Jak przygotować taras i ogród do sezonu?

Jak przygotować taras i ogród do sezonu?

Pierwsze ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego wiosną powinno się przygotować taras i ogród do sezonu. Przygotowania powinno rozpocząć się od sprawdzenia stanu desek tarasowych, mebli ogrodowych oraz roślin.

Taras w doskonałym stanie

Tarasy często wykonywane są z drewna. Deski zachowają piękny wygląd przez lata, jednak powinno się pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Zewnętrzna warstwa drewnianych desek tarasowych jest narażona na niszczenie z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego podłoga na tarasie powinna być zabezpieczona impregnatem.

Aby taras zachował estetyczny wygląd przez lata, warto nie tylko zabezpieczać go impregnatem, ale i zdecydować się na użycie desek z wytrzymałych gatunków drewna. W polskich warunkach pogodowych najlepiej radzą sobie egzotyczne gatunki drewna takie jak teak. Egzotyczne drewna zawiera olejki, zabezpieczające je przed działaniem czynników atmosferycznych, a także przed rozwojem grzybów i pleśni.

Bez względu na to, z jakiego drewna wykonany jest taras, po zimie powinno się dokładnie wyczyścić go z resztek roślin, błota i piasku, jakie gromadzą się w ciągu kilku miesięcy nieużytkowania. Czyszczenie desek tarasowych jest najszybsze i najdokładniejsze, gdy korzysta się z wysokociśnieniowej myjki. Jeżeli nie posiada się takiej myjki, deski można wyczyścić przy użyciu odpowiednich detergentów i ryżowej szczotki.

 

Zestaw wypoczynkowy Block White.

 

Meble przygotowane do użytku

Jeżeli meble tarasowe pozostawały przez okres jesienno-zimowy na zewnątrz, można wyczyścić je myjką ciśnieniową podobnie jak deski tarasowe. Myjki wysokociśnieniowej można użyć w przypadku mebli z technorattanu, aluminium i metalu. W przypadku mebli drewnianych bezpieczniej jest skorzystać z wilgotnej ściereczki lub gąbki.

Egzotyczne gatunki drewna, z których wykonuje się miedzy innymi meble teak, nie wymagają dodatkowej impregnacji po zimie. Jeżeli chce się nieco odświeżyć ich wygląd, można pokryć je warstwą oleju do drewna. Olej sprawia, że meble teak nabierają głębokiej, eleganckiej barwy i stają się jeszcze trwalsze. Jeśli po zimie widoczne są uszkodzenia drewna, wskazane jest przeszlifowanie mebli ogrodowych papierem ściernym i malowanie ich dopiero, gdy powierzchnia krzeseł i stołu będzie idealnie gładka.

Meble metalowe i aluminiowe wystarczy umyć wodą. Meble żeliwne, zabezpieczone farbą antykorozyjną, oraz meble aluminium są chronione przed rdzą, jednak w przypadku jakichkolwiek śladów korozji konieczne jest pokrycie mebli dodatkową warstwą preparatu ochronnego.

Meble technorattan po zimie można wyczyścić myjką ciśnieniową, jednak dodatkowo warto przetrzeć je również wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu w proporcji 4 łyżek na 1 litr wody. Mieszkanka wody i soku z cytryny lub octu sprawi, że krzesła i stoły technorattan nabiorą blasku.

Jeśli na meblach ogrodowych znajdują się tekstylia, poduszki i materace, powinno się wyczyścić je za pomocą wody z mydłem, a następnie pokryć je impregnatem do tkanin. Materiałowe dodatki do mebli będą dzięki temu odporne na zabrudzenia oraz wodę deszczową. Preparaty do impregnacji tekstyliów ogrodowych można znaleźć w marketach budowlanych oraz w sklepach z meblami.

Rośliny w doskonałej kondycji

Po zimie rośliny wchodzą w okres szybkiego wzrostu. Pierwsze promienie słońca sprawiają, że przyroda budzi się do życia, co już po kilku dniach jest widoczne w ogrodzie. Trawa zaczyna się zielenić, a kwiaty, krzewy oraz drzewa wypuszczają pierwsze pąki. Jeżeli na trawniku widoczne są ubytki, po zimie można uzupełnić je specjalną mieszanką traw. Pozostałe rośliny powinno się podsypać nawozem, który poprawi jakość gleby i dostarczy im witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu, kwitnienia i owocowania. Gdy gałązki krzewów i drzew częściowo obumarły, początek wiosny jest najlepszym momentem na usunięcie martwych części roślin. Jeśli w ogrodzie rosną nie tylko rośliny wieloletnie, już w marcu można rozpocząć wysiew nowych kwiatów. W przypadku, gdy zima trwa dłużej, wysiew przesuwa się na kwiecień lub na początek maja.

 

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium