Wieczorny relaks na tarasie? Rodzinne grillowanie w pochmurny dzień? Możliwość spędzania chłodnych nocy na zewnątrz bez konieczności przykrywania się kocem? Wypoczynek na tarasie również po lecie? To wszystko jest możliwe, jeśli zainwestuje się w skuteczne ogrzewacze ogrodowe. Dzięki urządzeniom generującym ciepło nie trzeba przenosić imprezy do salonu ani kończyć spotkania przez spadającą temperaturę. Sprawdź, jak ogrzać taras, by można było spędzać na nim czas niezależnie od pogody.
Ogrzewanie tarasowe elektryczne – ogrzewacze na podczerwień
Elektryczne ogrzewanie tarasu jest odpowiednikiem promieni słonecznych. Promienniki podczerwieni emitują ciepło pozwalające poczuć się tak, jakby wygrzewało się w słońcu nawet w zimny wieczór. Ich promieniowanie jest bezpieczne (bez szkodliwego UV), a sposób działania komfortowy dla użytkownika. Grzejniki na podczerwień nie ogrzewają powietrza, lecz przedmioty, ściany i osoby. Dzięki tej zasadzie działania pozwala szybciej odczuć przyjemne ciepło niż klasyczny grzejnik. Nie trzeba czekać na nagrzanie się promiennika. Promień ciepła można ukierunkować. Często sięga on nawet do kilku metrów.
Elektryczne ogrzewanie na tarasie nie generuje dużych rachunków za prąd. Jest bezwonne, proste w obsłudze i montażu. Pozwala efektywnie ogrzewać tarasy, altany i ogrody zimowe. Ogrzewanie tarasowe elektryczne może być używane również w pomieszczeniach bez wentylacji. Nie wymaga zakupu zbiorników gazu. Promienniki podczerwieni charakteryzują się też długą żywotnością.
Funkcjonalność omawianego sposobu ogrzewania tarasu i altany zależy od miejsca ulokowania grzejnika. Promiennik stojący to rozwiązanie mobilne, pozwalające na swobodną zmianę ustawienia ogrzewacza w zależności od aktualnych potrzeb. Taki grzejnik raczej nie sprawdzi się na niedużym tarasie – może przeszkadzać w przemieszczaniu się po zewnętrznej przestrzeni. Promienniki naścienne i wiszące oszczędzają miejsce, dlatego sprawdzą się tam, gdzie liczy się każdy wolny centymetr. Grzejniki na podczerwień wiszące przypominają wyglądem żyrandole, a naścienne najczęściej mają postać prostokątnego panelu.
Ogrzewanie gazowe tarasu – gazowe parasole grzewcze i ogrzewacze na gaz
Gazowe ogrzewanie tarasu najczęściej występuje w postaci parasoli grzewczych albo stojących kolumn. Wspomniane rozwiązania cieszą się dużą popularnością wśród restauratorów. Ogrzewanie tarasowe gazowe pozwalają szybko ogrzać zewnętrzną przestrzeń. Poza generowaniem ciepła często cieszą oko relaksującym widokiem płomieni. Ogrzewacze zasilane gazem są dostępne w różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Mogą występować w wariancie mobilnym albo stacjonarnym. Oznacza to, że każdemu uda się wśród nich znaleźć odpowiednie urządzenie do swojej aranżacji.
Ogrzewacze gazowe wyposażone są w butlę gazową ukrytą we wnętrzu ich konstrukcji. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenia charakteryzują się dużą mobilnością. Mogą być używane w każdym miejscu. Ogrzewanie gazowe tarasu okazuje się też bardzo wydajne i stosunkowo tanie. Nie generuje ponadto dymu ani nieprzyjemnego zapachu. Wyróżnia się szybkim montażem, bezproblemową obsługą i wygodną wymianą butli gazowej. Tak jak w przypadku innych produktów zasilanych gazem, zaleca się od czasu do czasu sprawdzać szczelność wszystkich elementów instalacji.
Efektowne ogrzewanie tarasowe – biokominki
Jeżeli zastanawiasz się, czym ogrzać taras, weź pod uwagę również biokominki. Mogą być one wykonane z rozmaitych materiałów. Często już sama ich forma dodaje uroku zewnętrznej aranżacji. Biokominki mogą być stworzone z ceramiki, stali nierdzewnej, szkła albo betonu. Zwykle mają prostą budowę – składają się z pojemnika na bezwonne biopaliwo i obudowy osłaniającej płomienie. Chociaż biokominki tworzą przyjemny nastrój w altanie czy na tarasie i są ich estetycznym dopełnieniem, nie będą tak efektywnym ogrzewaniem jak wcześniej omówione rozwiązania.
Jak ogrzać altanę – palenisko ogrodowe
Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że ogień wprowadza wyjątkowo przytulną atmosferę na tarasie czy w altance. Poza tworzeniem przyjemnego nastroju płomienie mogą też generować miłe ciepło. Jako ogrzewanie altany czy tarasu warto wykorzystać zatem palenisko do ogrodu. Na rynku można znaleźć wiele modeli, w tym warianty wykonane ze stali corten. Paleniska mają najróżniejsze kształty, występować w wersji mobilnej albo z wbudowaną półką na drewno. Takie ogrzewanie na taras nie tylko pozwoli cieszyć się ciepłem w chłodniejszy wieczór, ale też piec kiełbaski, pianki czy inne przysmaki z ogniska. Należy rozważnie wybrać miejsce ustawienia paleniska, żeby powstający ogień i iskry nie uszkodziły desek ani mebli ogrodowych.
Niższe temperatury nie muszą oznaczać końca towarzyskich spotkań poza domem. Ogrzewanie ogrodowe pozwoli cieszyć się ciepłem i spędzać czas na świeżym powietrzu w chłodne wieczory albo po zakończeniu sezonu letniego. Promiennik podczerwieni, ogrzewacz gazowy, biokominek, a może palenisko? Możliwości jest wiele, ale wybór należy do Ciebie. Weź pod uwagę charakterystykę każdego z rozwiązań i zdecyduj się na to, które najlepiej sprawdzi się na Twoim tarasie albo w altanie.