Ogrzewanie na taras – jakie wybrać?

Ogrzewanie na taras – jakie wybrać?

Wypoczynek na tarasie to niezaprzeczalnie jeden z najlepszych sposobów na błyskawiczną poprawę nastroju. Estetycznie urządzony i wyposażony w wygodne meble tarasowe stanie się doskonałą oazą spokoju nawet w najbardziej męczące dni spędzone w miejskiej dżungli. Czy taras jest rozwiązaniem, które sprawdza się jedynie w letnie dni? Nic bardziej mylnego! Jego zalety można wykorzystać również podczas chłodniejszych miesięcy, należy się jednak do tego odpowiednio przygotować. Dlatego w naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, czym ogrzać taras. Sprawdź, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku! 

Ogrzewanie na taras – jak przygotować się na chłodne wieczory?

Wybierając ogrzewanie na taras – gazowe, na prąd czy też  palenisko – należy przede wszystkim zrobić rozeznanie w tym, na co pozwalają przepisy. Nie na każdym balkonie jest bowiem możliwość umieszczenia paleniska z żywym, tańczącym ogniem. W części wspólnot funkcjonuje zakaz stosowania butli gazowych, co z kolei uniemożliwia instalację ogrzewania gazowego na tarasie. Czym ogrzać taras? Najbardziej uniwersalną opcją pozostaje zazwyczaj ogrzewanie zasilane prądem, co z kolei przełoży się znacząco na wysokość rachunku. Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak ogrzać taras, jest uzależniona od wielu czynników, na które niekoniecznie można mieć wpływ. 

Jak ogrzać taras bezpiecznie i wydajnie?

Inne kwestie, jakie należy rozważyć przed podjęciem decyzji o sposobie ogrzewania tarasu, jest także sprawdzenie jego metrażu. Im większa przestrzeń, w której planujemy zapewnić dostęp do ciepła, tym większą moc powinien mieć wybrany grzejnik. Alternatywą może być wyznaczanie przestrzeni, w której możliwe będzie ogrzanie się – w takiej sytuacji ogrzewacze ogrodowe najlepiej umieścić w pobliżu kompletów wypoczynkowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje wydatki na ogrzewanie tarasu nie uciekają w próżnię, ale są realnie wykorzystywane. 

Ogrzewanie gazowe na taras – wady i zalety

Wśród najpopularniejszych ogrzewaczy tarasowych znajdują się urządzenia zasilane butlą gazową. Ich duża dostępność umożliwia wybór takiego modelu, który najlepiej będzie pasował do wystroju tarasu, a także spełni najważniejsze wymagania dotyczące mocy. Również sposób emisji ciepła może być bardzo zróżnicowany: od promienników emitujących fale podczerwieni po te, palące się prawdziwym ogniem. Warto tutaj zwrócić uwagę, że najbardziej zaawansowane podgrzewacze gazowe będą wyposażone w systemy zabezpieczające. Oznacza to, że w przypadku przewrócenia się się butli lub zgaśnięcia płomienia, dopływ gazu zostanie natychmiast odcięty. 

Z uwagi na wykorzystanie specyficznego surowca, ogrzewacz gazowy w trakcie pracy będzie wytwarzał dwutlenek węgla, który ulatnia się do atmosfery, co niekoniecznie przypadnie do gustu osobom preferującym ekolgiczny tryb życia. Ponadto dla bezpieczeństwa należy co jakiś czas przeprowadzać kontrole szczelności przewodów. 

Ogrzewanie tarasowe elektryczne – co trzeba o nim wiedzieć?

Jak już zostało wspomniane, alternatywą dla ogrzewania gazowego może okazać się elektryczne ogrzewanie na taras. W takim przypadku warunkiem koniecznym do wykorzystania urządzenia jest dostępność gniazdka. Grzejniki elektryczny stosowane są również we wnętrzach, jednak do użytku zewnętrznego najlepiej sprawdzi się promiennik elektryczny. Efekt jego działania jest podobny do ciepła słonecznego – emituje je dokładnie tam, gdzie zostanie skierowany, a nagrzewają się przedmioty i ludzie, a nie powietrze. Dzięki temu jest to zdecydowanie najbardziej energooszczędna forma ogrzewania tarasu, ponieważ ciepło nie ucieka razem z powietrzem. Wrażenie podobne do tego, jakie dają promienie słońca jest szczególnie cenne w ciemne jesienne i zimowe popołudnia, kiedy dostęp do naturalnego światła i ciepła jest szczególnie trudny. Jednocześnie promienniki na prąd pozbawione są olbrzymiej wady, jaką mają promienie słońca – sztuczne ogrzewanie nie emituje szkodliwego promieniowania UV. 

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium