Odpowiednio dobrane oświetlenie w ogrodzie nada każdej aranżacji wyjątkowy nastrój po zmroku. Światło wykreuje magiczny klimat, podkreśli urodę roślin i zaakcentuje podział zielonej przestrzeni na poszczególne strefy. Jeżeli szukasz pomysłów na lampy i ciekawych sposobów na oświetlenie ogrodu, w naszym poradniku znajdziesz sporo inspiracji, które możesz wykorzystać.
Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie? Aranżacje dopasowane do poszczególnych części działki
Rozplanowując światło w ogrodzie, weź pod uwagę przeznaczenie każdej ze stref przydomowej przestrzeni. Oświetlenie musi pasować do charakteru konkretnych części działki. Dzięki temu nie tylko ładnie wpisze się w estetykę poszczególnych miejsc, ale też stanie się praktycznym dodatkiem umożliwiającym korzystanie z ogródka po zachodzie słońca. Poniżej podpowiadamy sposoby na stylowe i użyteczne oświetlenie ogrodu. Aranżacje zostały dostosowane do funkcji poszczególnych części zewnętrznej przestrzeni.
Sposoby na oświetlenie wejścia do domu i ścieżek
Bardzo ważne jest oświetlenie strefy wejściowej. Światło wskaże domownikom i gościom drzwi do budynku i sprawi, że nie będą błądzić w ciemności. Jako oświetlenie wejścia do domu doskonale sprawdzają się lampy ścienne. Kinkiety muszą być dopasowane do stylu budynku. Można zdecydować się na jedną lampę albo symetrycznie zawiesić dwie. Jeżeli do drzwi wejściowych prowadzą schody, również warto je oświetlić. Do podświetlenia stopni od dołu nadają się specjalne lampy LED (w tym oprawy schodowe). Zamiast nich na schodach można ustawić migoczące lampiony albo lampy ogrodowe ładowane przez USB.
Do oświetlenia ścieżek w ogrodzie świetnie nadają się lampy słupki. Niskie modele oświetlają otoczenie przy gruncie i pomagają znaleźć przejście pomiędzy poszczególnymi częściami ogródka. To dobry wybór w przypadku małych działek. Jeżeli z kolei masz duży teren do oświetlenia, zdecyduj się na wysokie lampy słupki albo latarnie ogrodowe.
Lampy w strefie wypoczynkowej – jakie wybrać?
W części ogrodu przeznaczonej do wypoczynku (np. w kąciku kawowym z narożnikiem, na tarasie i w altanie) światło powinno być zróżnicowane, a wszystkie jego źródła muszą się wzajemnie dopełniać.
Przede wszystkim trzeba rozplanować oświetlenie ogólne, czyli zamontować lampy sufitowe przy zadaszeniu tarasu albo zdecydować się na elewacyjne kinkiety czy lampy montowane na ogrodzeniu. Taki typ oświetlenia zapewni równomierne światło w strefie wypoczynkowej i pozwoli na swobodne korzystanie z niej po zmroku.
Uzupełnieniem dla praktycznego oświetlenia ogólnego powinno być oświetlenie miejscowe zapewniające więcej światła przy stole, kanapie albo w innych ważnych częściach strefy wypoczynkowej. W tej roli świetnie sprawdzą się lampy ścienne, stołowe i podłogowe.
Pięknym dopełnieniem aranżacji może być również oświetlenie dekoracyjne. Z jego pomocą łatwo uda się wykreować jeszcze bardziej relaksującą atmosferę.
Dekoracyjne oświetlenie ogrodu – aranżacje, inspiracje i zdjęcia
W tej części artykułu znajdziesz pomysły na dekoracyjne światło w ogrodzie do strefy wypoczynkowej i nie tylko.
Sznury lampek
Ogrodowe girlandy światełek są aranżacyjnym hitem od kilku sezonów. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie znudziły się osobom dekorującym ogrody – niezawodnie tworzą magiczny klimat w każdym miejscu, w jakim się znajdą.
Jak możesz wykorzystać sznury lampek ogrodowych w swoich zielonych aranżacjach?
- Rozwieś je wokół patio albo zadaszonego tarasu, by moc korzystać z tych miejsc do późnego wieczora. Klimatyczne oświetlenie, wygodne miejsca do siedzenia i dobre towarzystwo – czego chcieć więcej?
- Rozciągnij sznury światełek między ścianami zabudowań, drzewami albo elementami małej architektury ogrodowej, aby nadać swojej działce przyjemną atmosferę letniego festiwalu.
- Stwórz migoczący baldachim ze światełek na górnej części pergoli. W ten sposób wykreujesz wyjątkowo piękną, przytulną przestrzeń sprzyjającą relaksowi w ogrodzie.
- Poprzeplataj sznury lampek ze sztucznymi gałązkami bluszczu czy eukaliptusa albo zestaw je z girlandami proporczyków, by efektownie udekorować ogród na imprezę na świeżym powietrzu.
Ozdobne lampy wiszące
Lampy wiszące o ciekawej formie mogą równocześnie funkcjonować jako oświetlenie ogólne i dekoracyjne. Plecionkowe lampy wspaniale sprawdzą się w aranżacjach typu boho, kolonialnego, balijskiego, a nawet shabby chic (wówczas modele powinny być w kolorze białym lub jasnoszarym). Będą też rzucać piękne cienie na taras i patio, dające jeszcze ciekawszy efekt estetyczny. Lampy wiszące o minimalistycznych formach to z kolei idealne uzupełnienie nowoczesnych ogrodów. Papierowe lampiony można natomiast wykorzystać jako dekoracje na przyjęcie albo jako dodatek do aranżacji inspirowanych orientem.
Gdzie zawiesić ozdobne lampy wiszące?
- nad stołem, by zapewnić dobre oświetlenie podczas wieczornych spotkań;
- na tarasie lub pergoli z zestawem wypoczynkowym, tworząc przytulny i zachęcający zewnętrzny salon;
- na gałęziach drzew, by zielona sceneria wyglądała o zmroku jeszcze bardziej magicznie.
Oświetlenie roślin
Jeżeli masz w ogrodzie żywopłoty albo ciekawie uformowane rośliny, podświetl je punktowo lampami LED. Dzięki temu wspomniane zielone elementy będą zdobić działkę również po zachodzie słońca, a cała aranżacja zyska nowoczesny charakter. Nieco surowy wygląd gęstych żywopłotów możesz z kolei złagodzić specjalną siatką lampek LED. Światełka będą uroczo migotać po zmroku i pięknie harmonizować z zieloną granicą działki.
Sznury drobnych lampek możesz z kolei wykorzystać do oświetlenia drzew. Światełka stworzą bajkową scenerię w nocy, gdy liście i gałęzie ożyją w ich blasku. Lampki mogą też rozweselić wygląd drzewek, które straciły liście jesienią.
Lampy w kształcie kul na rabaty
Chcesz, by stworzone rabatki zyskały nowoczesny styl? Uzupełnij je kulistymi lampami, które po zmroku dodadzą roślinnym kompozycjom blasku, a w dzień będą wyglądać jak eleganckie sferyczne rzeźby.
Światło przy oczku wodnym w ogrodzie – inspiracje
Miękkie światło odbijające się od wody zawsze wygląda jak rodem z baśni. Jeśli więc masz w ogródku oczko wodne, zamontuj w pobliżu lampy solarne dmuchawce (albo inne lampki o ciekawej formie), by stworzyć urzekający klimat.
Nastrojowe światło w ogrodzie – aranżacje z lampionami DIY
Lubisz samodzielnie wykonywać dekoracje do ogrodu? W takim razie wypełnij słoiki lampkami LED na druciku (wybierz te zasilane na baterie). Obwiąż górną część lampionów jutowym sznurkiem, a następnie ustaw je na półkach i stolikach albo zawieś na gałązkach drzew czy na ogrodzeniu.
Zewnętrzne lampy stojące – inspiracje pozwalające stworzyć zewnętrzny salon
Architekci i projektanci często starają się wprowadzać naturę do wnętrza domów. W ogrodowych aranżacjach pojawia się z kolei trend odtwarzania komfortowych warunków znanych z domowych wnętrz. Aby wykreować na tarasie, w altanie czy w innej zewnętrznej przestrzeni do wypoczynku przytulny klimat kojarzący się z domem, uzupełnij kompletowane wyposażenie lampą stojącą, która równie dobrze mogłaby stanąć w salonie.
Pomysły na oświetlenie ogrodu bez prądu
Zastanawiasz się, jak oświetlić miejsca w ogrodzie, do których trudno doprowadzić prąd? Lubisz wieczory przy blasku świec? A może szukasz ekologicznych rozwiązań? W każdym przypadku zachęcamy Cię do poznania paru sposobów na światło w ogrodzie bez prądu.
Solarne lampy w ogrodzie i aranżacje, w których się sprawdzą
Lampy solarne to rozwiązanie nadające się na mocniej nasłonecznione działki. Chociaż nie dają mocnego światła, wystarczą do oświetlenia ścieżek, roślin, oczek wodnych czy doświetlenia strefy wypoczynkowej.
Świeczki – najprostszy sposób na nastrojowe oświetlenie ogródka
Udekorowanie ogrodu świecami w kształcie walców pozwala błyskawicznie nadać mu romantyczny albo przytulny charakter. Można wybierać spośród wariantów w różnych kolorach, przy czym najbardziej uniwersalne są białe świece. Osadź je w szklanych tubach, słoikach, latarniach albo świecznikach o bardziej fantazyjnych kształtach. Akcesoria wypełnione świeczkami mogą zdobić stoły i stoliki, stopnie schodów albo inne miejsca, które potrzebują odrobinę więcej nastrojowego światła.
Zainspiruj się naszymi sposobami na oświetlenie w ogrodzie i stwórz aranżacje o niezwykle przyjemnej atmosferze, zachęcającej do spędzania wieczorów na świeżym powietrzu. Wśród wyżej przedstawionych pomysłów znajdziesz rozwiązania do małych i większych przestrzeni, dostosowane do różnych budżetów i gustów. Niezależnie od tego, czy lubisz swobodny, baśniowy klimat z mnóstwem światełek czy ultranowoczesne rozwiązania, skorzystaj z wybranych inspiracji i oświetl swój ogród tak, by był praktyczny i piękny również po zmroku.