Jak wybrać parasol ogrodowy?

Jak wybrać parasol ogrodowy?

Zbliżający się początek wiosny oraz lato skłaniają nas często do poszukiwania nowego wyposażenia do ogrodu. Elementem, o którym powinno się pamiętać podczas wybierania nowych mebli, jest parasol ogrodowy. Dzięki niemu można stworzyć przyjazny kącik wypoczynkowy na tarasie lub balkonie, który będzie osłonięty od nadmiaru słońca. Jakie są rodzaje parasoli ogrodowych i który sprawdzi się najlepiej w twojej przestrzeni?

Parasol ogrodowy dostosowany do miejsca

Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru parasola ogrodowego, jest miejsce, w którym zostanie on ustawiony. Inne parasole ogrodowe sprawdzają się na tarasie, a inne tuż przy basenie lub na balkonie. Przestrzeń, jaką dysponujemy, zadecyduje też o wielkości wybranego modelu. Parasol duży ogrodowy dobrze komponuje się z większymi tarasami lub otwartą przestrzenią. Mniejszy natomiast będzie świetnym wyborem na balkon.

Co więcej, na balkonach i niewielkich tarasach najbardziej funkcjonalne są parasole składane na lub montowane do ściany. Zajmują one mniej miejsca niż osłony przeciwsłoneczne, które są pozbawione możliwości złożenia daszku. Składany parasol ogrodowy na wysięgniku ustawia się bezpośrednio na deskach tarasowych lub płytkach na balkonie. Atutem tego rozwiązania jest możliwość postawienia parasola w taki sposób, by zyskać więcej miejsca na stół ogrodowy, sofę oraz fotele. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują trwałe, lekkie i praktyczne w codziennym użytkowaniu aluminiowe meble ogrodowe.

Parasol ogrodowy montowany do ściany sprawdzi się zwłaszcza na balkonach, gdzie przestrzeni jest naprawdę niewiele. Przykręcenie go do ściany budynku sprawi, że zyska się więcej miejsca na ustawienie wygodnych mebli ogrodowych.

Jaki kształt parasola ogrodowego wybrać?

Kolejnym aspektem, jakiemu należy się przyjrzeć podczas wyboru parasola słonecznego, jest jego kształt. Dostępne rodzaje parasoli ogrodowych dają szerokie pole wyboru. Najpopularniejsze niewątpliwie są parasole okrągłe, kwadratowe i prostokątne, jednak te o nieregularnych kształtach również mają wielu wielbicieli. O wyborze konkretnego kształtu najczęściej decyduje przestrzeń, w której ma się znaleźć parasol. Dobierając najlepszy model, warto zwrócić uwagę, aby kształt parasola możliwie najlepiej pokrywał się z kształtem tarasu lub balkonu. W przypadku otwartych przestrzeni często ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia, ewentualnie dopasowanie do innych elementów małej architektury.

Na tarasie lub na balkonie ochrona przed słońcem może być potrzebna wyłącznie w południe, natomiast w okolicach basenu przez cały dzień. Jeśli ściana budynku lub duże i rozłożyste drzewo osłaniają kącik wypoczynkowy przed nadmiernym słońcem przez całe popołudnie, wystarczy, że zadba się o ochronę przeciwsłoneczną z góry.

Jeśli z kolei parasol słoneczny ma stanowić jedyną ochronę przed słońcem przez cały dzień, lepszym wyborem jest parasol ogrodowy z funkcją regulowania kąta ustawienia zadaszenia. Czaszę ustawia się tak, by dawała cień bez względu na to, gdzie znajduje się słońce.

Jaki materiał na parasol ogrodowy?

Parasole tarasowe i ogrodowe wykonuje się z wielu materiałów, jednak to nie rodzaj tkaniny ma największe znaczenie, lecz jej gęstość. Im gęstszy jest materiał, tym lepiej sprawdza się w trudnych warunkach. Liczba szwów i łączeń powinna być jak najmniejsza, gdyż każdy element tego typu osłabia konstrukcję parasola tarasowego. Ważne jest również przyjrzenie się, czy łączenia i szwy są solidnie zabezpieczone i starannie obszyte.

Podstawa do parasola ogrodowego

Wybierając parasol do ogrodu, powinno się pamiętać o postawie. Bez względu na to, czy chce się mieć parasol ogrodowy boczny, czy woli się parasole ogrodowe prostokątne, podstawa gwarantuje stabilność konstrukcji i chroni przed jej uszkodzeniem. Podstawa do parasola ogrodowego powinna być ciężka, ponieważ im wyższa jest jej waga, tym stabilniejszy jest sam parasol. Co prawda, funkcją parasola do ogrodu jest ochrona przed słońcem, a podczas wichury powinno się go składać, jednak osłona przeciwsłoneczna powinna być na tyle stabilna, by poradzić sobie z niedużym wiaterkiem oraz letnim, niewielkim deszczem.

Ryzyko przewrócenia parasola ogrodowego bocznego lub środkowego jest mniejsze, jeżeli podstawa jest wykonana z betonu lub innego materiału o wysokiej masie. Plastikowe podstawy, w jakie są wyposażone niskiej jakości parasole ogrodowe prostokątne lub okrągłe, nie chronią nawet przed lekkimi podmuchami wiatru. Solidny stojak powinien mieć w szczególności parasol duży ogrodowy, który ma większą masę.

Jaki parasol ogrodowy wybrać?

Odpowiednio dopasowany parasol ogrodowy to sprawdzony sposób na podniesienie komfortu użytkowania tarasu lub balkonu. Ma to szczególnie istotne znaczenie w dobie pandemii koronawirusa, kiedy wielu z nas przeniosło swoje obowiązki zawodowe do domu. O tym, jak przygotować przyjazne miejsce do pracy na świeżym powietrzu w cieplejsze pory roku pisaliśmy już w artykule: Home office na tarasie lub balkonie – jak zaaranżować przestrzeń?

Jak widać, mniejszy lub duży parasol ogrodowy można wykorzystywać w swojej przestrzeni na wiele sposobów. Jego niezastąpioną funkcję najczęściej doceniamy podczas spożywania posiłków na świeżym powietrzu, spotkań ze znajomymi, opalania nad basenem czy relaksu w długie letnie wieczory. Dodatkowo zakup parasola to sprawdzony sposób na ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń podczas upałów. Dotyczy to w szczególności niewielkich balkonów. Sprawdź więc ofertę dostępnych modeli parasoli i postaw na komfort!

Poprzedni wpisNardii
Następny wpisJak konserwować teak?
Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium