Tradycyjny taras, będący atrakcyjnym miejscem do wypoczynku w domowym zaciszu, wymaga sporej powierzchni ogrodu. Osoby, które takiej nie posiadają, nie muszą jednak całkowicie rezygnować z intymnego zacisza. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne tarasy na dachu. Masz pomysł na taras na dachu? Sprawdź, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia.
Formalności – o czym należy pamiętać?
Niezależnie od formy własności budynku, pierwszym krokiem, jaki trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy tarasu na dachu, jest otrzymanie zgody. Szczegółowe wymagania są związane z projektem budynku oraz planowanymi zmianami w obrębie dachu. Prawo budowlanego reguluje przede wszystkim obowiązek posiadania zgody na przebudowę. W tym celu należy złożyć wstępny projekt tarasu oraz plan jego przebudowy sporządzony przez architekta. Prawidłowo przygotowany projekt powinien zawierać między innymi takie elementy jak wyjście na taras – może ono uwzględniać drzwi balkonowe lub schody – oraz dodatkowe zadaszenie, tutaj warto mieć na uwadze, że nie jest ono konieczne. O pozwolenie zazwyczaj trzeba zwrócić się do wydziału architektury i budownictwa w starostwie powiatowym przypisanym do danego adresu. Starsze budynki mogą wymagać dodatkowo ekspertyzy technicznej.
Czy urządzenie tarasu na jest trudne?
Sam pomysł na taras na dachu to jedynie początek całej przygody. Po zdobyciu niezbędnych pozwoleń, konieczne jest zorganizowanie przebudowy dachu. Jest to konieczne w sytuacji, kiedy dotychczasowy układ umożliwia zaprojektowanie bezpiecznego systemu izolacji wilgoci. Ten etap jest w gruncie rzeczy najistotniejszy, ponieważ popełnione błędy mogą negatywnie wpłynąć na cały budynek i jego mieszkańców, a także generować dodatkowe koszty. Poza konstrukcją dachu odwróconego, którą proponują architekci, konieczny jest też montaż barierek. Ich obecności wymagają przepisy budowlane. Ich rodzaj i wygląd można dostosować do projektu tarasu na dachu, aranżacja będzie dzięki temu spójna. Innym elementem, który nie tylko wpływa na wygląd, ale także funkcjonalność, jest powierzchnia. Należy tutaj wziąć pod uwagę zachowanie wybranego materiału zarówno w trakcie deszczu czy mrozu, jak i wysokich temperatur. Projekt może też uwzględniać takie elementy jak donice na taras oraz pozostałe wyposażenie.
Z uwagi na rosnącą popularność tarasów ulokowanych na dachu, coraz więcej gotowych projektów uwzględnia dostosowanie tej przestrzeni. Szukając mieszkania w nowych inwestycjach budowlanych można więc już na wstępnym etapie sprawdzić, czy taras jest przystosowany do dalszego zagospodarowania.
Aranżacja na dachu o płaskiej powierzchni
W przypadkach, kiedy projekt deweloperski uwzględnia już taras na dachu, aranżacja jest dużo prostsza. Można bowiem skupić się na najprzyjemniejszej części. Decyzje o tym, jakie meble ogrodowe czy elementy dekoracyjne powinny znaleźć się w wybranym miejscu, uzależniona jest od wystawienia ich na działanie naturalnych procesów. Zestawy mebli ogrodowych odporne na deszcz i promienie UV są estetyczne i łatwe w pielęgnacji. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się propozycje wykonane z technorattanu, nawiązującego do naturalnych materiałów, ale zachowujące odporność włókna sztucznego.
Jak urządzić taras na dachu domku jednorodzinnego?
Po zdobyciu odpowiednich zgód, można przystąpić także do aranżacji tarasu na dachu domku jednorodzinnego. Jeśli korzystać z niego będzie cała rodzina, warto uwzględnić także potrzeby najmłodszych i zorganizować dla nich miejsce do zabawy. Dywany na taras są w stanie zapewnić wygodne i bezpieczne miejsce na podłodze. Potrzeby maluchów powinny również zostać uwzględnione w zakresie ochrony przed słońcem, a zatem dobrze jest przygotować dla nich zacienione miejsce.
Nowoczesny taras na dachu bloku lub wieżowca
Niezwykle popularnym rozwiązaniem w mieście jest aranżacja nowoczesnego tarasu na dachu bloku czy wieżowca. Aby odciąć się od miejskiego zgiełku, taras na dachu powinien uwzględniać żywą roślinność, stanowiącą naturalną barierę, gwarantującą dzień i dodatkowo filtrującą zanieczyszczone powietrze. Tekstylia ogrodowe z naturalnych, ale odpornych na działanie pogody materiałów nadadzą takiej przestrzeni uroku, a także zwiększa komfort korzystania z niej.