Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli - aranżacja tarasu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli - aranżacja tarasu

Wybieranie mebli na taras jest czynnością, której warto poświęcić nieco więcej czasu. Aby być zadowolonym z krzeseł czy stołu ogrodowego, powinno się dokładnie przyjrzeć materiałowi, z jakiego są wykonane, a także możliwościom aranżacyjnym, jakie dają dane meble. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się meble tarasowe?

Rodzaj materiału

Wybieranie mebli tarasowych powinno rozpocząć się od zadecydowania, z jakiego materiału mają być wykonane. Każdy z materiałów cechuje się odmiennymi właściwościami, przez co jedne meble posłużą jedynie przez 2-3 sezony, podczas gdy luksusowe meble teak wytrzymają nawet kilkanaście lat bez szkody dla ich wyglądu. Najsolidniejsze są meble technorattan, meble aluminium i meble teak, nieco mniej wytrzymałe są meble z drewna sosnowego, a najmniej trwałe są meble ogrodowe z plastiku.

Przeznaczenie mebli

Gdy zadecyduje się, z jakiego materiału mają być wykonane meble ogrodowe, powinno się określić, w jaki sposób będą użytkowane. Meble tarasowe dla dwóch osób będą wyglądać zupełnie inaczej niż meble na taras dla dużej rodziny. Para bez przeszkód może zdecydować na niewielki, okrągły stolik kawowy ze szklanym blatem oraz na dwa fotele technorattan. Dodatkowo zestaw można uzupełnić ławką z funkcją skrzyni lub barkiem na kółkach. Duża rodzina będzie bardziej zadowolona ze stołu obiadowego skompletowanego z kilkoma krzesłami. Dobrym wyborem dla rodzin są luksusowe meble teak, które są oporne na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne i zarudzenia. Dzięki temu zachowują doskonały wygląd, nawet gdy są użytkowane przez dzieci.

 

Zestaw wypoczynkowy Livorno.

 

Wymiary mebli

Wybór mebli tarasowych o odpowiednim wymiarze wydaje się być oczywisty, jednak wiele osób ma z tym problem. Na niewielkim tarasie warto ustawić meble wielofunkcyjne, które pozwolą komfortowo i funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń. Ławka technorattan może pełnić jednocześnie funkcję siedziska przy stole oraz miejsca do przechowywania. Stół aluminiowy ze składanym blatem pozwoli rodzicom wypić wieczorem lampkę wina, a w ciągu dnia, po złożeniu blatu, stworzyć dzieciom większą przestrzeń do zabawy.

Sposób konserwacji i pielęgnacji

Meble ogrodowe na taras są narażone na liczne zabrudzenia oraz na zniszczenie na skutek długotrwałej ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podczas wybierania mebli warto przyjrzeć się sposobom ich pielęgnacji i konserwacji, gdyż to od nich w dużej mierze zależy żywotność wyposażenia tarasu. Luksusowe meble technorattan wymagają wyłącznie okresowego czyszczenia wodą z dodatkiem mydła lub innego, łagodnego detergentu. Jeżeli technorattan jest silnie zabrudzony po zimie piaskiem lub błotem, do mycia mebli można wykorzystać myjkę ciśnieniową. Na początku sezonu wskazane jest dodatkowe odświeżenie mebli technorattanowych wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu - dzięki takiemu zabiegowi kolor splecionych włókien stanie się głębszy.

Meble drewniane wymagają impregnacji, dlatego co kilka lat powinno pokrywać się je nową warstwą oleju, bejcy lub lakieru. Impregnacji nie potrzebują jedynie meble ogrodowe z drewna egzotycznego, na przykład teaku. Teak posiada dużą ilość naturalnych olejków, które zabezpieczają go przed mrozem, wahaniami temperatur, palącym słońcem i opadami atmosferycznymi. Do mycia mebli teak wystarczy wilgotna ściereczka lub gąbka.

Meble aluminiowe można czyścić ciepłą wodą z mydłem lub przy użyciu myjki ciśnieniowej. Aluminiowe meble ogrodowe są odporne na zabrudzenia, jednak jeśli dołączone są do nich tekstylia, poduszki i materace, powinno się wyprać je co jakiś czas i pokryć apreturą.

 

Zestaw obiadowy Milan.

 

Meble modułowe czy tradycyjne?

Istotną kwestią przy wyborze mebli na taras jest również to, czy meble mają mieć postać tradycyjną, czy też modułową. Tradycyjne meble ogrodowe z technorattanu, aluminium lub drewna teak są eleganckie i ponadczasowe, jednak na mniejszych tarasach lepiej sprawdzają się meble modułowe. Łóżko ogrodowe technorattan czy duża sofa aluminium mogą pełnić różne funkcje w zależności od tego, czy wszystkie elementy są złożone w całość, bądź czy są wykorzystywane jako odrębne meble. Modułowe meble ogrodowe stanowią dzięki temu alternatywę dla klasycznych zestawów.

 

Zestaw wypoczynkowy Escape.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium