Jesienne dni są znacznie chłodniejsze niż letnie popołudnia i wieczory, jednak wypoczywanie w ogrodzie nadal może sprawiać wiele przyjemności. Aby wydłużyć sezon ogrodowy, warto postawić na parasol grzewczy do ogrodu.
Rodzaje ogrzewaczy ogrodowych
Dostępne są dwa podstawowe rodzaje ogrzewaczy do ogrodu - elektryczne i gazowe. Ogrzewacz elektryczny umożliwia łatwe regulowanie temperatur, dzięki czemu wytwarzane ciepło jest dostosowane do potrzeb użytkownika. Parasol grzewczy może pobierać 900W, 1200W, a nawet 2100W, dzięki czemu sprawdza się zarówno w chłodniejsze, letnie noce, jak i w wietrzne, jesienne dni. Dodatkowo możliwe jest dostosowanie kąta wytwarzania ciepła, co sprawia, że elektryczny ogrzewacz podwyższa temperaturę dokładnie tam, gdzie się tego potrzebuje. Ponadto urządzenie działa już od pierwszej sekundy od włączenia, dlatego zmniejsza straty energii elektrycznej. Minusem elektrycznych ogrzewaczy ogrodowych jest konieczność doprowadzenia prądu do miejsca, w którym wypoczywa się z rodziną lub przyjaciółmi. Jeżeli kącik wypoczynkowy jest zaaranżowany z dala od źródła prądu, może to być dość trudne - przeciąganie długich kabli przez cały ogród jest nie tylko nieestetyczne, ale i zwiększa ryzyko wystąpienia spięcia w instalacji.
Ogrzewacz gazowy wytwarza ciepło, pobierając do tego celu gaz z butli znajdującej się w podstawie parasola. Butlę wymienia się w prosty sposób, a po jej napełnieniu ciepło wytwarza się nawet przez 50 godzin. Moc grzewczą można regulować, a samo urządzenie łatwo przestawiać w różne miejsca, dzięki specjalnym kółkom. Dodatkowo ciepło może być wytwarzane nawet na powierzchni o średnicy 9 metrów, co sprawia, że jeden gazowy ogrzewacz wystarcza, by nagrzać altanę lub ogrodowy pawilon. Płomień jest ukryty w specjalnej czaszy, dzięki czemu ryzyko pożaru jest zminimalizowane. Minusem ogrzewczy gazowych do ogrodu jest konieczność wymieniania butli z gazem, których waga po napełnieniu wynosi kilkanaście kilogramów. Dla osób cierpiących na zwyrodnienia kręgosłupa lub dla kobiet może to być dość kłopotliwe. Ponadto w przypadku skończenia się gazu w butli, na kilka lub kilkanaście minut traci się możliwość użytkowania urządzenia.
Jak wybrać ogrzewacz do ogrodu?
Wybieranie ogrzewacza do ogrodu powinno się rozpocząć od sprawdzenia, z jakiego źródła energii można korzystać w danym miejscu. Na tarasie znajdującym się tuż przy domu możliwe jest zwykle podłączenie parasola grzewczego do prądu, dlatego dobrym wyborem jest prosty w obsłudze ogrzewacz elektryczny. Jeśli w ogrodzie niedostępne jest źródło prądu, wybór powinien paść na modele gazowe. Gazowy ogrzewacz można ustawić w dowolnym miejscu, a także przesuwać go w trakcie użytkowania bez obaw o wyłączenie urządzenia.
Istotne są również koszty eksploatacji ogrzewacza. Gaz kosztuje znacznie mniej niż energia elektryczna, a wydajność obu urządzeń jest podobna. Ogrzewacz elektryczny może być jednak tańszy w przypadku korzystania z ogniw fotowoltaicznych, które w ekologiczny sposób wytwarzają prąd.
Bezpieczeństwo użytkowania
Aby bezpiecznie korzystać z gazowych i elektrycznych ogrzewaczy do ogrodu, powinno się pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie powinno się dotykać elementów, które nagrzewają się w trakcie użytkowania parasola. W przypadku parasoli grzewczych elektrycznych wskazane jest sprawdzenie, czy wszystkie elementy są zabezpieczone przed wodą, która może spowodować zwarcie. Szczególnie ważne jest kontrolowanie stanu przewodów zasilających oraz umieszczanie ich na tarasie lub w ogrodzie w taki sposób, by nie zagrażały bezpieczeństwu wypoczywających osób. W gazowym ogrzewaczu powinno się sprawdzać stan instalacji, przez którą przepływa gaz. Parasol jest wyposażony w system, który odcina dopływ gazu w przypadku nieszczelności instalacji, lecz dodatkowa kontrola zminimalizuje wszelkie ryzyko wybuchu. Ponadto istotne jest korzystanie wyłącznie z odpowiednich butli gazowych, napełnianych w punktach i na stacjach, które sprawdzają szczelność butli i kontrolują stan jej zużycia.