Oświetlenie ogrodu – jak stworzyć romantyczny klimat?

Oświetlenie ogrodu – jak stworzyć romantyczny klimat?

Oświetlenie ogrodu jest często lekceważone, lecz jest równie ważne jak inne elementy wyposażenia. Dzięki niemu przestrzeń nabiera przytulnego charakteru i podkreśla się jej wyjątkowość. Światła w ogrodzie pełnią również funkcje praktyczną, oświetlając ścieżki i miejsca wypoczynku. Sprawdź, jak wybrać oświetlenie, by stworzyć romantyczny klimat w ogrodzie.

Jaki funkcje pełni oświetlenie ogrodu?

W ciągu dnia ogród oświetlają promienie słoneczne, lecz po zmroku jego wygląd zupełnie się zmienia. Aby dodać mu przytulności i podkreślić jego styl, niezbędne jest zamontowanie lamp lub innych rodzajów oświetlenia. Oświetlenie zewnętrzne ogrodów pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, która jest dość oczywista. Dzięki lampom wyznacza się ścieżki do poruszania się w nocy, a także krawędzie zbiorników wodnych, schody i inne miejsca, w których w ciemnościach łatwo o upadek lub skaleczenie. Światła wskazują, gdzie znajdują się drzwi wejściowe do domu i schowka na narzędzia lub brama do garażu. Ponadto ułatwiają korzystanie z tarasu, w tym grillowanie do późnych godzin nocnych, urządzanie spotkań z przyjaciółmi bądź romantycznych kolacji we dwoje. Jednym z najpraktyczniejszych elementów oświetlenia zewnętrznego jest lampa bluetooth, która może nie tylko rozjaśniać taras po zmroku, ale i zapewnić niesamowity efekt wizualny, zmieniając barwy światła w rytm muzyki.

Lampy w ogrodzie pełnią jednocześnie funkcję estetyczną. Akcenty świetlne umożliwiają wyróżnienie ogrodu z otoczenia oraz dodają mu odmiennego charakteru. Oświetlenie ogrodowe może dzięki temu ukazać zupełnie nowe oblicze aranżacji, wydobywając z niej unikalne piękno. Niektóre szczegóły architektury ogrodowej, nasadzenia lub oczka wodne i kaskady giną w gąszczu innych elementów. Nocą ma się okazję podkreślić każdy z niewidocznych w ciągu dnia detali, ukazując zupełnie nowe oblicze ogrodu. 

Oświetlenie ogrodów kształtuje atmosferę przestrzeni. Dzięki naturalnym źródłom światła, a więc kominkom, grillom czy paleniskom, po zmroku tworzy się romantyczny i przytulny klimat. Nowoczesne lampy do ogrodu ze światłem o chłodnej barwie pasują do współczesnych aranżacji, natomiast latarenki, świece i sznury z lampkami o cieplej barwie sprawdzają się w rustykalnych i prowansalskich ogrodach. 

Co warto podświetlić w ogrodzie?

W ogrodzie prócz oczywistych miejsc jak taras, ścieżki i drzwi wejściowe do domu warto podświetlić elementy, które tworzą klimat całej przestrzeni. W ogrodach naturalistycznych i rustykalnych można zdecydować się na ogólne oświetlenie ściany porośniętej bluszczem lub pergoli oplecionej przez pnącą różę. Podobny zabieg można zastosować na rabatach, na których swobodnie rozrastają się dzikie kwiaty. W tym celu wystarczy ustawić niewielką punktową lampę stojącą lub lampkę solarną.

Za pomocą małego oświetlenia punktowego podkreśla się tylko jeden fragment całej kompozycji. W ten sposób można wyeksponować wiele detali, które w ciągu dnia są słabo widoczne. Oświetlenie ogólne zalewa światłem całą aranżację lub duży element, na przykład domek letniskowy, altanę czy kącik wypoczynkowy. Światła punktowe takie jak solarne lampy do ogrodu znakomicie wyglądają na rabatach kwiatowych, wokół oczka wodnego, a także włożone do dużych donic z kwiatami balkonowymi lub formowanymi krzewami. Oświetlenie solarne daje jedynie subtelne, delikatne światło, dlatego sprawdza się jako ozdoba, lecz jego funkcjonalność jest niewielka. 

Jakie są rodzaje oświetlenia do ogrodu?

Oświetlenie do ogrodu obejmuje zarówno lampy stojące, jak i wiszące. Do wyboru ma się modele zasilane tradycyjnie przez podłączenie do sieci elektrycznej, a także nowocześniejsze lampy led na baterie oraz lampki solarne.

Duże, stojące lampy do ogrodu lub lampy wiszące sprawdzają się na tarasach, w altanach, a także na patio. Dzięki nim można oświetlić całą przestrzeń, jednocześnie podkreślając styl kącika wypoczynkowego. Minimalistyczne, stojące latarnie skomponują się dobrze z pawilonem z materiałowym dachem, natomiast lampy wiszące w postaci długich sznurów można opleść wokół balkonu lub tarasu, tworząc przytulną i pełną ciepła aranżację.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium