej”. Co z nich wynika? Zebraliśmy najważniejsze punkty. 

  • Nie należy niszczyć zastanej przyrody w ogrodzie, niewskazana jest też ingerencja, między człowiekiem i jego ogrodem powinna panować harmonia;
  • Wybierz rośliny i nieregularnych kształtach i nie przycinaj ich; 
  • Ścieżki nie powinny się przecina, ale wić się harmonijnie między roślinami; 
  • Mniej znaczy lepiej, dlatego nie bądź nadgorliwy w tworzeniu dekoracji – korzystaj rozsądnie z ozdób, takich jak tekstylia ogrodowe, drewniane latarenki i kamienne posągi;
  • Umiejscowienie skalników i roślinnych kompozycji ma sprawiać wrażenie przypadkowości;
  • Liczba dekoracji powinna być nieparzysta;
  • Elementy masywne powinno się zestawiać z lekkimi, aby uniknąć efektu topornego wyglądu przestrzeni;
  • Kontrast barw jest wskazany, ale nie może zaburzać harmonii – dominującym kolorem powinna być zieleń.

Oświetlenie na taras w stylu japońskim

W ogrodzie japońskim najlepiej sprawdzą się kamienne lub granitowe latarnie, które będą nawiązywać do orientalnej stylistyki. Efektownym elementem przestrzeni będą też lampy ogrodowe wykonane z betonu architektonicznego, np. w formie pagody.

Wieczorami będzie się z nich sączyć delikatne, przytłumione światło, które w subtelny sposób oświetli ogrodowe ścieżki, precyzyjnie zagrabiony piasek, a także odbije się w tafli wody. Orientalne lampy spełniają nie tylko funkcję użytkową – przede wszystkim są estetycznym i wyjątkowym elementem przestrzeni.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium