Renowacja mebli drewnianych

Renowacja mebli drewnianych

Chociaż drewniane meble ogrodowe kojarzą się z solidnością, luksusem i ponadczasowym pięknem, jak wszystkie przedmioty ulegają zużyciu. Zarysowania, odbarwienia i ubytki pojawiają się najczęściej na zewnętrznych powłokach farby czy lakieru. Na szczęście z większością drobnych uszkodzeń można uporać się samodzielnie, przywracając sprzętom dawny blask. Jak odnowić meble drewniane? Czym je wyczyścić, zabezpieczyć i pomalować? Sprawdź, jak przebiega renowacja drewnianych mebli krok po kroku.

Krok 1 – Szlifowanie

Odnawianie mebli drewnianych zawsze należy rozpocząć od właściwego przygotowania ich powierzchni. Konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń oraz starych lub uszkodzonych warstw farby czy lakieru. Powierzchnię sprzętów należy wyszlifować. Czym czyścić stare drewniane meble? Do większych elementów najlepiej użyć szlifierki. W trudniej dostępne miejsca dotrze papier ścierny.

Jak odnowić stare meble drewniane tak, by wyeksponować rysunek słojów? Żeby uwydatnić flader, należy bardzo starannie zeszlifować całą starą powłokę. Jeśli natomiast renowacja mebli ma polegać na nadaniu im nowego koloru, wystarczy usunąć farbę tylko w tych miejscach, w których odstaje. Szlifowanie można wykonywać w przypadku sprzętów z litego drewna, ze sklejki, przedmiotów fornirowanych i z naturalną okleiną. Jeżeli meble ogrodowe z okleiny czy sklejki nie były nigdy malowane, wystarczy zmatowić je drobnoziarnistym papierem o granulacji przynajmniej 120.

Jak natomiast postępować w przypadku, gdy nie chce się zmieniać koloru sprzętów, a ich powierzchnia nie wymaga szlifowania ani lakierowania? Czym czyścić stare drewniane meble zachowane w dobrym stanie? Do takich sprzętów przeznaczone są specjalistyczne preparaty do pielęgnacji antyków, które można znaleźć w sklepach ze środkami czystości.

Krok 2 – Odkurzanie

Wyszlifowane powierzchnie mebli należy staranie odkurzyć. W tym celu można posłużyć się odkurzaczem. Warto ponadto odkurzyć powierzchnie sąsiadujące z meblem, a nawet ściany i sufit, aby pył nie opadał na drewno pokryte farbą czy lakierem. Odkurzony mebel trzeba później przetrzeć wilgotną szmatką i zaczekać na jego wyschnięcie.

Krok 3 – Pozbywanie się szkodników drewna

Na odnawianym sprzęcie obecne są nieduże otworki? Może to świadczyć o działalności korników. Aby renowacja mebli drewnianych zakończyła się sukcesem, koniecznie trzeba pozbyć się szkodników. W usunięciu korników pomogą specjalistyczne chemiczne środki. Preparaty muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producentów. Najczęściej środki rozprowadza się po powierzchni mebla, następnie owija się go folią i pozostawia na dzień lub 2, by zadziałały składniki aktywne.

Krok 4 – Wypełnianie ubytków

Odnawianie mebli drewnianych nierzadko wiąże się z koniecznością zamaskowania dziur i wyszczerbień na powierzchni sprzętów. Głębokość rys i ubytków zależy od twardości drewna. Szlifowanie raczej nie wyeliminuje tych mankamentów. W wypełnieniu ubytków i zarysowań pomoże masa szpachlowa. Produkt należy dokładnie wymieszać. Masę nakłada się cienką warstwą (ok. 4 mm) na uszkodzone powierzchnie przy pomocy metalowej szpachelki. Przy szerszych szczelinach albo dużych nierównościach kolejne warstwy aplikuje się po 2-3 godzinach. Po wyschnięciu masy należy ponownie oszlifować i odkurzyć drewno.

Krok 5 – Zabezpieczenie powierzchni i nadanie jej pożądanego koloru

Jak odnowić meble drewniane i chronić ich powierzchnię przed uszkodzeniami? W tym celu można zastosować bejcę do drewna. Produkt po wymieszaniu nakłada się gąbką albo miękką szmatką. Bejcę należy równomiernie wcierać w drewno. Nadmiar preparatu usuwa się szmatką. Zabejcowane elementy należy zostawić do wyschnięcia na czas określony przez producenta. Jeżeli chce się uzyskać ciemniejsze zabarwienia drewna, trzeba nałożyć kolejną warstwę bejcy i pozostawić ją do wyschnięcia.

Zabejcowaną powierzchnię warto zabezpieczyć lakierem, który nada meblom z drewna trwałość i odporność na uszkodzenia, ścieranie i zarysowania. Preparat nakłada się równomiernie na powierzchnie sprzętów przy pomocy pędzla do lakierów albo wałka. Standardowo nakłada się 2-3 warstwy lakieru.

Malowanie drewnianych mebli farbą akrylową wymaga naniesienia warstwy podkładowej (tzw. gruntu). Wzmocni ona przyczepność farby i ochroni ją przed pękaniem, gdy drewno będzie pracować. Przy pierwszych pociągnięciach warto używać małego, płaskiego pędzelka do malowania kątów i zagłębień. Do właściwego malowania można używać wałka (dla jednorodnie pomalowanej powierzchni) lub pędzla (dla powierzchni niejednorodnej, postarzanej). Najlepiej nałożyć 3 cienkie warstwy farby. Między warstwami warto wykonać szlifowanie drobnym papierem (240, 400), dlatego że zetrze to nierówności i pęcherzyki powietrza. Po przetarciu trzeba odkurzyć powierzchnię mebla. Do wykończenia pomalowanego mebla można wykorzystać wosk lub lakier.

Renowacja mebli drewnianych daje zużytym sprzętom nowe życie, odmienia ich charakter i ogranicza wydatki na zakupy. Odnawianie starych przedmiotów jest też zgodne z ideą less waste. Przywrócenie dawnego blasku meblom albo zmiana ich stylu nie wymaga dużych nakładów czasu i pieniędzy, co sprawia, że niemal każdy może przeprowadzić renowację mebli drewnianych w domowych warunkach.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium