Strefy w ogrodzie

Strefy w ogrodzie

Ogród stanowi przestrzeń, w której możemy wypocząć, spotkać się ze znajomymi oraz odnaleźć życiową pasję, jak pielęgnacja roślin. Ponadto zadbane otoczenie przydomowe może korzystnie wpływać na samopoczucie domowników. Dodatkowo może także zachwycać gości lub postronne osoby. A któż z nas nie lubi pokazać się z jak najlepszej strony? Dlatego projektując przydomową działkę postaw na jej funkcjonalność i dekoratywność zarazem. Aby stworzyć niebanalną przestrzeń, postaw na strefy w ogrodzie. Dzięki temu unikniesz chaosu, natłoku oraz sprawisz, że wszystko będzie należycie wyglądać.

Jak podzielić ogród na strefy?

Zastanawiasz się jak podzielić ogród na strefy? Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowane. Jednak zanim wyznaczysz konkretne miejsca na działce, musisz odpowiedzieć sobie na jedno, ważne pytanie – czego oczekujesz od swojej parceli i ile przestrzeni możesz wydzielić?

Aby wydzielenie stref w ogrodzie przebiegło pomyślnie, musisz pomyśleć o ich funkcjonalności i przeznaczeniu. Najczęściej wyróżnia się strefy funkcjonalne w ogrodzie oraz te bardziej dekoracyjne. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć te dwie kwestie. Warto jednak wydzielać przestrzeń i z łatwością znajdować w niej to, czego potrzebujemy.

Jak wyznaczyć strefy w ogrodzie – ogólne wskazówki

Ogród podzielony na strefy to przede wszystkim ogród estetyczny, wypełniony wygodami i pozbawiony „natłoku” przedmiotów. Można postawić na poszczególne, subtelne przechodzenie od jednego miejsca do drugiego. W takim przypadku granice dosyć mocno się zacierają i wyglądają naturalnie. Jednak można postawić na mocne oddzielenie – w takim przypadku panele tarasowe, żwirowe chodniki czy ułożone deski bardzo w tym pomogą. Doskonale sprawdzą się także bramki wewnętrzne – wykonane z wysokiego żywopłotu czy drewnianego płotku pomogą wyznaczyć strefy w ogrodzie.

Podział ogrodu na strefy to także zabawa położeniem i wysokością. Zbudowane na kilka centymetrów nad ziemią ścieżki, miejsca wypoczynku pod drewnianą altaną czy ogród ziołowy na wzniesieniu stanowi przepis

Strefa ogrodu – część reprezentacyjna

Podział ogrodu na strefy powinien zacząć się od wyznaczenia części reprezentacyjnej. To ta, którą widzimy jak pierwszą po wejściu na działkę. Wiele osób właśnie stąd rozpoczyna układanie ścieżki oraz wygradzaniu jej żywopłotem. Dominująca kolorystyka powinna zgrywać się również z elewacją domu. W tej części najlepiej wyglądają iglaki i karłowate krzewy. Część bywa zielona niemalże przez cały rok, co sprzyja stworzeniu idealnego wejścia. Dzięki temu strefa ogrodu będzie reprezentatywna od samego początku!

Jak wyznaczyć strefy w ogrodzie i części relaksacyjne?

Strefa wypoczynku w ogrodzie stanowi drugą, najczęściej tworzoną. Można wydzielić jej dwa warianty – powiązany z częścią dla domowników i grupy gości oraz tę bardziej odizolowaną, przeznaczoną dla osób, poszukujących wytchnienia.

Aranżacja strefy wypoczynku w ogrodzie powinna obejmować obszar estetyczny i bogaty w rośliny. Dzięki temu możliwa będzie też aromaterapia i relaks pośród zieleni. Dobrze, aby strefa chillout w ogrodzie obejmowała również zioła – mięta, lawenda czy szałwia mają kojący dla wielu ludzi zapach. W tym miejscu świetnie wyglądają wszelkiego typu hamaki – zarówno klasyczne warianty wiszące, te hamaki na stelażu jak i fotele wiszące. Kojący wpływ ma także woda. Nawet niewielkie oczko wodne z płynącym strumieniem nie tylko będzie pięknie wyglądało, ale i wkomponuje się w relaksacyjną strefę.

Strefa wypoczynku w ogrodzie dla domowników i gości

Strefa wypoczynku w ogrodzie nie powinna kończyć się wyłącznie na stworzeniu „introwertycznego kącika” dla osób poszukujących wytchnienia od codzienności. Warto postawić także na miejsce „dla każdego” do którego zaprosimy gości.

Na tej przestrzeni warto umieścić altanę lub przynajmniej duży stół z parasolem ogrodowym. Pozwoli to na ochronę przed nagłą niepogodą oraz nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Ta strefa wypoczynkowa w ogrodzie powinna posiadać kuchnię zewnętrzną lub grill. Wtedy przygotowywanie posiłków i ich serwowanie będzie jeszcze wspanialsze. Warto także postawić na barek ogrodowy – ochłodzi wszelkie napoje od soków po alkohole.

Strefa użytkowa w ogrodzie – szklarnia i warzywniak

Rośliny uprawne warto dać w innej części działki niż miejsca do relaksu i spotkania ze znajomymi. Jak wydzielić strefy w ogrodzie, aby pomieścić i tę część? O ile pozostałe miejsca są bardziej dekoracyjne i funkcjonalne dla ludzi, tak tutaj liczy się jakość gleby i nasłonecznienie.

Zatem jak wyznaczyć strefy w ogrodzie, chcąc założyć warzywnik? Przede wszystkim upewnij się że ziemia nie jest kamienista i szpadel możesz głęboko wbić. Jeśli nie, a koniecznie chcesz założyć funkcjonalną przestrzeń w tym konkretnym miejscu, konieczny będzie zakup wysokojakościowej gleby. Warto także zaopatrzyć się w szklarnię – modele foliowe, jak i drewniane są bardzo funkcjonalne i pomagają w prawidłowym rozwoju roślin. W bliskim sąsiedztwie powinno znajdować się także miejsce na narzędzia ogrodowe. Możemy postawić na skrzynki i skrzynie ogrodowe, stare regały, jak i plastikowe domki, stworzone specjalnie do tego.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium