Zaprojektowanie własnego ogrodu wydaje się być proste, lecz w rzeczywistości wymaga więcej pracy niż sądzi się na początku. Stworzenie stylowej, zielonej przestrzeni wokół domu wiąże się nie tylko z wyborem roślin i ich zasadzeniem, ale z przemyśleniem, jak ma wyglądać ostatecznie ogród. Jak go zaprojektować, by był funkcjonalny i stylowy?
Czym się kierować podczas wyboru stylu ogrodu?
Zanim wybierze się styl, w jakim ma być utrzymany ogród, powinno się ocenić, czy stworzenie wymarzonej aranżacji jest możliwe. Ważne jest przyjrzenie się wielkości ogrodu, glebie, nasłonecznieniu i nawodnieniu, a także warunkom klimatycznym, jakie panują w danej części kraju. Na niewielkiej powierzchni dobrze wyglądają zupełnie inne aranżacje niż w ogrodach zajmujących kilkaset metrów kwadratowych lub więcej. Mały ogród prezentuje się doskonale w stylu japońskim, natomiast dużą przestrzeń można zaaranżować na ogród naturalistyczny. Istotny jest również sam kształt ogrodu, gdyż inaczej aranżuje się powierzchnię w formie prostokąta, a inaczej nieregularną działkę.
Projektując ogród, powinno się wziąć pod uwagę, jakie rośliny mogą rosnąć na danej przestrzeni. Ważna jest ocena jakości gleby, jej właściwości (np. przepuszczalności wody), nasłonecznienia, określenie okresu wegetacji w danej części kraju, a także sprawdzenie, które rośliny mogą być sadzone obok siebie. Dzięki temu wykluczy się rodzaje ogrodów, których stworzenie na posiadanej działce byłoby niemożliwe ze względu na warunki klimatyczne bądź nieodpowiednią jakość gleby.
Ostatnim czynnikiem, który powinno się brać przy wyborze stylu ogrodu, jest własny gust. Jeżeli lubi się sielankowy klimat, można postawić na ogród rustykalny lub naturalistyczny. Jeśli woli się uporządkowaną przestrzeń i geometryczne formy, lepszym wyborem są ogrody japońskie lub francuskie, zwane również barokowymi. Poniżej opisane są różne style ogrodów, wśród których można znaleźć inspirację na aranżację przestrzeni wokół własnego domu.
Ogród naturalistyczny
Ogród naturalistyczny jest propozycją dla osób, które cenią sobie bliski kontakt z przyrodą i szukają pomysłu na aranżację, która wygląda jakby powstała bez udziału człowieka. Naturalistyczny ogród nawiązuje do dzikiej przyrody, zarówno pod względem doboru roślin, jak i ich układu. Zdecydowanie lepiej wygląda na dużych powierzchniach, gdyż cechą charakterystyczną ogrodu naturalistycznego jest pewnego rodzaju nieład.
Ogród naturalistyczny porastają drzewa oraz krzewy nieszczepione i nieformowane, rośliny miododajne, a nierzadko również… chwasty, na przykład pokrzywy, które bez przeszkód mogą zielenić się pod płotem. Kompozycja może obejmować nasadzenia piętrowe. Rośliny leśne i łąkowe uzupełnia się jedynie niewielką liczbą gatunków typowo ogrodowych. Dominującymi barwami są kolory naturalne, dlatego do ogrodu naturalistycznego odpowiednie są meble drewniane. Meble ogrodowe teak o budowie przypominającej klasyczny stół piknikowy i dość surowe konstrukcje są znakomitym wyborem.
Ogród rustykalny
Ogród rustykalny, zwany także wiejskim, to kolejny przykład aranżacji, w której panuje pozorny nieład i chaos. Nasadzenia mają przypominać naturalne tereny zielone, a dominującą rolę mają materiały takie jak drewno, kamień i wiklina bądź rattan. W rustykalnych aranżacjach trawniki przypominają łąki, a rabaty - zarośla pełne dzikich kwiatów, ziół i warzyw. Ogród rustykalny wpisuje się znakomicie w wiejski krajobraz i dobrze wygląda zarówno na dużych działkach, jak i na małych posesjach wokół niedużych, drewnianych domków. Kącik wypoczynkowy w rustykalnej aranżacji powinien być skromny - dobrym pomysłem jest ustawienie drewnianej huśtawki ogrodowej w pobliżu winorośli lub drewnianej ławeczki przy ścianie domu.
Ogród japoński
Nowoczesne ogrody inspirowane japońskimi aranżacjami są popularne zwłaszcza w miastach, gdzie niewielka przestrzeń wokół domu lub przy mieszkaniu jest dość trudna do zaplanowania. Ogród japoński dobrze wygląda na zamkniętych przestrzeniach. Ścieżki wykłada się kamieniami, wysypuje piaskiem lub tworzy się schodki z większych głazów. Ważnym elementem są oczka wodne i kaskady. Wszystkie elementy są proste i harmonijne, a wśród roślin dominują drzewka bonsai i gatunki zimozielone. Meble rattanowe lub drewniane powinny być minimalistyczne.
Ogród nowoczesny
Ogrody nowoczesne są przejrzyste, uporządkowane i często mają geometryczny układ. Często cechuje je minimalizm, dlatego prócz trawnika znajdują się w nich wyłącznie zielone ściany lub zimozielone krzewy rosnące wokół ogrodzenia. Polecane są do nich proste meble i huśtawki ogrodowe z aluminium. Krzewy często są sadzone w ozdobnych doniczkach, a punkt centralny ogrodu stanowi duży taras, nad którym zawiesza się żagiel lub składany, materiałowy dach na pergoli. Modne jest łączenie zieleni i naturalnych materiałów z tworzywami sztucznymi, szkłem i metalem.