Prowansja w Twoim ogrodzie - jak urządzić taras w stylu prowansalskim?

Prowansja w Twoim ogrodzie - jak urządzić taras w stylu prowansalskim?

2. Prowansja w Twoim ogrodzie - jak urządzić taras w stylu prowansalskim?

 

Styl prowansalski kojarzy się przede wszystkim z bielą, postarzanymi meblami, lawendą i wszelkimi motywami, które się z nią wiążą. Jak zaaranżować taras nawiązujący do słynnego, francuskiego stylu?

 

Ogród prowansalski - sielski, malowniczy i pełen spokoju

W stylu prowansalskim dominują motywy, które nawiązują do sielskich i spokojnych krajobrazów wiejskich. Wszystkie elementy przypominają dawną, tradycyjną zabudowę, w której czas płynął wolniej, a rytm dni wyznaczały wschody i zachody słońca. Aby urządzić taras w stylu prowansalskim, powinno się postawić na biel. Biały kolor może być wszechobecny - deski tarasowe można pokryć białą farbą, a meble rattanowe o sielskim wzornictwie powinny przypominać białe elementy wyposażenia sprzed kilkudziesięciu lat. Białe elementy mogą wydawać się zbyt sterylne, dlatego ożywia się nieco poprzez mieszanie ich z delikatnymi szarościami i kremowymi odcieniami.

Deski podłogowe powinny być grube i masywne, a jeśli wykonuje się zadaszenie nad tarasem - warto zadbać, by u jego podstawy znalazły się grube belki. W przypadku tarasów przylegających do domów, ściany zewnętrzne powinny być pokryte drewnem lub kamieniem. Innym rozwiązaniem jest wykończenie ścian malowanymi cegłami, stylizowanymi na materiały budowlane sprzed kilku dekad.

Kolory Prowansji

Meble w prowansalskim stylu są białe, jednak bez przeszkód uzupełnia się je o dodatki w innych barwach. Przykładowo, na meblach rattanowych układa się poduszki i koce o szarej lub kremowej barwie. Mile widziane są również kolory pastelowe nawiązujące do francuskiego regionu. Może to być kolor żółty, przypominający o południowym słońcu, róż, który ociepla przestrzeń, czy fiolet, nawiązujący do lawendy.

 

Motywy

Styl prowansalski na tarasie podkreśla się nie tylko za pomocą barw, ale i motywów. Najlepszym wyborem są wzory roślinne i kwiatowe, nawiązujące do wiejskiego życia. Dzięki takim motywom taras nabiera naturalności i miękkości, przez co staje się miejscem przyjaznym i kojąco oddziałowującym na zmysły. Elementy roślinne i florystyczne mogą pojawiać się na tekstyliach, ścianach, a także jako ozdobne sploty na rattanowych meblach. Na tarasie powinny pojawić się również świeże kwiaty - nie tylko słynna prowansalska lawenda, ale i lilie oraz kamelie. W okresie jesiennym świeże kwiaty można zastąpić suszonymi kwiatami w kolorze fioletowym lub doniczkami z wrzosem.

Dekoracje

Dodatki w stylu prowansalskim są proste i pozbawione zbędnych zdobień, przeszkleń i ornamentów. Nieskomplikowane ozdoby idealnie współgrają z prostymi meblami o miękkich liniach. Błyszczące materiały, geometryczne, wzory i jaskrawe barwy są nieodpowiednimi ozdobami na tarasie w prowansalskim stylu.

Dekoracje w prowansalskim stylu wprowadzają na taras przytulność i ciepło. Pożądane jest stosowanie zwiewnych zasłon, miękkich serwetek i obrusów z naturalnych włókien oraz koców z puszystych materiałów. Na tekstyliach mogą znaleźć się kwiatowe, delikatne hafty. Jeśli woli się podkładki zamiast obrusów i serwet, powinno postawić się na te, które są wykonane z naturalnych materiałów.

Doniczki z kwiatami dobrze zaprezentują się, jeśli włoży się je do białych, drewnianych skrzyneczek lub osłonek. Prócz kwiatów, do skrzyneczek można włożyć doniczki ze świeżymi ziołami rodem z południowej Francji - prowansalski ogród powinien nie tylko przypominać francuską wieś z wyglądu, ale i pachnieć jak słynny region.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl