Zasadzenie roślin w doniczkach i ustawienie ich w wybranych miejscach w ogrodzie jest doskonałym sposobem na utrzymanie pięknego wyglądu zielonych aranżacji przez cały rok. Kwitnące kwiaty doniczkowe mogą dodać koloru zewnętrznym przestrzeniom wtedy, gdy rośliny posadzone na rabatkach dopiero się rozwijają albo kiedy już przekwitają i usychają.
Donice ogrodowe zawsze urozmaicają tworzone przy domu kompozycje, niezależnie od tego, czy rosną w nich rośliny czy nie. Puste akcesoria o ciekawym kształcie czy fakturze mogą posłużyć np. jako rzeźby dodające charakteru skalnikom. Na tym oczywiście nie kończą się sposoby na wykorzystanie doniczek w zielonych aranżacjach. Poniżej znajdziesz sporo pomysłów na to, jak ozdobić ogród donicami. Mamy nadzieję, że odszukasz wśród nich rozwiązania, które pomogą Ci upiększyć swoje miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Pomysł na donice ogrodowe: aranżacje z wykorzystaniem doniczek wykonanych z określonych materiałów
Aktualnie na rynku dostępne są donice ogrodowe w najróżniejszych kształtach, rozmiarach, kolorach i stylach. Ujęcie tej różnorodności w jednym poradniku byłoby niemożliwe, dlatego proponujemy dokonanie podstawowego podziału doniczek ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Omawiamy charakterystyczne cechy każdego z rodzajów akcesoriów i podpowiadamy sposoby na użycie ich w aranżacjach.
Doniczki plastikowe – jak je wykorzystać w ogrodzie?
Wspomniany typ doniczek występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, rozmaitych wielkościach i formach. Można odszukać wśród nich modele idealnie dopasowane do stylu ogrodu, swojego gustu i zaplanowanego budżetu na zakupy. Wśród wariantów plastikowych na szczególną uwagę zasługują akcesoria wykonane z polipropylenu odpornego na promieniowanie UV, wilgoć i mróz. Będą stanowić ozdobę dla posadzonej rośliny przez cały rok. Można eksponować w nich m.in. drzewka i krzewy.
Pomysły na plastikowe donice w ogrodzie – inspiracje:
- doniczki w klasycznym stylu – mają ponadczasowy wygląd łatwo wpasowujący się różne przestrzenie. To najlepszy wybór dla osób preferujących klasyczne rozwiązania i proste formy;
- donice geometryczne – natychmiast przyciągają uwagę i znakomicie dopełniają przestrzenie przy nowoczesnych budynkach;
- donice modułowe – ich kształt pozwala na połączenie kilku pojemników na rośliny w całość albo na rozłączenie akcesoriów i ustawienie ich w wybranej konfiguracji. To świetne rozwiązanie dla osób lubiących aranżacyjne eksperymenty i częste zmiany wyglądu ogródka.
Pamiętaj: wybieranie doniczek w ramach jednolitego schematu kolorystycznego zapewni spójność zewnętrznych aranżacji.
Donice drewniane w ogrodzie – aranżacje
Aby wspomniane akcesoria służyły przez lata i zachowywały atrakcyjny wygląd, należy pamiętać o ich odpowiednim zaimpregnowaniu. Chociaż donice drewniane w ogrodzie wymagają właściwej konserwacji, aranżacje stworzone z ich pomocą mają sporo uroku. Pojemniki na rośliny wykonane z drewna pasują niemal do każdego ogródka. Można wybierać spośród rozmaitych rozmiarów, kształtów (np. kwadratowych, prostokątnych i okrągłych) i odcieni.
Drewniane donice ogrodowe znakomicie prezentują się na tarasach wyłożonych deskami z drewna lub kompozytu, ale też na podłożu z kostki brukowej, kamienia czy na trawniku. To również popularny wybór, gdy chce się założyć doniczkowy warzywnik. Jako donice z drewna mogą posłużyć też stare drewniane beczki, wiaderka, taczki, balie czy inne odpowiednio zabezpieczone pojemniki. Takie ozdoby znakomicie pasują do ogrodów rustykalnych.
Doniczki wiklinowe – jak ozdobić nimi ogródek?
Akcesoria z wikliny mogą być samodzielnymi donicami albo efektownymi osłonkami na donice. Z ich pomocą łatwo wprowadzisz do ogrodu rustykalny, sielankowy styl albo klimat przywodzący na myśl wakacje na tropikalnej wyspie. Wiklinowe donice pomalowane na biało nadadzą z kolei tworzonej kompozycji romantyczny charakter.
Donice ceramiczne i gliniane – inspiracje
Tego typu doniczki mają dobry wpływ na kondycję roślin. Chronią korzenie przed mrozem i przegrzaniem, pomagają też utrzymać optymalny poziom nawodnienia ziemi. Doniczki ceramiczne (powlekane i niepowlekane) i donice gliniane ogrodowe mają ponadczasowy urok i łatwo wkomponować je w rozmaite aranżacje. Można posadzić w nich ulubione rośliny albo ustawić je na rabatkach czy skalnikach jako interesujące rzeźby. Ciekawym pomysłem będzie np. częściowe zakopanie w żwirze przechylonej pustej donicy, by urozmaicić wygląd kwiatowej kompozycji.
Pomysły na donice betonowe
Donice z betonu są minimalistyczne i nowoczesne, dlatego doskonale wpisują się w przestrzenie ogrodów urządzonych właśnie w takim stylu. Najczęściej występują w stonowanej kolorystyce, która jest idealnym tłem dla zielonych i kwitnących roślin. Można znaleźć wśród nich modele o różnych wielkościach, dlatego sprawdzą się zarówno do sadzenia drzewek i krzewów, jak i niższych gatunków roślin. Donice betonowe mają spory ciężar zapewniający im dużą stabilność, dlatego doskonale nadają się do ogrodów urządzanych w miejscach, gdzie często panuje wietrzna pogoda. To również praktyczny wybór do restauracyjnych i hotelowych ogródków.
Donice kamienne – jak wykorzystać w aranżacji?
Te stosunkowo rzadko spotykane modele dobrze pasują do naturalistycznych ogrodów. Donice wykonane z kamienia mogą służyć do uprawy roślin doniczkowych, ale też stać się miniaturowymi oczkami wodnymi. Zamiast ziemią wystarczy wypełnić je wodą i umieścić w nich małe rośliny wodne takie jak sałata wodna. W ten sposób łatwo wprowadzić do ogrodu nieoczywisty element i dodać oryginalnego charakteru całej aranżacji.
Donice metalowe – galeria inspiracji
Donice z metalu, w zależności od ich stylu i kolorystyki, mogą zdobić zarówno nowoczesne, jak i klasyczne czy rustykalne ogródki. Łatwo znaleźć wśród nich proste i bardziej ozdobne formy. Występują jako niewielkie modele do powieszenia na ogrodzeniu, ale też jako duże pojemniki na rośliny tworzące wyraźną granicę między różnymi częściami ogrodu.
Interesującymi propozycjami wśród doniczek metalowych są m.in.:
- eleganckie donice wykonane ze stali corten;
- rustykalne balie cynkowe;
- asymetryczne doniczki metalowe;
- prostokątne pojemniki na stelażu utrzymane w industrialnym stylu.
Nowoczesne donice z technorattanu – wyjątkowo praktyczne rozwiązanie
Technorattanowe akcesoria wykonane są z odpornej na wodę, mróz i słońce plecionki imitującej naturalny rattan. Nie wymagają impregnacji, nie blakną i łatwo je wyczyścić. Pasują do aranżacji klasycznych, nowoczesnych, rustykalnych, romantycznych i boho.
Jak wyeksponować donice w ogrodzie? Aranżacje i zdjęcia
Ze względu na sposób ekspozycji doniczki dzielą się na:
- wiszące – najczęściej rosną w nich rośliny jednoroczne takie jak surfinie. Takimi doniczkami można ozdobić m.in. wejście do domu, wnętrze altanki czy balustradę tarasu.
- stojące – w zależności od wielkości i kształtu nadają się do uprawy najróżniejszych roślin ogrodowych, m.in. kwiatów jednorocznych i wieloletnich, drzewek i krzewów. Doniczki stojące można ustawiać na ziemi, stopniach schodów, parapetach i półkach.
- montowane na kwietnikach – rozwiązanie pośrednie między modelami wiszącymi i stojącymi. To sposób na zaoszczędzenie miejsca w ogródku i przyciągnięcie wzroku do jego kluczowej części.
Jak pogrupować doniczki – parzyście czy nieparzyście?
Jeżeli w doniczkach mają być zasadzone rośliny, akcesoria będą prezentować się korzystniej w nieparzystej grupie. Jeśli jednak chcesz wykorzystać puste doniczki do ozdobienia wybranej części ogródka, śmiało możesz ustawić 2 pojemniki o różnych rozmiarach obok siebie, by stworzyć harmonijne zestawienie.
Jak wykorzystać i gdzie ustawić donice w ogrodzie – inspiracje
Poniżej znajdziesz kilka praktycznych i efektownych sposobów na zastosowanie doniczek w aranżacji ogrodu.
Ozdoba ścieżek i wybrukowanych powierzchni przy domu
Doniczki ustawione przy ścieżce dodadzą jej uroku i uprzyjemnią spacerowanie po ogrodzie. Dzięki akcesoriom i zasadzonym w nim roślinom łatwo przełamiesz też surowy charakter wybrukowanych stref przy domu i wprowadzisz do nich zieleń. Doniczki ustawione przy ścieżkach pomogą też gościom odnaleźć drogę do drzwi Twojego domu.
Ogród wertykalny z doniczkami
Jeżeli chcesz ozdobić ogrodzenie albo zaoszczędzić przestrzeń w małym ogródku, z pomocą doniczek możesz wykonać ogród wertykalny. Podwieszane pojemniki nadają się do uprawy roślin ozdobnych, ziół, a nawet niektórych owoców i warzyw.
Warzywnik
W donicy możesz założyć także mini warzywnik. Zasadź w pojemniku wybrane rośliny, dbaj o nie i ciesz się z plonów. Doniczki będą odpowiednie nawet do uprawy pomidorów, o ile zapewnisz im właściwe podparcie.
Ozdobienie miejsc, które trudno obsadzić roślinami
W każdym ogrodzie istnieją miejsca wyjątkowo trudne do zaaranżowania czy obsadzenia roślinami. Pod dachem i rynnami ziemia pozostaje sucha, a fundamenty i drenaż wykonany wokół domu nie zapewniają zbyt dużo przestrzeni dla systemów korzeniowych. Dzięki doniczkom pełnym roślin szybko ożywisz te problematyczne miejsca i wypełnisz je ulubionymi barwami.
Rośliny w doniczkach wykorzystane jako granice poszczególnych stref
Rośliny w skrzyniach i donicach pomogą Ci oddzielić różne miejsca w ogrodzie, np. stworzą granicę między kącikiem wypoczynkowym a miejscem do grillowania albo między zewnętrzną jadalnią a trawnikiem. Wprowadzenie podziału na strefy o konkretnych funkcjach pozwoli na uporządkowanie przestrzeni ogrodu.
Szczególne wyeksponowanie aktualnie kwitnących kwiatów
Część roślin ma atrakcyjny wygląd tylko przez okres kwitnienia. Posadzenie takich gatunków w doniczkach pozwala na ustawienie ich w centralnych punktach aranżacji tylko na ten czas, kiedy kwitną, by wypełnić przestrzeń kolorem i zapachem. W pozostałych miesiącach rośliny w donicach możesz ustawić w miejscach, gdzie nie będą zwracać na siebie uwagi.
Dodanie kolejnego poziomu do aranżacji
Donice ogrodowe możesz wykorzystać do zwiększenia wysokości rabatki, nadania kompozycji poczucia głębi (np. poprzez stworzenie piętrowych, podwyższonych nasadzeń) albo do zaoszczędzenia wolnego miejsca na ziemi w przypadku wąskich czy małych ogródków.
Pomysł na wykorzystanie różnych doniczek zbieranych przez lata
Jeśli masz kolekcję bardzo różnych doniczek zbieranych przez lata, możesz stworzyć z nich spójną kompozycję, jeśli zasadzisz w ich wnętrzu tę samą zieloną roślinę, np. przywrotnik miękki. Powtórzenie tego samego motywu (w tym przypadku określonego wyglądu rośliny) pozwoli wizualnie powiązać ze sobą na pozór zupełnie niepasujące do siebie elementy.
Innym sposobem na ponowne wykorzystanie zbioru doniczek o różnych kolorach i formach jest pomalowanie ich na jeden wybrany kolor pasujący do stylu tworzonej aranżacji ogrodu. Dzięki paru warstwom farby nawet nudne, stare doniczki zyskają nowe życie i pozwolą na stworzenie harmonijnej kompozycji.
Ustawienie doniczek w kluczowych punktach ogrodu
Ogrodowe donice mogą służyć też jako punkty przyciągające wzrok do wybranych miejsc w ogrodzie, np. do kącika z ławką, zewnętrznej strefy wypoczynkowej czy patio ze stolikiem i krzesłami. Ustaw je przy wybranych elementach wyposażenia czy strefach, aby wyróżnić je w aranżowanej przestrzeni.
Donice w ogrodach mają funkcję estetyczną i praktyczną. Nie tylko zdobią wybrane punkty zewnętrznych kompozycji i dodają im koloru, ale też potrafią sprytnie uporządkować urządzaną przestrzeń, przekuć jej wady w zalety, a nawet zupełnie zmienić charakter określonego miejsca. Skorzystaj z zebranych przez nas pomysłów na donice w ogrodzie i spraw, by tworzona aranżacja była stylowa, interesująca i – co ważne – wygodna w utrzymaniu.