Jak dbać o drzewa owocowe?

Jak dbać o drzewa owocowe?

Śliwy, jabłonie, grusze, wiśnie czy czereśnie odwdzięczą się obfitymi owocowaniem, jeżeli będzie się o nie prawidłowo dbać. Powinno się pielęgnować je od chwili posadzenia, by zyskać pewność, że zbiory będą udane każdego roku.

Cięcie prześwietlające

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie drzew owocowych. Młode drzewa w celu uformowania są przycinane już w szkółce. Później w zależności od wieku sadzonki oraz jej stanu stosuje się różne rodzaje cięcia. Polegają one na kształtowaniu pnia w celu poprawy statyki drzewka, usuwaniu zbędnych gałęzi (martwych, połamanych, krzyżujących się ze sobą) lub na prześwietlaniu korony.

Po posadzeniu drzewa powinno się pamiętać o corocznym cięciu prześwietlającym i odmładzającym. Najlepiej znoszą cięcie młode drzewa owocowe, jednak prześwietlanie jest wskazane w zależności od gatunku drzewa - każdej wiosny bądź późnego lata/jesieni. Jeżeli na gałęziach pojawiają się zmiany chorobowe lub gdy gałęzie są martwe, cięcie przeprowadza się bez względu na porę roku.

Rany po gałęziach szybciej goją się na drzewach młodych, dlatego rany na starych drzewach warto smarować preparatem grzybobójczym, choć nie jest to konieczne. Powinno się też pamiętać, że przycina się drzewa jedynie w słoneczne dni, gdyż deszcz w dniu przeprowadzania zabiegu lub w ciągu kolejnych dni może skutkować chorobą drzewa.

Cięcie pielęgnacyjne powinno obejmować jednorazowe usuwanie maksymalnie 20-30% wszystkich gałęzi. Jeżeli drzewo jest bardzo zaniedbane, cięcie powinno się rozłożyć na kilka lat. W przypadku bardzo starych roślin powinno się natomiast ograniczyć cięcie do usuwania chorych gałęzi i posuszu.

Nawożenie drzew owocowych

Drzewa owocowe nie wymagają nawożenia. Ich korzenie wnikają głęboko w glebę, skąd pobierają wszystkie potrzebne im związki mineralne. W przypadku stosowania nawozów sztucznych, łatwo o przenawożenie gleby i zniszczenie prawidłowych warunków siedliskowych dla rośliny. Zamiast stosować nawozy powinno się zadbać o odpowiedni dostęp powietrza, wody i składników mineralnych. Gleba w zasięgu korony powinna być zatem niezbyt zbita, a spadające z drzewa liście powinny pozostawać na trawniku, by zmienić się w próchnicę. Dodatkowo ważne jest zrezygnowanie z układania w okolicy drzewa jakichkolwiek chodników z kostki brukowej lub innego materiału nieprzepuszczającego wody. Korzenie, które zostaną przykryte taką nawierzchnią, utracą możliwość pobierania wody deszczowej i wymiany gazowej, co spowoduje ich stopniowe obumieranie i słabsze owocowanie drzewa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl