Jak wybrać parasol ogrodowy?

Jak wybrać parasol ogrodowy?

Zbliżające się lato skłania do poszukiwań nowego wyposażenia do ogrodu. Elementem, o którym powinno się pamiętać podczas wybierania nowych mebli, jest parasol ogrodowy. Dzięki niemu można stworzyć w ogrodzie przyjazny kącik wypoczynkowy, osłonięty od nadmiaru słońca. Jak wybiera się parasole ogrodowe?

Parasol dostosowany do miejsca

Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas wybierania parasola ogrodowego, jest miejsce, w jakim zostanie ustawiony. Inne parasole ogrodowe sprawdzają się na tarasie, a inne - tuż przy basenie lub na balkonie.

Na balkonach oraz na niewielkich tarasach najbardziej funkcjonalne są parasole składane na lub montowane do ściany. Zajmują mniej miejsca niż osłony przeciwsłoneczne, które są pozbawione funkcji składania daszku. Składany parasol ogrodowy na wysięgniku ustawia się na deskach tarasowych lub na płytkach na balkonie. Atutem tego rozwiązania jest możliwość postawienia parasola w taki sposób, by zyskać więcej miejsca na stół ogrodowy, sofę oraz fotele.

Parasol ogrodowy montowany do ściany sprawdzi się zwłaszcza na balkonach, gdzie przestrzeni jest naprawdę niewiele. Przykręcenie go do ściany budynku sprawi, że zyska się więcej miejsca na ustawienie wygodnych mebli ogrodowych.

 

 

Ochrona przed słońcem przez cały dzień

Kolejnym aspektem, jakiemu należy się przyjrzeć podczas wyboru parasola słonecznego, jest otoczenie, w którym będzie ustawiony. Na tarasie lub na balkonie ochrona przed słońcem może być potrzebna wyłącznie w południe, natomiast w okolicach basenu przez cały dzień. Jeśli ściana budynku lub duże i rozłożyste drzewo osłaniają kącik wypoczynkowy przed nadmiernym słońcem przez całe popołudnie, wystarczy, że zadba się o ochronę przeciwsłoneczną w godzinach przedpołudniowych i w południe. Przykładowo, parasole tarasowe mogą mieć daszki, które osłaniają przed promieniami słońca padającego wyłącznie z góry.

Jeżeli parasol słoneczny ma stanowić jedyną ochronę przed słońcem przez cały dzień, lepszym wyborem jest parasol ogrodowy na wysięgniku z funkcją regulowania kąta ustawienia zadaszenia. Czaszę ustawia się tak, by dawała cień bez względu na to, gdzie znajduje się słońce.

Czasza parasola słonecznego - wybór tkaniny

Parasole tarasowe i ogrodowe wykonuje się z wielu materiałów, jednak to nie rodzaj tkaniny ma największe znaczenie, lecz jej gęstość. Im gęstszy jest materiał, tym lepiej sprawdza się w trudnych warunkach. Liczba szwów i łączeń powinna być jak najmniejsza, gdyż każdy element tego typu osłabia konstrukcję parasola tarasowego. Ważne jest również przyjrzenie się, czy łączenia i szwy są solidnie zabezpieczone i starannie obszyte.

 

 

Podstawa do parasola ogrodowego

Wybierając parasol do ogrodu, powinno się pamiętać o postawie. Bez względu na czy chce się mieć parasol ogrodowy boczny, czy woli się parasole ogrodowe prostokątne, podstawa gwarantuje stabilność konstrukcji i chroni przed jej uszkodzeniem. Podstawa do parasola ogrodowego powinna być ciężka, gdyż jej im wyższa jest jej waga, tym stabilniejszy jest parasol. Co prawda, funkcją parasola do ogrodu jest ochrona przed słońcem, a podczas wichury powinno się go składać, jednak osłona przeciwsłoneczna powinna być na tyle stabilna, by poradzić sobie z niedużym wiaterkiem oraz letnim, spokojnym deszczem.

Ryzyko przewrócenia parasola ogrodowego bocznego lub środkowego jest mniejsze, jeżeli podstawa jest wykonana z betonu lub innego materiału o wysokiej masie. Plastikowe podstawy, w jakie są wyposażone niskiej jakości parasole ogrodowe prostokątne lub okrągłe, nie chronią nawet przed lekkimi podmuchami wiatru.

Poprzedni wpisNardii
Następny wpisJak konserwować teak?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl