Zalety i wady rattanu

Zalety i wady rattanu

Historia mebli wyplatanych z różnego rodzaju roślin pnących ma bardzo długą tradycję. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą już ze starożytnego Egiptu oraz Rzymu. Zapewne ich pojawienie się w tych regionach wynikało z dostępności surowca, który można było użyć do tkania mebli. Stosowana do tego witka wierzbowa nie zapewniała jednak dużej trwałości. O zwiększającej się popularności tkania mebli możemy mówić od początku XIX wieku. Anglia, wykorzystując swoje indyjskie kolonie zyskała dostęp do najtrwalszego, do dziś wykorzystywanego tworzywa, to jest rattanu.

 

 

 

Czym jest rattan?

Jest to surowiec pozyskiwany z palm pnących występujących głównie w tropikalnych lasach Azji. Meble wykonane z tego tworzywa stanowiły typowy element wystroju mieszkań części mieszkańców Anglii. Były podstawą stylu ogólnie określanego jako kolonialny- połączenie mieszczańskiej elegancji i komfortu z domieszką egzotyki. Rattan bardzo szybko zaczął zyskiwać uznanie także w innych państwach Europy, jak i na kontynencie amerykańskim.

Meble rattanowe w Polsce

Współczesne losy mebli plecionych w Polsce można przedstawić w postaci sinusoidy. Czasy ich pierwszej świetności przypadły na okres transformacji. Zaczęły pojawiać się zarówno we wnętrzach mieszkań jak i w przydomowych ogródkach. Wykonywanie były jednak głównie z wikliny, dużo tańszej i łatwiej dostępne niż rattan. Wyplatane meble zostały dość szybko wyparte przez plastik- zalew tanich i lekkich stołów i krzeseł wyrugował ich naturalne odpowiedniki.
Na szczęście, od mniej więcej 15 lat, zarówno wiklina, jak i rattan cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Zwłaszcza rattan oraz jego ulepszona wersja - technorattan stały się synonimem ekologii i klasy.

Zalety mebli wykonanych z rattanu

Osoby zastanawiające się nad zakupem mebli z rattanu powinny zastanowić się nad ich zaletami oraz wadami. Przemyśleć także aranżację wnętrza, które chcą urządzić. Do głównych zalet samego materiału, to jest rattanu, należy przede wszystkim jego elastyczność. Kształt witkom nadawany jest przy użyciu pary wodnej- można je dowolnie zginać i kształtować, nie zmniejszając w ten sposób ich wytrzymałości. Poddane odpowiedniej obróbce zachowują wysoką trwałość oraz zachowują naturalny kolor. Ich plastyczność pozwala na nadawanie wyszukanych kształtów oraz naturalną opływowość.

Pomimo tego, że ich wytrzymałość w niskich temperaturach nie należy do najlepszych, nie można im odmówić odporności na uszkodzenia mechaniczne. Do niepodważalnych plusów należy także waga mebli wykonanych z rattanu. Są niezwykle lekkie, umożliwiając w ten sposób ciągłą możliwość ich re-aranżacji.
Sprzęty użytku domowego, wykonane z rattanu są także niezwykle ekologiczne, zachowujące przez bardzo długi czas swój pierwotny kolor (choć w sprzedaży można znaleźć także wersje pomalowane). Także utrzymanie w czystości oraz dobrym stanie nie nastręcza trudności. Przetarte wilgotną szmatką z domieszką środka czyszczącego na lata zachowują się niezmienione.

I wreszcie najważniejsze: ich wygląd. Żaden sztuczny materiał ani najnowocześniejsze wykonanie mebli nie jest w stanie odwzorować kształtów i form, które przybierają sprzęty z rattanu. Można je dowolnie komponować- sprawdzą się zarówno w klasycznych wnętrzach jak i tych bardziej modernistycznych. Mogą stanowić element wystroju zarówno pokoju jak i ogródka. Do najbardziej popularnych należą głównie stoły, krzesła, podnóżki, a także huśtawki ogrodowe, fotele czy kanapy.

Czy rattan ma jakieś wady?

Pomimo bardzo dużej ilość zalet, meble rattanowe posiadają także wady. Do głównej należy przede wszystkim ich niska wytrzymałość na minusowe temperatury. W przypadku ich użytkowania w pomieszczeniach nie ma to znaczenia, natomiast meble ogrodowe powinny być chowane na zimę. Do niegdysiejszych wad można było także zaliczyć ich cenę. Argument ten przestaje być na szczęście już coraz bardziej aktualny. Obecny ceny nie odbiegają już od kosztów, które musimy ponieść decydując się na jakiekolwiek inne zestawy wypoczynkowe.

Powyższe zestawienie zdecydowanie przemawia na korzyść mebli rattanowych. Nie tylko ich długa historia oraz orientalne korzenie wpływają na obecność wyplatanych sprzętów w aranżacjach mieszkań. To przede wszystkim ich wygoda oraz wysoka jakość wykonania.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium