Staw w ogrodzie – aranżacje stawu przy domu i na działce

Staw w ogrodzie – aranżacje stawu przy domu i na działce

Staw w ogrodzie świetnie wpływa na jego mikroklimat. Zbiornik sprzyja rozwojowi roślin i sprawia, że rosną bardziej bujne. Staw przy domu tworzy też przyjemną atmosferę do relaksu na świeżym powietrzu. Zachęca do cichej kontemplacji i obserwacji przyrody. Woda w ogrodzie zapewni dom żabom i rybom, przyciągnie ptaki i ważki, dzięki czemu urządzana przestrzeń stanie się jeszcze bliższa naturze. Jak zaaranżować działkę lub ogród ze stawem? Poniżej znajdziesz sporo ciekawych rozwiązań. Zobacz pomysły na to, jak stworzyć staw w ogrodzie i staw na działce. Mamy nadzieję, że nasze inspiracje pomogą Ci w stworzeniu pięknej aranżacji z wykorzystaniem wody.

Staw przy domu – o czym warto pamiętać?

Staw ogrodowy jest zwykle sporym, sztucznym zbiornikiem wodnym. Jego dno obsadza się roślinami i wysypuje kamieniami. Stawy nadają się do ogrodów o większej powierzchni – w małych mogłyby dawać przytłaczający efekt. Do niedużych przestrzeni polecamy oczka wodne.

Decydując się na staw przy domu albo na działce, warto wybrać na niego odpowiednie miejsce. Dobrze, by zbiornik nie znajdował się w pobliżu drzew, dlatego że opadające liście zaśmiecają wodę i sprzyjają rozrostowi glonów. Rosnące korzenie drzew mogą też z czasem uszkodzić dno stawu – aby temu zapobiec, między niecką a drzewem można wykonać betonowe umocnienie.

Pamiętaj, że rośliny w ogrodowym stawie są koniecznością, szczególnie gdy planuje się hodowlę ryb. Roślinność umożliwia zachowanie równowagi biologicznej wody, dba o jej optymalne natlenienie i oczyszczenie. Planując nasadzenia, warto jednak zachować umiar. Najlepiej zachować 1/3 powierzchni zbiornika niezarośniętą. Aby staw w ogrodzie czy na działce był jak najbardziej naturalny, w niecce i na jej obrzeżach należy posadzić rośliny naturalnie występujące w zbiornikach wodnych.

Staw w ogrodzie – aranżacje, które mogą Cię zainspirować

Jednym z ciekawszych pomysłów na staw przy domu jest stworzenie zbiornika z różnymi poziomami. W przypadku takich stawów woda spływa z górnych poziomów do dolnych. Chociaż tego typu projekty są bardziej złożone i kosztowne w realizacji niż standardowe stawy wykopane w ziemi, nadają przestrzeni bardzo interesujący wygląd. Zbiornik z poziomami tworzy też kojący szum kojarzący się z niewielkim wodospadem. Słuchanie tego odgłosu może być bardzo odprężające po długim dniu.

Innym nietypowym sposobem na aranżację ogrodu ze stawem jest stworzenie zbiornika w kształcie pierścienia. Taki wyszukany element wodny stanie się niebanalną ozdobą większego ogródka, szczególnie urządzonego w nowoczesnym czy eklektycznym stylu. Owalny kształt zbiornika z delikatnie zakrzywionymi krawędziami nadaje mu bardziej naturalny charakter. W przypadku stawu uformowanego w pierścień pośrodku pozostaje ziemia. Wspomniany obszar powinien mieć niewielkie wymagania pielęgnacyjne, dlatego że jest trudniej dostępny niż reszta ogrodu. Dobrym pomysłem będzie wysypanie środkowego pasa kamieniami i ustawienie tam ozdobnych waz, garnków czy rzeźb.

Kolejne rozwiązanie, na które można zdecydować się w swoim ogrodzie, to staw z kamienną ścieżką. Wspomniany typ wodnych zbiorników często widuje się w ogrodach w stylu japońskim. Duży, spokojny staw daje wrażenie harmonii i koi zmysły. Zainstalowanie kamiennej ścieżki o większych płytach i szorstkiej fakturze pozwoli spacerować wśród wody i oglądać odbijające się w niej chmury. Dzięki ścieżce łatwo będzie też dotrzeć do niezalanych obszarów ogrodu.

Jeżeli uznajesz zbiorniki, w których woda się nie porusza, za nudne, zaaranżuj w swoim ogrodzie staw w formie płynącego strumienia. Ruch wody zapewni znajdująca się w stawie pompa. Urządzenie stworzy stały przepływ wody. Brzegi strumyka można wysypać kamieniami i zasadzić przy nich trawę ozdobną. Zarówno widok, jak i dźwięk płynącej wody nada ogrodowi oryginalny charakter.

Preferujesz bardziej eleganckie rozwiązania? Zdecyduj się na prostokątny staw w ogrodzie, który będzie kojarzyć się z zamkowymi tarasami. Wokół zbiornika możesz zaaranżować prostokątne rabaty z kolorowymi kwiatami albo zasadzić niskie żywopłoty. Przy jednym z brzegów stawu ustaw romantyczną ławeczkę, na której można będzie przysiąść w wolnej chwili. Po obu stronach ławki umieść takie same rzeźby czy duże donice, aby uzyskać elegancką symetrię.

Pomysły na to, jak urządzić staw na działce

Zastanawiasz się, jak zaaranżować staw na działce? Najbardziej klasycznym wyborem będzie duży, naturalnie wyglądający zbiornik o nieregularnych brzegach. Staw warto ozdobić kamieniami o różnej wielkości, rozmaitymi roślinami wodnymi czy preferującymi podmokłe tereny oraz kłodami drzew, by stworzyć warunki przyjazne zwierzętom. Rozważ wykonanie w niecce poziomów, zapewniających roślinom i wodnym stworzeniom płytsze i głębsze obszary do bytowania. Naturalny staw z odpowiednio dobraną roślinnością nie będzie wymagał zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj o regularnym usuwaniu nagromadzonej materii organicznej takiej jak liście i gałęzie.

Wspaniałym rozwiązaniem w przypadku dużej działki będzie obszerny staw z drewnianym pomostem. Na deskach można siedzieć i łowić ryby albo obserwować wodę i spędzać czas na długich rozmowach. Pomost pozwoli też na skoki do wody w gorące dni. Warto pamiętać o montażu drabinki, która ułatwi wejście i wyjście ze stawu pływakom. Na pomoście – w zależności od jego wymiarów – może pojawić się ławka ogrodowa albo stół i krzesła ogrodowe i stworzyć przestrzeń do jedzenia posiłków nad wodą. O przyjemny klimat w letnie wieczory zadbają też ułożone dookoła lampiony. Do zbudowania pomostu najlepiej wybrać gatunek drewna odporny na wilgoć. Należy też pamiętać o okresowej konserwacji konstrukcji.

Jak jeszcze możesz zaaranżować staw na działce? Interesującą propozycją jest staw z uroczym mostkiem. Wspomniany element może być wykonany z drewna albo kamienia. Zbiornik powinien mieć z kolei nieregularny, łagodny kształt, który nada mu organiczny charakter. Zbudowany mostek przełamie monotonię wody stojącej w stawie i stworzy kolejne stanowisko do obserwacji hodowanych rybek.

Ogród ze stawem – galeria zdjęć

Wśród pomysłów na stawy ogrodowe można znaleźć rozwiązania na każdy budżet i dostosowane do rozmaitych stylów aranżacyjnych. Poza wyżej omówionymi inspiracjami prezentujemy zdjęcia, na których możesz znaleźć ciekawy sposób na wykorzystanie zbiorników wodnych w swoim ogrodzie. 

Działka lub ogród ze stawem może być wyjątkowo urokliwym miejscem, w którym chętnie spędza się wolny czas. Obserwowanie wody i jej mieszkańców nierzadko okazuje się bardzo odprężającym zajęciem. Ogrodowy staw może służyć też do pływania czy wędkowania – wiele zależy od wielkości i charakteru urządzonej przestrzeni. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu inspiracje do zaaranżowania swojego stawu w ogrodzie – niezależnie od tego, czy preferujesz eleganckie czy bardziej rustykalne rozwiązania.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium