Pergola ogrodowa to niezwykle użyteczna konstrukcja, którą zdecydowanie warto mieć na swojej posesji. Spełnia wiele ważnych funkcji, zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Konstrukcja ta cieszy się dużą popularnością i wiele osób, dysponujących przydomowymi ogródkami lub działkami rekreacyjnymi, decyduje się w nią zainwestować. Dlaczego zatem pergola w ogrodzie to dobry pomysł? Podpowiadamy.
Pergole w ogrodzie: zalety
Pergole ogrodowe cieszą się popularnością od wielu lat, a swoją dobrą sławę zawdzięczają zarówno funkcjonalności, jak i walorom estetycznym. Sprawdzają się jako zadaszenie tarasu, chroniąc domowników przed słońcem czy opadami deszczu. Pergole w ogrodzie mogą również stanowić samodzielną konstrukcję, będąc przestrzenią dla mebli tarasowych, kominka czy grilla. To doskonałe rozwiązanie, zapewniające odpowiednie warunki do przebywania na łonie natury. Jakie jeszcze zalety można im przypisać? Oto kilka z nich:
- Szybki montaż. Nie powinien mieć z nim problemu nawet największy amator budownictwa. Tego typu architektura ogrodowa dostępna jest w wielu wariantach, a większość propozycji składa się z gotowych części, które wystarczy ze sobą połączyć w odpowiedni sposób. Oczywiście można wybrać również konstrukcje na wymiar, a ich instalacją zajmą się wówczas fachowcy.
- Poprawa estetyki domu. Pergola w ogrodzie to nie tylko sposób na lepszy wygląd posesji, ale również połączonego z nią domu. Ze względu na dużą dostępność modeli tego typu rozwiązań, można zupełnie odmienić wystrój ogrodu, a także estetykę budynku.
- Podniesienie wartości posesji. Pergole ogrodowe to inwestycja na lata, stanowiąca niezwykle funkcjonalny element, wpływający na komfort jej użytkowników. Ze względu na to, może podnieść cenę nieruchomości, co nie pozostaje bez znaczenia podczas sprzedaży lub wynajmu domu.
Pergole w ogrodzie: dostępne rodzaje
Pergole w ogrodzie zachwycają funkcjonalnością, prostą formą, a także dostępnością modeli. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, co pozwala na wybór rozwiązania, dostosowanego do swoich potrzeb i wymagań. Pergola ogrodowa dostępna jest zarówno w wersji gotowej, przeznaczonej do montażu, choć wiele osób decyduje się na wybór konstrukcji na wymiar, stworzonych specjalnie na potrzeby ich domu, tarasu czy ogrodu. Do najczęściej spotykanych rodzajów, można zaliczyć:
- Pergole lamelowe. To popularne od wielu sezonów ażurowe osłony metalowe. Mogą być wyposażone w mechanizmy otwierania i zamykania zadaszenia, co pozwala na regulowanie dopływu światła oraz powietrza.
- Pergole segmentowe. To dużych rozmiarów konstrukcje, na które składają się dwie lub cztery podpory i zadaszenie. To ostatnie tworzone jest z ruchomych piór, które można ustawić pod różnym kątem. Wypełnienie dachy stworzone jest z materiałów odpornych na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Skutecznie zatrzymuje promienie słoneczne i nie przecieka podczas deszczu.
- Pergole w formie pionowych kratek. To najprostsza wersja, która pełni głównie funkcję dekoracyjną. Stosowana przede wszystkim jako rusztowanie dla roślin pnących.
To tylko jedne z możliwości, jakie oferują producenci pergoli ogrodowych. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto dobrze przemyśleć, czy rzeczywiście będzie ono odpowiadać na potrzeby domowników i pozwoli na użytkowanie posesji w preferowany przez nich sposób.
Pergole w ogrodzie: jak uczynić je bardziej atrakcyjnymi?
Żeby pergola w ogrodzie prezentowała się jak najlepiej, warto zadbać o dodatkowe elementy, które wpłyną na jej walory estetyczne. Dobrym rozwiązaniem będzie tu oświetlenie ogrodowe. Nie tylko zapewni bezpieczeństwo po zmroku i umożliwi korzystanie z ogrodu, kiedy na zewnątrz panować będzie ciemność. Odpowiednio dopasowane, pozwoli podkreślić wyjątkowość konstrukcji i przedstawić ją w zupełnie innej odsłonie. Pergole w ogrodzie mogą być również zdobione rozmaitą roślinnością, stawianą obok konstrukcji lub umieszczaną w wiszących donicach i montowaną do stelaża. Możliwości aranżacyjnych jest wiele i zdecydowanie warto się na nie zdecydować, aby stworzyć przytulną strefę relaksu, która uprzyjemni pobyt na świeżym powietrzu.