Zasłony w altanie

Zasłony w altanie

Umiejscowiona w ogrodzie altana to bez wątpienia świetne rozwiązanie, dlatego nic dziwnego, że na jej montaż decyduje się wiele osób. Bez problemu może ona pełnić funkcję letniej, umiejscowionej na świeżym powietrzu jadalni czy salonu. Pewien problem polega jednak na tym, że o ile altana ogrodowa znakomicie – dzięki zadaszeniu – chroni przed słońcem, o tyle sama w sobie nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed wiatrem. Istnieje jednak pewne rozwiązanie tego problemu, a są nim po prostu specjalne zasłony w altanie. Czym powinny się cechować i jak zamontować zasłony w altanie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Czym powinny się cechować zasłony altanowe?

Na początku warto pokrótce opowiedzieć, czym w ogóle powinny się wyróżniać zasłony w altanie. O ile bowiem w przypadku zasłon wieszanych tradycyjnie w salonie czy sypialni można brać pod uwagę przede wszystkim aspekty estetyczne, o tyle montaż zasłon w altanie powinien być podyktowany w pierwszej kolejności funkcjonalnością.

Najpierw dobrze przeanalizujmy przestrzeń, w jakiej jest umiejscowiona altana – czy znajduje się ona przy domu, czy też jest altaną wolnostojącą, postawioną na środku trawnika. Odpowiedzmy też sobie na pytanie, jaką funkcję mają w zasadzie pełnić zasłony – czy mają one stanowić jedynie osłonę przed wiatrem, czy też chcemy, by chroniły zarazem przed ostrym słońcem i niepożądanym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Jeżeli problem stanowią jedynie podmuchy wiatru, można postawić na zasłony nieco bardziej przezroczyste, jeśli jednak chcemy osłonić się przed słońcem i niechcianymi spojrzeniami, wybierzmy zasłony zaciemniające.

Tutaj też zwróćmy uwagę na kolor zasłon i materiał, z jakiego są wykonane. To, jaką barwę mają mieć te tekstylia do ogrodu, zależy przede wszystkim od subiektywnych odczuć, choć warto mieć na uwadze fakt, że ciemne barwy mogą szybko blaknąć i płowieć przy wystawieniu na światło słoneczne, co naturalnie może wpłynąć na estetykę altany. Zaznaczmy też, że takie zasłony powinny być wykonane z tworzyw sztucznych, które słabiej chłoną wodę i szybciej schną – więc lepiej poradzą sobie z deszczem niż tkaniny naturalne.

Jak powiesić zasłony w altanie?

Jak powiesić zasłony w altanie? Montaż zasłon w altanie jest uzależniony przede wszystkim od budowy samej konstrukcji. Jeżeli konstrukcja na to pozwala, dobrym rozwiązaniem będzie montaż szyny podsufitowej, na której można zawiesić zasłonę – bezpośrednio lub z użyciem żabek karniszowych. Częściej jednak zasłony wiesza się na karniszu, który jest poprowadzony między pionowymi słupami konstrukcji. Warto zaznaczyć, że zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku montaż zasłon w altanie nie różni się zbytnio od prac, które należy przeprowadzić podczas montażu zasłon wewnątrz domu. Pewnym utrudnieniem może być jedynie fakt, że karnisze nie są montowane na jednej ścianie, a na dwóch przeciwległych słupkach. W takich okolicznościach trudniejsze może być odpowiednie wypoziomowanie szyny, dlatego należy podejść do tego z dużą dokładnością. Weź też pod uwagę to, że karnisze do altany powinny być wykonane z materiałów cechujących się dużą odpornością na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne – na przykład aluminium lub PCV.

Jeżeli mówimy o tym, na czym powiesić zasłony w altanie, warto wspomnieć o jednej rzeczy – obecnie wielu producentów oferuje altany, których konstrukcja już uwzględnia zasłony i moskitiery lub elementy, na których można je zawiesić.

Montaż zasłon w altanie – o czym należy pamiętać?

Skoro wiesz już, jak i na czym zamontować zasłony w altanie, przypomnijmy, że wiszące na zewnątrz zasłony są nieustannie narażone na podmuchy wiatru. Nie musimy chyba nikogo przekonywać o tym, że fruwające zasłony mogą dawać się we znaki podczas rodzinnego grillowania czy biesiadowania z bliskimi? To właśnie dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednie obciążenie. Można do tego wykorzystać ołowiane obciążniki do zasłon, czyli popularne akcesoria do ogrodu, które przypina się u dołu zasłon przy pomocy specjalnych klamerek.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium