Podłużny balkon – jak go urządzić?

Podłużny balkon – jak go urządzić?

Podłużne balkony są zmorą wielu mieszkańców bloków wybudowanych przed kilkoma dekadami. Dawniej takie balkony służyły głównie do suszenia prania i składowania przedmiotów, na które brakowało miejsca w niewielkich mieszkaniach zajmowanych przez liczne rodziny. Obecnie coraz więcej balkonów pełni głównie funkcję wypoczynkową. Jak urządzić przytulną przestrzeń do relaksu na podłużnym balkonie? 

 

Stwórz przytulny kąt na niewielkiej przestrzeni

Wąski balkon wydaje się być trudny do zaaranżowania, jednak wystarczy odrobina kreatywności, by zaprojektować na nim miejsce do codziennego relaksu. Ważne jest przede wszystkim postawienie na meble, które można łatwo złożyć do niewielkich rozmiarów. Dobrym rozwiązaniem jest stolik montowany na barierce, który składa się w kilka sekund, jeżeli zamierza się wysuszyć pranie lub wykorzystać balkon w inny sposób. Jeżeli możliwe jest ustawienie mebli w miejscu, w którym nie będą przeszkadzać podczas suszenia prania lub pielęgnowania roślin, można zdecydować się na lekkie fotele technorattanowe i podłużne stoliki kawowe. Zamiast nich równie dobrze sprawdzą się siedziska wykonane z palet i ułożone z miękkich poduszek na skrzynkach do przechowywania. 

Bez względu na to, jak duży jest podłużny balkon i jakie meble się na nim umieści, warto zdecydować się na liczne poduszki i koce. Poduszki można umieszczać na siedzeniach krzeseł i foteli, zwiększając komfort ich użytkowania oraz dodając meblom wyjątkowego charakteru. Dzięki temu długi, wąski balkon staje się o wiele przytulniejszy, a przebywanie na nim pozwala zrelaksować się po pracy lub w wolne, niedzielne popołudnie.

Co można zrobić na podłużnym balkonie? 

Aranżacja balkonu o podłużnym kształcie w dużej mierze zależy od powierzchni, jaką się dysponuje. Mały, podłużny balkon zwykle umożliwia stworzenie jedynie niewielkiego kącika kawowego dla jednej lub dwóch osób. Obok niego można umieścić półki z kwiatami lub ziołami bądź regał z dekoracjami ogrodowymi. Jeżeli dysponuje się wolną ścianą, możliwe jest przykręcenie do niej drabinki, na której stworzy się zieloną ścianę. Podobną konstrukcję ustawi się przy bocznych barierkach balkonowych. W ten sposób zapewni się intymną atmosferę na balkonie oraz osłoni się go przed wiatrem i wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Jeżeli rozmiary balkonu są większe, przestrzeń można podzielić na kilka części. W jednej z nich umieszcza się stolik kawowy z fotelami i krzesłami, a w drugiej miejsce do uprawiania kwiatów i ziół. Przy zabudowanej ścianie bocznej dodatkowo zmieści się regał lub szafa na akcesoria ogrodowe i inne przedmioty. Rodziny z dziećmi mogą wydzielić na podłużnym balkonie jeszcze jedną strefę, w której będą bawić się maluchy. W zależności od jej wielkości, można ustawić na niej namiot tipi lub ułożyć kilka poduszek, na których usiądą pociechy i oddadzą się wesołej zabawie.

Jakie kwiaty będą pasować na podłużny balkon?

Balkon w bloku zawsze powinny zdobić kwiaty, nawet gdy jest niewielki i podłużny. Ograniczona przestrzeń sprawia, że dobrze wyglądają na niej jedynie określone gatunki roślin. Dobrym wyborem są wszelkie kwiaty, z których można tworzyć zielone ściany, a także warzywa i zioła, które bez przeszkód uprawia się w doniczkach. Jeśli chodzi o kwitnące i ozdobne rośliny, ważne jest wybieranie gatunków, które rozrastają się w górę, a nie wszerz. Efektownie prezentować się będą kwiaty o wiszących pędach, posadzone w doniczkach na barierkach balkonowych lub zawieszone w koszach pod balkonem sąsiada z wyższego piętra.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium