Uratuj swój ogród przed upałami

Uratuj swój ogród przed upałami

Upały są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin. Gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, ogród wymaga szczególnej pielęgnacji. Dzięki niej nie tylko zachowa ładny wygląd, ale stanie się również oazą, w której można ukryć się przed silnym skwarem. Jak pielęgnować ogród w czasie upałów?

Pamiętaj, żeby podlać rośliny

Podlewanie ogrodu w upały jest niezbędne, by ochronić rośliny przed uschnięciem. Przy temperaturach przekraczających 30-35 stopni Celsjusza wiele gatunków roślin ogrodowych może wymagać podlewania nawet dwa razy dziennie. Rośliny powinno się podlewać wczesnym rankiem lub o zmierzchu, gdy słońce jest słabsze i nie powoduje natychmiastowego parowania wody. Jeśli podlewa się rośliny w ciągu dnia, osiąga się efekt odwrotny od zamierzonego - zimna woda i jej szybkie parowanie pogarszają stan kwiatów, warzyw, krzewów i innych nasadzeń.

Do podlewania warto wykorzystywać wodę deszczową, gromadzoną w beczkach lub innych zbiornikach. Jeśli niemożliwe jest gromadzenie deszczówki, do wodociągu można podłączyć węże ze zraszaczami lub skraplaczami, które umieszcza się pod ściółką. Podczas podlewania z konewki powinno się unikać polewania liści i kwiatów roślin - woda powinna trafiać do gruntu.

Jak dbać o kwiaty latem, jeśli są posadzone w doniczkach? W przypadku kwiatów doniczkowych samo podlewanie to zbyt mało. Ceramiczne wyroby silnie nagrzewają się w słońcu, dlatego powinno się je przestawić w zacienione miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie ich pod dużym parasolem przeciwsłonecznym, podobnie jak ustawia się huśtawki ogrodowe lub meble wypoczynkowe. Dodatkowo można wstawić doniczkę na godzinę do większego naczynia z chłodną wodą, która schłodzi nagrzaną ceramikę. Jak dbać o kwiaty w upał, gdy cały ogród znajduje się w pełnym słońcu? W takim przypadku powinno się stawiać nie tylko na codzienne podlewanie, ale również na gatunki, które dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami i długimi okresami suszy. Są to między innymi sukulenty, rośliny śródziemnomorskie oraz liczne gatunki traw ozdobnych.

Podłoże też musi być zadbane

Kondycja roślin ogrodowych w czasie upałów w dużej mierze zależy od przygotowania podłoża. Jak dbać o ogród i podłoże, w którym rosną nasadzenia? Aby chronić rośliny przed usychaniem, powinno się zwiększyć wilgotność podłoża poprzez ściółkowanie lub mieszanie gleby z hydrożelem. Ściółkowanie za pomocą kory, szyszek lub żwirku sprawia, że gleba jest zabezpieczona przed wysychaniem. Kora lub szyszki dodatkowo zakwaszają glebę, a żwirek nadaje jej odczyn zasadowy, co ma pozytywny wpływ na wzrastanie roślin o szczególnych wymaganiach. Hydrożel można zmieszać zarówno z ziemią do kwiatów doniczkowych, jak i z podłożem, w którym rosną warzywa lub krzewy.

Pielęgnacja ogrodu, w którym podłoże jest odpowiednio zabezpieczone przed wysychaniem, jest znacznie łatwiejsza. Podlewanie zajmuje mniej czasu, a rośliny są chronione przed negatywnymi skutkami suszy trwającej przez wiele dni. Ponadto ściółkowanie za pomocą kory lub żwirku zabezpiecza przed wyrastaniem chwastów, dzięki czemu rośliny ozdobne mają więcej składników odżywczych i wilgoci, niezbędnych do wzrostu i kwitnienia.
Trawnik potrzebuje twojej uwagi

Podlewanie trawnika w upalne dni jest niezbędne, by trawa była przez cały czas zielona, gęsta i elegancka. Trawnik podlewać można nawet kilka razy na dobę za pomocą zraszaczy. Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem są systemy nawadniania, które programuje się tak, by uruchamiały się o konkretnej godzinie i podlewały trawnik przez określony czas.

Czy kosić trawę w upały? Jest to kwestia, która budzi sporo kontrowersji. Wskazane jest koszenie trawy nawet w czasie wysokich temperatur, jednak źdźbła pozostające po koszeniu powinny być dłuższe. Zbyt krótko skoszona trawa szybko traci wodę, przez co nawet regularne podlewanie nie jest w stanie jej uratować. Ponadto powinno się pozostawiać skoszone źdźbła na trawniku, tworząc w ten sposób ściółkę, która chroni przed utratą wilgoci z gleby - jest to ważna zasada, jak dbać o trawnik latem.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium