Wymiary altany ogrodowej

Wymiary altany ogrodowej

Czy warto zdecydować się na nowoczesną altankę na terenie swojego ogrodu lub działki rekreacyjnej? Jakie powinny być wymiary altany ogrodowej? Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu altany ? 

Dowiedz się tego, co najważniejsze o altanach ogrodowych i poznaj alternatywne sposoby na zadaszenie przestrzeni wypoczynkowej, chroniącej przed nadmiernym słońcem i deszczem.

Standardowe wymiary altany – dowiedz się więcej na temat architektury ogrodowej

Mała architektura ogrodowa dopasowana do charakteru i stylu ogrodu oraz znajdującej się tam roślinności to estetyczne uzupełnienie przestrzeni wypoczynkowej. Dzięki altanom, pawilonom, zadaszeniom czy funkcjonalnym pergolom możesz stworzyć sobie i swoim bliskim przestrzeń, w której poczujecie się jak w bajce. Nie tylko walory estetyczne są tutaj ważne, choć niewątpliwie one także wpływają na odbiór całości – przydomowego ogrodu, działki rekreacyjnej i ogólnie całej przestrzeni wokół domu. Równie ważna jest funkcjonalność wybranych rozwiązań, wielkość powierzchni, możliwość zagospodarowania jej ogrodowymi meblami wypoczynkowymi, osłonięcie przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, jak deszcz i palące słońce. 

Najbardziej charakterystyczne obiekty ogrodowe i działkowe to altany. Na pewno każdy kojarzy małe domki z werandą lub bez, usytuowane na ogródkach działkowych lub ukryte wśród bujnej, ogrodowej zieleni w przydomowym ogródku. Współczesne altany ogrodowe przybierają różne kształty, ich design jest zróżnicowany, tak, jak różne są teraz ogrody. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na altankę w klasycznym stylu - eśli pasuje to do koncepcji ogrodu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na wybór, który usatysfakcjonuje wielbicieli klimatu skandynawskiego, industrialnego, rustykalnego czy klasycznego. 

Przez altanę ogrodową rozumiemy konstrukcję wolnostojącą, zadaszoną, lekką, częściowo zabudowaną lub otwartą, do produkcji której używane są materiały takie, jak drewno, metal, a czasami także elementy szklane. Rodzajów altanek ogrodowych jest wiele, ponieważ gust potencjalnych klientów jest różny. 

Jakie powinny być wymiary altany ogrodowej? Standardowe altany mają najczęściej powierzchnię 3x3 lub 3x4 m2. Pamiętaj o tym, że ogrodowa altanka nie powinna mieć więcej niż 35m2, a jeśli chcesz mieć na ogrodzie większą, wymaga to uzyskania pozwolenia na budowę. Altana ogrodowa do 35m2 powinna zostać zgłoszona do urzędu.

Jaka powinna być wysokość altany ogrodowej i odległość od ogrodzenia?

Standardowe wymiary altany już znamy i wiemy, że nie powierzchnia nie powinna przekraczać w tym przypadku 35 m2. Ale czy istnieją normy określające wysokość altanki ? Jeśli tak - jaka powinna być wysokość altany ogrodowej? 

Wszystko zależy od rodzaju dachu. Jeżeli jest dwuspadowy, wysokość altany nie może przekraczać 5 m, a w przypadku płaskiego 4 m. A co z odległością od ogrodzenia? Zwykle altanki usytuowane są w centralnej części ogrodu, co wpływa na efektowny wygląd przestrzeni wypoczynkowej i daje spore pole do popisu przy projektowaniu otaczającej je zieleni. 

Trudniej jest, gdy ogród stanowi wąską, niewielką lub nieregularną przestrzeń. W takim przypadku należy pamiętać o odległości około 3-4 metrów od ogrodzenia sąsiedniej działki lub 1,5 metra, jeśli na sąsiedniej działce znajduje się w takiej właśnie odległości podobny obiekt. Jednak takie wymogi nie dotyczą konstrukcji, które nie posiadają ścian i fundamentów, dlatego jeśli decydujesz się na lekką ogrodową altanę, stanowiącą otwartą przestrzeń, nie musisz stosować się do przepisów, jakim podlegają klasyczne altanki ogrodowe.

Mała architektura ogrodowa to specjalność firmy Cloveris, która nie tylko ma w ofercie interesujące propozycje zadaszonych konstrukcji, stanowiących uzupełnienie ogrodów i działek wypoczynkowych, ale także zróżnicowane meble ogrodowe, dzięki którym wyposażysz altanę. Znajdziesz tutaj konstrukcje takie jak:

  • altany ogrodowe – estetyczne, lekkie konstrukcje, idealnie komponujące się z ogrodową zielenią;
  • pawilony ogrodowe – idealne do spędzania letniego wypoczynku na powietrzu konstrukcje z dachem poliwęglanowym;
  • zadaszenia lamelowe – pozwalające na zabezpieczenie się przed słońcem poprzez kontrolowanie jego dopływu do ocienionego miejsca;
  • pergole ogrodowe – jednocześnie pełniące funkcje ozdobne i ochronne.

Skorzystaj z szerokiej oferty Cloveris w planowaniu swojej wymarzonej przestrzeni ogrodowej!

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium