Szybko rosnące rośliny ogrodowe – sprawdź, jak stworzyć skuteczny żywopłot

Szybko rosnące rośliny ogrodowe – sprawdź, jak stworzyć skuteczny żywopłot

Aranżując otoczenie domu, niekoniecznie mamy cierpliwość, by czekać na efekty latami. Jeżeli chcemy w krótkim czasie uzyskać zachwycający rezultat w postaci bujnej zieleni, powinniśmy zdecydować się na szybkorosnące rośliny do ogrodu. Z ich pomocą łatwo stworzymy efektowny, gęsty żywopłot i wypełnimy przestrzeń przy domu kolorami. Jakie rośliny charakteryzują się intensywnym wzrostem? Jak sadzić żywopłot, by skutecznie osłaniał ogród i dodawał mu uroku? Jakie rośliny będą najlepsze na niski, a jakie na wysoki żywopłot? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Jakie rośliny szybko rosnące na żywopłot?

Jakie gatunki roślin nadają się na żywopłot , jeśli nie chcemy latami czekać na wzrost zielonej osłony? Dobrym wyborem dla niecierpliwych będą drzewa i krzewy charakteryzujące się intensywnym wzrostem. Rośliny szybkorosnące sprawią, że żywopłot prędko nabierze finalnego kształtu.

Decyzja dotycząca tego, jakie rośliny wybierzemy na żywopłot, może przysporzyć wielu dylematów. W sklepach z ofertą ogrodniczą znajdziemy wiele gatunków roślin. Bez trudu dostaniemy niewymagające rośliny, których uprawa nie sprawi nam większych trudności.

Musimy je jednak dobrze dopasować do warunków, jakie występują w miejscu, w którym planujemy posadzić żywopłot. Po pierwsze, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przez większość dnia znajduje się ono w cieniu, w słońcu czy też w półcieniu. Warto sprawdzić też rodzaj podłoża, który występuje w tym miejscu naszego ogrodu. Inne cechy, które dobrze jest wziąć pod uwagę, to łatwość uprawy danej rośliny, czyli to, czy łatwo się ona regeneruje w przypadku błędów, czy zaniedbań w uprawie lub w przycinaniu. Oczywiście nie zapominamy też o typie rośliny. Do wyboru mamy rośliny liściaste, iglaste i zimozielone. Warto zwrócić szczególną uwagę na te ostatnie, które nie zrzucają liści na zimę. Żywopłot zimozielony jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dla osób, które chcą odgrodzić się od spojrzeń przez cały rok.

Najlepiej jest wybierać rośliny, które są odporne na niskie temperatury i na długotrwałe okresy suszy, a także na choroby i szkodniki. Powinny dobrze tolerować przycinanie. Wybierajmy raczej gatunki o niewielkich liściach, ponieważ duże liście przycięte sekatorem nie będą wyglądały estetycznie.

Rośliny iglaste czy liściaste na żywopłot?

Wybór roślin na żywopłot zależy również od tego, jakie mamy oczekiwania wobec naszego naturalnego parawanu. Jeśli ma on pełnić funkcję wygłuszającą, najlepszym wyborem będą rośliny liściaste, które dzięki gęstym liściom dobrze hamują dopływ niepożądanych dźwięków. Podobnego wyboru powinniśmy dokonać, jeśli żywopłot sadzimy ze względu na walory estetyczne. Zmienność wyglądu roślin liściastych w ciągu roku jest duża. Niektóre z nich pięknie kwitną i są dzięki temu śliczną ozdobą ogrodu. Na ogół żywopłot liściasty jest też tańszym rozwiązaniem. Minusem jest jednak to, że rośnie nieco wolniej.

Kiedy lepszym wyborem będą żywopłoty iglaste ? Przede wszystkim w sytuacji, gdy zależy nam na szybkim wzroście i określonej formie tego naturalnego parawanu. Przez cały rok będą też osłaniać nas przed wiatrem czy kurzem.

Jakie krzewy szybko rosnące na żywopłot?

Gdy zakładamy ogród, może zależeć nam na szybkim odgrodzeniu się od otoczenia. Potrzeba prywatności jest zrozumiała, szczególnie gdy aranżujemy przestrzeń do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Które gatunki ułatwią stworzenie żywopłotu w krótkim czasie? Jaki krzew na żywopłot urośnie najszybciej?

Szybkim wzrostem wyróżnia się jaśminowiec wonny . Krzew ma małe wymagania siedliskowe. Jego kwiaty przepięknie pachną. Dlatego już dla samej woni warto posadzić jaśminowiec w ogrodzie. Po kwitnieniu roślina będzie świetnym tłem dla bardziej dekoracyjnych gatunków.

Tworząc żywopłot, można zdecydować się również na inne krzewy szybko rosnące, np. na wiśnie antypki . Gałęzie rośliny osiągają wysokość do 6 metrów. Pokrywają je żywo zielone, jajowate liście opadające na zimę. W maju krzewy obsypują się drobnymi, białymi kwiatami o miłym zapachu. Wiśnia antypka rośnie bardzo szybko, a jej uprawa nie przysparza trudności. Roślina nie wymaga dodatkowego podparcia i utrzymuje się na każdym podłożu.

Kolejnym szybko rosnącym krzewem idealnym na żywopłot jest bukszpan . To mało wymagający gatunek, który dobrze zatrzymuje hałas i zanieczyszczenia powietrza. Można sadzić go w słońcu lub cieniu. Nie wymaga żyznego podłoża.

Jeżeli interesują nas krzewy szybko rosnące, które nie gubią liści zimą, możemy zdecydować się też na wiciokrzew Henry’ego . Jego pędy rosną w tempie 1 metra na rok. Wiciokrzewem można też udekorować żywopłot albo pergolę lub taras.

Inną rośliną wyróżniającą się szybkim wzrostem jest ligustr pospolity . To wręcz idealny krzew na żywopłot, dlatego że znakomicie radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak np. mrozy. Jego liście przez cały rok prezentują się efektownie.

Jeśli lubimy ładnie uregulowane żywopłoty, wybierzmy jałowce . Rośliny dobrze znoszą cięcie, a odpowiednio pielęgnowane tworzą szybko rosnące naturalne zasłony. Na żywopłot najlepiej nadaje się jałowiec chiński – wyróżnia się mrozoodpornością.

Do szybko rosnących krzewów należy również żywotnik zachodni . Ten gatunek tui można sadzić na zacienionym lub nasłonecznionym stanowisku. Zasadniczo w naszym klimacie dobrze radzi sobie w mroźną pogodę. Szybko rośnie i ma dobrą tolerancję na cięcie, można więc go dowolnie formować. Jego igły nie są ostre, dlatego to świetny wybór do ogrodów, w których bawią się dzieci.

Szybko rosnące żywopłoty możemy tworzyć również z derenia białego, forsycji, berberysu pospolitego i ottawskiego oraz kaliny koralowej.

Jakie rośliny szybko rosnące na niski żywopłot, a jakie na wysoki?

Niskie żywopłoty są ciekawym elementem dekoracyjnym ogrodu, wizualnie dzielą też przestrzeń. Do ich tworzenia świetnie nadają się bukszpany i różne odmiany berberysów o liściach bordowych, żółtych czy zielonych. Bardzo dobrze sprawdzi się też tawuła japońska oraz pięciornik krzewiasty. Niezwykle efektowny niski żywopłot stworzymy z lawendy, której dodatkowe walory zapachowe uprzyjemnią nam chwile spędzane w ogrodzie, lub z ubiorka wiecznie zielonego

Aby natomiast utworzyć szczelną i wysoką zieloną ścianę, możemy użyć roślin liściastych lub iglastych. Wśród tych pierwszych najczęściej wykorzystywane są grab pospolity, buk zwyczajny, klon, głóg i lipa drobnolistna. Rośliny iglaste, które szybko tworzą wysokie i gęste parawany, to natomiast: tuja (zwłaszcza odmiany smaragd i brabant), świerk pospolity, modrzew europejski oraz jałowiec.

Rośliny szybko rosnące na żywopłot ciemnozielony

Można powiedzieć, że żywopłot ciemnozielony to klasyka gatunku. Dobrze prezentuje się zarówno w ogrodach nowoczesnych i minimalistycznych, jak i tych bardziej rustykalnych czy tradycyjnych. Jaka roślina na żywopłot ciemnozielony będzie dobrym wyborem? Najlepsze będą tutaj gęsty bukszpan zimozielony, który przez cały rok zachowuje liście, niezwykle popularny w naszym kraju, zwłaszcza w okresie PRL-u, ligustr pospolity, z którego możemy tworzyć nawet fantazyjne formy oraz ciemnozielone odmiany tui.

Jakie wybrać niewymagające rośliny na żywopłot?

Nie masz czasu na skomplikowaną pielęgnację żywopłotu? A może gleba w Twoim ogrodzie nie należy do urodzajnych? W obu przypadkach warto wybrać niewymagające gatunki roślin . Świetnie sprawdzi się tutaj wspomniany już nie raz w tym artykule ligustr pospolity, który jest odporny na mróz i na suszę, bardzo dobrze toleruje przycinanie i rośnie nawet na ubogim podłożu. Mało wymagający jest również jałowiec skalny, który w żywopłocie właściwie nie wymaga przycinania i świetnie znosi okresy suszy.

Jakie rośliny na żywopłot w cieniu?

Szukasz roślin, które dobrze sobie poradzą w cieniu, a na dodatek szybko urosną? Krzewy idealne do cienia to bukszpan wiecznie zielony, cis pospolity, ostrokrzew Meservy. A co na żywopłot w półcieniu? W takim miejscu warto posadzić różaneczniki, które w okresie kwitnienia zachwycają barwą kwiatów.

Jaką funkcję pełnią żywopłoty i gdzie się je stosuje?

Rola żywopłotu została już zdefiniowana w jego nazwie. Żywopłot to w istocie żywy płot utworzony z roślin. Jego podstawową funkcją jest odgradzanie działki od ulicy i innych posesji. Żywopłot oddziela teren ogrodu od reszty przestrzeni, określa jego granice. Bywa efektowną (i tańszą) alternatywą dla drewnianego płotu, muru czy metalowego ogrodzenia. W odróżnieniu od nieożywionej materii można swobodniej modyfikować jego kształt i wysokość. W różnych porach roku potrafi zmieniać kolor, kwitnąć lub owocować. Jest częścią przyrody, stanowiąc miejsce do gniazdowania dla ptaków i schronienie dla owadów.

Żywopłot uniemożliwia zwierzętom i intruzom wejście do ogródka. Stanowi naturalną barierę zabezpieczającą działkę. Zielona osłona może chronić przed wiatrem, hałasem i kurzem albo zacieniać określone strefy ogrodu. Ponadto żywopłot osłania nasze miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, zaspokajając tym samym potrzebę prywatności i kameralności.

Ściana uformowana z wybranych gatunków drzewek lub krzewów jest również dekoracją ogrodu. Może stanowić jednolite tło dla innych gatunków roślin, dodawać przestrzeni koloru i swobodnego charakteru. Możemy ją również efektownie podświetlić, wybierając dekoracyjne oświetlenie ogrodowe , które sprawią, że wieczorem nasz ogród nabierze dodatkowych walorów estetycznych. Ciekawie prezentuje się też żywopłot ogradzający trawnik. Jeśli zastanawiasz się, jaką trawę do ogrodu wybrać , dopasuj jej barwę do koloru żywopłotu.

Krzewy szybkorosnące na żywopłot i drzewa to świetne rozwiązanie, gdy zależy nam na tym, by w jak najkrótszym czasie wypełnić ogród zielenią. Rośliny o intensywnym wzroście nie potrzebują lat, by zapewnić zwartą, efektowną osłonę działki. Wyżej opisane gatunki znakomicie nadają się do stworzenia żywopłotu i otoczenia ogrodu piękną, zieloną barierą. Jeżeli zależy nam na prywatności i kameralnym charakterze otoczenia domu, zasadźmy jedną lub kilka z omówionych roślin, a szybko będziemy cieszyć się osiągniętym efektem.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium