Oświetlenie ogrodu ma szczególne znaczenie dla prezencji przestrzeni wokół domu. Światło sprawia, że ogród po zmroku nabiera wyjątkowego charakteru i nawet wieczorem lub w nocy jest przyjaznym miejscem do wypoczynku. Jeżeli planujesz wykonanie oświetlenia ogrodu, poznaj oryginalne pomysły na źródło światła przed domem.
Jak oświetlić ogród? Standardowe źródła światła
W ogrodzie standardowo umieszcza się lampy stojące lub montowane do ściany domu, które zasila się energią z sieci. Dzięki nim łatwo zapewnia się światło na tarasie, lecz w przypadku altanek oddalonych od budynku jest to trudniejsze, gdyż wymaga doprowadzenia przewodów elektrycznych. Zamiast lamp stojących lub kinkietów w ogrodzie można wykorzystać lampki solarne. Oświetlenie ogrodowe solarne wykorzystuje światło słoneczne, dlatego nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. W ciągu dnia solarne lampki gromadzą energię, a po zmroku tlą się delikatnym światłem. Oświetlenie tego typu jest często wybierane do dekorowania rabat i donic na balkonach, a także do wyznaczenia ścieżek w ogrodzie. Na tarasie popularne są natomiast latarenki, w których umieszcza się świece. Do wyboru ma się zarówno klasyczne latarnie na prawdziwe świece, jak i modele ze świeczkami LED zasilanymi na baterie. Jeżeli wolisz oryginalniejsze rozwiązania, poznaj 5 pomysłów na nietypowe oświetlenie ogrodów.
Ażurowe lampiony
Przestrzeń przed domem mogą rozświetlać lampiony z ażurowymi kloszami. Dzięki nim taras lub altana wypełnia się lekko rozproszonym, delikatnym światłem, które ukoi zmysły i sprawi, że ogród będzie prezentować się wprost bajkowo. Lampiony można umieścić zarówno na dużych żarówkach, jak i ukryć w ich wnętrzu świece. W ten sposób zastąpi się z powodzeniem klasyczne lampy. Ogród będzie znakomicie prezentował się dzięki lampionom przez całe lato.
Lampa naftowa
Lampa naftowa z powodzeniem uzupełni rustykalny ogród. Oświetlenie sprzed kilku dekad sprawi, że przestrzeń przed wiejskim domkiem lub altanką na działce nabierze wyjątkowego klimatu. Dzięki lampie naftowej po babci lub kupionej na targu staroci, ogród nawiązuje do dawnych czasów i przypomina o przyjemnych chwilach, które spędzało się w dzieciństwie na wsi u dziadków. Lampa naftowa ma prawdziwą duszę, której brakuje wielu nowoczesnym źródłom światła, dlatego trafia w gusta wymagających osób.
Łańcuchy świetlne wokół pni i donic
Zamiast klasycznych lamp i latarenek w ogrodzie można umieścić łańcuchy świetlne, które znakomicie wyglądają owinięte wokół dni drzew i donic z kwiatami. Łańcuchy w takiej formie wyglądają dobrze przez cały rok, choć kojarzy się je głównie z Bożym Narodzeniem. Dzięki możliwości wybierania spośród różnych kolorów łańcuchów i barw światła bez trudu dobierze się model idealny do tworzonej aranżacji ogrodu.
Girlandy świetlne
Za pomocą girland świetlnych uzupełni się aranżację ogrodowej altany lub zadaszonego tarasu. Wystarczy zawiesić je pod dachem, a girlandy z niewielkich lampeczek stworzą przytulną przestrzeń. Taka dekoracja znakomicie sprawdzi się przez cały rok, latem zapewniając delikatne światło podczas grillowania, a zimą uzupełni świąteczne dekoracje.
Oświetlenie na Boże Narodzenie
Na Boże Narodzenie ubiera się nie tylko choinkę, ale i ogród. Oświetlenie w postaci lampek owiniętych wokół drzewek ogrodowych i iglaków to nie jedyna ze świątecznych dekoracji. Prócz nich można postawić na ledowe figurki - bałwanki, mikołaje, renifery lub aniołki. Dodatkowo stylowo prezentują się łańcuchy świetlne owinięte wokół balkonów oraz projektory, które pokrywają dom i ogród tysiącem delikatnych światełek.