Jak dbać o drzewa owocowe?

Jak dbać o drzewa owocowe?

Pielęgnacja drzewek owocowych – o czym należy pamiętać?

Wiosna to doskonały czas na rozpoczęcie corocznych prac ogrodowych. Oprócz typowych zadań porządkowych związanych z usunięciem pozostałości suchych liści, gałęzi i traw, warto zadbać też o roślinność. O najważniejszych kwestiach pisaliśmy już w artykule: Wiosna w ogrodzie – jakie prace należy wykonać? Warto więc sprawdzić, czy nic nie pomijamy na swojej liście zadań.

Pielęgnacja młodych drzew owocowych ma wiele funkcji, które wpływają na ogólny stan rośliny. To ile zbierzemy owoców, wbrew pozorom wcale nie jest jedynym celem, który warto mieć na uwadze podczas prowadzonych prac. Dlaczego? Kwitnące drzewka owocowe zapylane są przez pszczoły, a niezebrane owoce stanowią cenne pożywienie dla ptaków i dzikich zwierząt.

Co więcej, drzewka owocowe w fazie kwitnienia stanowią piękną ozdobę każdego ogrodu. To symbol wiosny oraz nadchodzącego lata, którym warto się delektować. Aby w pełni cieszyć się z uroku kolorowych kwiatów, odgłosów ptaków oraz pracujących pszczół, warto zainwestować w wygodne meble ogrodowe. Dzięki temu można nie tylko odpocząć, ale również spożywać posiłki i rozmawiać z bliskimi na łonie natury. To, jak dowodzą psychologowie, pozytywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie psychiczne. Pielęgnacja drzew owocowych w rzeczywistości może więc okazać się dla nas również świetnym pretekstem do wyciszenia, uspokojenia oraz zrelaksowania.

Przycinanie młodych drzewek owocowych

Przycinanie młodych drzewek owocowych na wiosnę jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Młode drzewa w celu uformowania i nadania kształtu są przycinane już w szkółce. Później w zależności od wieku sadzonki oraz jej stanu stosuje się różne rodzaje cięcia. Polegają one na kształtowaniu pnia w celu poprawy statyki drzewka, usuwaniu zbędnych gałęzi (martwych, połamanych, krzyżujących się ze sobą) lub na prześwietlaniu korony.

Przycinanie młodych drzewek owocowych to zadanie, któremu warto poświęcać uwagę co roku. Ma ono na celu kilka zadań, z których najważniejsze są doświetlanie poszczególnych pędów oraz ich odmładzanie. Najlepiej znoszą cięcie młode drzewa owocowe, jednak prześwietlanie jest wskazane w zależności od gatunku drzewa - każdej wiosny bądź późnego lata/jesieni. Jeżeli na gałęziach pojawiają się zmiany chorobowe lub gdy gałęzie są martwe, cięcie przeprowadza się bez względu na porę roku.

Rany po gałęziach szybciej goją się na drzewach młodych, dlatego powstałe ślady na starych drzewach warto smarować preparatem grzybobójczym, choć nie jest to konieczne. Powinno się też pamiętać, że przycina się drzewa jedynie w słoneczne dni, gdyż deszcz w dniu przeprowadzania zabiegu lub w ciągu kolejnych dni może skutkować chorobą drzewa.

Cięcie pielęgnacyjne powinno obejmować jednorazowe usuwanie maksymalnie 20-30% wszystkich gałęzi. Jeżeli drzewo jest bardzo zaniedbane, cięcie powinno się rozłożyć na kilka lat. W przypadku bardzo starych roślin powinno się natomiast ograniczyć cięcie do usuwania chorych gałęzi i posuszu.

Nawożenie drzew owocowych

Nawożenie drzew owocowych na wiosnę to temat, który pojawia się w wielu poradnikach dla ogrodników. Tymczasem drzewa owocowe wcale nie wymagają nawożenia. Ich korzenie wnikają głęboko w glebę, skąd pobierają wszystkie potrzebne im związki mineralne. W przypadku stosowania nawozów sztucznych łatwo o przenawożenie gleby i zniszczenie prawidłowych warunków siedliskowych dla rośliny.

Nawożenie drzewek owocowych warto zastąpić dopilnowaniem, aby zagwarantować im odpowiedni dostęp powietrza, wody i składników mineralnych. Gleba w zasięgu korony powinna być niezbyt zbita, a spadające z drzewa liście powinny pozostawać na trawniku, by wraz z czasem zmienić się w próchnicę. Dodatkowo ważne jest zrezygnowanie z układania w okolicy drzewa jakichkolwiek chodników z kostki brukowej lub innego materiału nieprzepuszczającego wody. Korzenie, które zostaną przykryte taką nawierzchnią, utracą możliwość pobierania wody deszczowej i wymiany gazowej, co spowoduje ich stopniowe obumieranie i słabsze owocowanie drzewa.

Drzewka owocowe – pielęgnacja obejmuje też podlewanie

Pielęgnacja drzewek owocowych to nie tylko odpowiednie przycinanie, ale również zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu. Zdarzają się sytuacje, kiedy podlewanie roślin jest niezbędne. Ma to miejsce zwłaszcza podczas upałów oraz suszy i odnosi się w szczególności do młodych i świeżo posadzonych drzewek. Podczas podlewania warto kierować się zasadą: rzadko, ale obficie. Dlaczego? Drzewka owocowe przeważnie lepiej znoszą okres suszy niż nadmiar wody, co może powodować gnicie korzeni. Warto mieć na względzie wszystkie wskazówki, by nie dopuścić do złych nawyków w pielęgnacji ogrodu!

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium