Jak konserwować teak?

Jak konserwować teak?

Teak jest popularnym materiałem do produkcji mebli ogrodowych. Drewno teakowe jest trwałe, odporne na zmiany temperatur i zabrudzenia, dzięki czemu służy niezawodnie przez lata. Skąd pochodzi ten wyjątkowy materiał? Jak konserwować meble z niego wykonane?

Drewno z wyspy Jawa

Meble z teaku są produkowane głównie w Indonezji na wyspie Jawa. W miastach Semarang i Jepara meble wytwarza kilkadziesiąt tysięcy pracowników fabryk oraz wielu stolarzy i rzemieślników prowadzących niewielkie zakłady. Na wyspie produkuje się również drewno teakowe, które następnie trafia do Europy i jest wykorzystywane głównie przez holenderskie, skandynawskie i włoskie firmy, produkujące meble ogrodowe.

Większość drewna tekowego trafiającego do Europy pochodzi z plantacji utworzonych przez indonezyjski rząd. Plantacje teaku powstały na terenie Indonezji w czasach kolonialnych. Za sprawą Holendrów ponad 100 lat temu rozpoczęto uprawę teaku, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na drewno do budowy domów i statków. Drzewo teakowe z plantacji otrzymuje certyfikaty Perum Perhutani, które potwierdzają wysoką jakość materiału.

Zastosowanie drzewa teakowego kiedyś i dziś

Przed ponad 100 laty z drzewa teakowego budowano głównie statki i domy. Obecnie nadal wykorzystuje się teak do tego celu, jednak popularniejsze jest użycie drewna tekowego do produkcji mebli do wnętrz i ogrodowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza zewnętrzne meble z drewna tekowego, gdyż są one odporniejsze na działanie czynników atmosferycznych niż meble ogrodowe wykonane z europejskich gatunków drzew.

Atutem mebli z drewna tekowego jest ich długa żywotność. Teak zawiera dużo naturalnych olejków, dzięki czemu jest odporny na wahania temperatur, długą ekspozycję na promienie UV oraz plamy. Ponadto meble z drewna egzotycznego teak cechują się głęboką barwą, którą zachowują pomimo upływu czasu.

Konserwacja mebli z drewna egzotycznego teak - meble do użytku wewnętrznego

Meble z drewna tekowego można użytkować bez przeprowadzania okresowej konserwacji. Zaleca się jednak przeprowadzanie prostych prac, dzięki którym meble dłużej zachowają ładny wygląd i będą trwalsze. Konserwacja drewna teakowego użytego do produkcji mebli do wnętrz skupia się na dokładnym czyszczeniu krzeseł, stołów i innych elementów wyposażenia. Na co dzień wystarczy przecierać meble egzotyczne wilgotną ściereczką z dodatkiem zielonego mydła. Zielone mydło do konserwacji drewna teakowego sprawia, że meble egzotyczne pokrywają się naturalną powłoką ochronną.

Jeżeli na meblach z drewna tekowego rozleje się sok, kawa lub wino, powinno się je przetrzeć jak najszybciej wilgotną ściereczką. Taki zabieg jest wystarczający, by zapobiec pojawieniu się trwałych plam. Jeśli plama jest starsza niż jeden dzień, zwykle do jej usunięcia potrzebne jest zielone mydło. Mydło rozcieńcza się z wodą, a następnie moczy się w nim szorstką gąbkę lub kuchenny zmywak. Plamę należy pocierać aż do jej całkowitego usunięcia. Jeśli i ten zabieg zawiedzie, w ostateczności można pozbyć się zabrudzenia za pomocą papieru ściernego o gradacji 220. Przez pewien czas miejsce po użyciu papieru ściernego może być jaśniejsze, jednak odzyska swój pierwotny kolor.

Konserwacja mebli ogrodowych tekowych

Meble ogrodowe tekowe dobrze znoszą wilgoć, wahania temperatur, mrozy oraz słońce. Teak ma kolor złotobrązowy, jednak długa ekspozycja na niekorzystne czynniki atmosferyczne może sprawić, że drewno tekowe poszarzeje. Aby tego uniknąć, meble ogrodowe z teaku można olejować. Sama zmiana koloru pozostaje bez negatywnego wpływu na żywotność mebli ogrodowych, dlatego olejowanie jest czynnością, z której można zrezygnować.

Teakowe meble do ogrodu w czasie sezonu czyści się podobnie jak meble teak do wnętrz. Po zimie można opłukać je strumieniem wody z węza ogrodowego, a następnie oczyścić ściereczką namoczoną w wodzie z zielonym mydłem.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium