Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

Po nader długiej zimie, która rozpanoszyła się na dobre i bynajmniej nie chciała odejść, w końcu nadeszła wiosna. Poranne trele ptaków sprawiają, że uśmiechamy się i z radością witamy każdy dzień. Kiedy wiosenne promienie słońca figlarnie zaczynają tańczyć i rozświetlać nasz ogród przychodzi czas, by rozpocząć wszelkiego rodzaju prace, ale pojawia się pytanie — od czego zacząć? Sprzątanie, grabienie, wykopywanie, sadzenie — prawdziwy ogrom pracy, ale zapewniamy was, że każda minuta czasu spędzonego w ogrodzie stanie się wieloma godzinami prawdziwej przyjemności.

 

 

 

Przygotuj się na piękno

Do pierwszych prac wiosennych, których wymaga nasz ogród, są oczywiście porządki. Co prawda robiliśmy je tuż przed nadejściem zimy, ale wielomiesięczna nieobecność pokazała swoje ciemniejsze oblicze.
Koniecznie musimy zgrabić pozostałości liści i małych gałązek. Przy tej okazji przyjrzyjmy się naszej altance, tarasowi czy innym elementom małej architektury — może wymagają odświeżenia lub wymiany na nową?

Kolejno łapiemy za sekator — i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wiosna to idealny moment, by nadać naszym drzewom i krzewom odpowiedniego kształtu. Przycinanie ich to nie tylko element dbałości o estetykę, ale w przypadku tych egzemplarzy, które rodzą owoce, ta czynność wspomaga owocowanie. Usuwamy uschnięte i stare gałęzie, a także dokonujemy swego rodzaju uregulowania ich kierunku wzrostu. W ten sposób pobudzamy nasze drzewa i krzewy do rodzenia nowych, zdrowych pędów. W przypadku krzewów zwróćmy uwagę na środek korony. Najczęściej o nim zapominamy, a wycięcie z niego uszkodzonych i zbyt gęstych gałązek wpuści do środka dobroczynne słońce, a nasze krzewy odwdzięczą się nam odpowiednią gęstością.
Jeśli na naszym ogrodzie posiadamy rośliny, które zimowały pod osłonami, koniec marca jest idealnym momentem, by je usunąć.

Kochamy grabie i łopaty

Nasze trawniki po zimie to prawdziwe pobojowisko. Niejednokrotnie zrujnowane w mniejszym, bądź większym stopniu przez mróz i krecie kopce wymagają naszego nakładu pracy. Zaczynamy od starannego grabienia i wyrównywania wszelkich niechcianych pagórków. Wyczesujemy starą, zeschniętą trawę, dzięki czemu dajemy możliwość wzrostu nowej, a dodatkowo napowietrzamy darń. Miejsca, w których nasza zeszłoroczna trawa zniknęła, dosiewamy nową. Pamiętajmy także, że piękna trawa wymaga wiosennego nawożenia.

Następnie zakres naszych prac przenosi się na rabaty. Tutaj spędzimy znacznie więcej czasu niż przy poprzednich czynnościach. Oczywiście musimy kontrolować temperaturę — szczególnie tę nocną, bo nawet jeśli w ciągu dnia mamy cudowną, wiosenną i ciepłą aurę, nocą może zakradać się jeszcze zimowy minus. Mając to na uwadze, kwiaty, które chroniliśmy przed zimą osłonami, mogą ponownie ujrzeć światło dzienne dopiero wtedy, gdy nocne przymrozki definitywnie znikną. Jeśli nasze kwiaty były przykryte korą lub torfem, nie wyrzucajmy tego nakrycia, ale rozgarnijmy je wokół roślin. W przypadku, gdy kołdrą dla kwiatów były gałęzie lub słoma przenieśmy je na kompost. Koniecznie musimy zadbać, by nasze rośliny otrzymały odpowiednie wartości odżywcze, a więc rozkładamy kompost — idealnie, jeśli rok wcześniej zadbaliśmy o własny. Po usunięciu z grządek i rabat resztek zimy, glebę spulchniamy, a następnie solidnie ją przekopujemy wraz z kompostem.

Czas na sadzenie

Początek wiosny to idealny moment, by nasz ogród wzbogacił się o ozdobne krzewy, oraz krzewy owocowe. Możemy więc sięgnąć po maliny, jeżyny oraz przepiękne róże. Dobrym kompanem dla róż będą lilie.
Zaglądamy do bylin i oczyszczamy je z zaschniętych liści i dosadzamy nowe. Tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, stosujemy odżywki. Przyjrzyjmy się starszym roślinom, szczególnie jeśli mamy zamiar je podzielić - to idealny moment. Pod koniec marca możemy już zająć się sianiem niektórych roślin wprost go gruntu. Z powodzeniem możemy w ten sposób postąpić z nasionami maku polnego, nagietka, chabru.

Po pracy — usiądźmy

Wspomnieliśmy już, że w zakresie naszych prac powinno znaleźć się także skontrolowanie stanu naszych mebli ogrodowych. Istotnie, początek wiosny jest najlepszym momentem na ich konserwację, czy wymianę. To czas aranżowania ogrodu na długi, wiosenno-letni czas, więc nie można zapominać o tak ważnej kwestii, jak strefa odpoczynku. Zanim powstaną nowe kompozycje, pomyślmy, gdzie w tym roku będziemy biesiadowali. Może przyda się nam huśtawka ogrodowa ustawiona wokół kwiatów lub nowe meble ogrodowe, które staną się wyposażeniem altanki. Wiosna sprawia, że nasz ogród na nowo staje się królestwem błogiego relaksu i miło spędzonych chwil.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl