Kwiaty wczesnowiosenne w ogrodzie – 10 propozycji

Kwiaty wczesnowiosenne w ogrodzie – 10 propozycji

Zima jest czasem, w którym ogród prezentuje się najmniej efektownie. Poza śniegiem oraz roślinami iglastymi i zimozielonymi nic nie przełamuje szarości i monotonii. Zimą mało co potrafi zachwycić nas kolorem, dlatego z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych wiosennych kwiatów. Pąki i wielobarwne płatki mogą pojawić się już w pierwszej połowie marca. Z jakimi roślinami przychodzi cieplejsza pora roku? Jakie są pierwsze kwiaty wiosny? Sprawdź, które rośliny warto zasadzić w ogrodzie, by już w marcu i kwietniu ogród wypełnił się pięknymi kolorami.

Przebiśniegi

Przebiśniegi wyłaniają się spod śniegu już w lutym. Rosną w kępach i mają delikatne, białe kwiaty. Mogą być subtelną ozdobą zieleniącego się trawnika, skalniaków albo tworzonego kwiatowego dywanu. Rośliny te są bardzo łatwe w uprawie. Najlepiej sadzić je w półcienistych miejscach – na przykład pod drzewami. Przebiśniegi, czyli pierwsze kwiaty wiosny, lubią żyzną i mocno wilgotną glebę. Sadzi się je we wrześniu, a na zimę warto przysypać ich cebulki cienką warstwą iglastych gałązek, kory albo słomy, by uchronić je przed przemarznięciem.

Krokusy

Krokusy są wyjątkowym zwiastunem wiosny. Ich kolorowe kwiaty przebijają się przez śnieg, co tworzy wyjątkowy widok i zapowiada to, że przyroda wkrótce obudzi się do życia. Kielichy krokusów mają intensywne kolory – najpopularniejsze okazują się odmiany liliowe, białe, niebieskie, żółte i paskowane. Kwiaty rozwijają się niemal wprost z trawnika już w marcu. Najlepiej wyglądają, gdy zostaną zasadzone grupami do kilkudziesięciu cebulek. Te wczesnowiosenne kwiaty ogrodowe stworzą efektowne dywany pod drzewami, na trawnikach i skalniakach. Miejsce zarezerwowane dla roślin powinno wiosną być słoneczne, a latem zacienione. Idealnie sprawdzą się stanowiska pod drzewami. Krokusy preferują ziemię próchniczą, przepuszczalną, lekko kwaśną i wilgotną. Sadzi się je do gruntu we wrześniu.

Narcyzy

Narcyzy to kolejne popularne kwiaty wczesnowiosenne. Wyglądem przypominają małe słoneczka. Są żółte, mają rozchylone płatki i swoją kolorystyką rozjaśniają rabaty. Narcyzy mogą ozdabiać ogrodowe ścieżki, skalniaki albo miejsca przy ogrodzeniu. Warto obsadzić nimi koszyczki albo donice z technorattanu – nie tylko będą pięknie się prezentować, ale też zyskają ochronę przed szkodnikami.

Często uprawianymi gatunkami narcyzów są narcyzy trąbkowe. Ich przykoronie ma kształt długiego dzwonka. Popularnością cieszą się też narcyzy drobnoprzykoronkowe z białymi płatkami zewnętrznymi i wewnętrznym pomarańczowym rzędem płatków. Powszechnie znanym gatunkiem jest też żonkil o dużych płatkach okwiatu i niewielkim żółtym przykoronku.

Uprawa narcyzów okazuje się dość prosta. Wymagania poszczególnych gatunków są bardzo zbliżone. Narcyzy najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych. Można jednak posadzić je również pod krzewami czy drzewami. Narcyzy wymagają żyznej i przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym. Ziemia nie powinna być zbyt wilgotna, aby nie zgniły cebulki.

Narcyzy sadzi się do gruntu we wrześniu. Robi się to na głębokość 3 wysokości cebulki. Cebule roślin są wieloletnie, ale raz na 3 lata w lipcu warto je wykopać i przesuszyć, a następnie zasadzić we wrześniu.

Hiacynty

Hiacynty to kolejne kwiaty wczesnowiosenne wyrastające z cebulek. Mają piękne, duże kwiatostany. Występują w rozmaitych kolorach – od białego po ciemnofioletowy. Z hiacyntów uda się stworzyć efektowne kompozycje w donicach albo na rabatach. Kwiaty lubią żyzną glebę o obojętnym odczynie. Preferują stanowiska słoneczne i półcieniste. Cebulki wsadza się do gruntu we wrześniu. Po przekwitnięciu obcina się kwiatostan i zostawia liście. W kwietniu należy wykopać cebulę i przechowywać ją w suchym miejscu. Ponowne zasadzenie powinno nastąpić we wrześniu.

Tulipany

Te wczesnowiosenne kwiaty ogrodowe występują w wielu odmianach różniących się kolorem, wysokością i wyglądem kwiatostanu. W marcu kwitną tulipany Kaufmana, czyli niskie rośliny o rozłożystych płatkach. W kwietniu kolorami zachwycają tulipany pełne wczesne, tulipany Griega oraz tulipany Fostera.

Opisane rośliny najlepiej sadzić w kępach. Można mieszać ze sobą kolory i odmiany. Tulipany dobrze sprawdzą się również na rabatach wielogatunkowych. Sadzi się je do gruntu jesienią. Po przekwitnięciu obcina się kwiatostan i zostawia liście. W lipcu wykopuje się i przesusza cebulki. Należy przechowywać je w przewiewnym miejscu do września,  kiedy powinny zostać ponownie zasadzone. Tulipany preferują wilgotną, żyzną i przepuszczalną glebę. Warto wybrać dla nich słoneczne stanowiska.

Więcej o wiosennej pielęgnacji roślin możesz przeczytać w artykule Wiosna w ogrodzie.

Szafirki

Szafirki mają malutkie, mocno zbite dzwoneczki w kolorze niebieskim. Wyglądem przypominają drogocenne kamienie i stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Kwiaty mogą przybierać również inne kolory – fioletowoniebieski, biały albo różowy. Szafirki świetnie nadają się do romantycznych rabat, skalniaków albo do ozdabiania obrzeży ścieżek. Najpopularniejsze odmiany kwiatów – groniasty i armeński – sadzi się w słońcu albo półcieniu. Najlepiej służy im przepuszczalna, lekko wilgotna, próchnicza ziemia o odczynie obojętnym. W maju dobrze je odchwaszczać i nawozić. Po przekwitnięciu cebulki mogą pozostać w ziemi przez 5 lat, jednak każdego roku trzeba je nawozić.

Pierwiosnki

Pierwiosnki to, podobnie jak przebiśniegi i krokusy, pierwsze kwiaty wiosny. Ich łacińska nazwa pochodzi od słowa primus, czyli wczesny. W ogrodzie można zasadzić rozmaite odmiany – do najpopularniejszych należą pierwiosnek lekarski, wyniosły, bezłodygowy, omszony, ząbkowany, gruziński i omączony.

Poszczególne gatunki pierwiosnków mają swoje wymagania, na ogół jednak odpowiednia jest dla nich wilgotna i przepuszczalna gleba. Odpowiednia okaże się lekko próchnicza ziemia. Przed zasadzeniem określonej odmiany pierwiosnków warto sprawdzić jej szczegółowe wymagania. Kwiaty lubią stanowiska w połowie zacienione. Najlepiej sadzić je w kępach po kilka sztuk.

Zawilce

Zawilce są wczesnowiosennymi kwiatami ogrodowymi występującymi w odmianach dziko rosnących i pospolitych. Niektóre gatunki są trujące. Zawilce rosną w dużych, szybko rozrastających się skupiskach. Świetnie wyglądają w połączeniu z innymi kwiatami wczesnowiosennymi takimi jak narcyzy albo szafirki. Mogą być też posadzone dywanowo.

Najczęściej w ogrodach spotyka się zawilce wielokwiatowe. Warto sadzić je w półcieniu, w wilgotniej wapiennej glebie. Równie popularną odmianą jest zawilec gajowy. Najlepiej czuje się pod drzewami. Odpowiada mu gleba sucha bądź wilgotna.

Irysy

Irysy to kolejne kwiaty wczesnowiosenne, które mogą upiększyć ogród po zimie. Są smukłe i mają charakterystyczne falbaniaste kwiaty osadzone na długich łodygach ukrytych wśród kępy liści. Mogą mieć różne kolory – fioletowoniebieski, fioletowy z domieszką żółci, pastelowo różowy, żółty, purpurowy czy kremowy.

Poszczególne gatunki kwiatów różnią się wymaganiami. Irys syberyjski musi mieć słoneczne lub półcieniste stanowisko i wilgotną lekko kwaśną glebę. Ziemia nie może mieć zbyt dużej przepuszczalności. Irysy bródkowe wymagają słońca oraz żyznej, przepuszczalnej gleby o obojętnym odczynie. Sadząc irysy, warto pamiętać o dodaniu warstwy drenażu.

Bratki ogrodowe

Bratki, czyli fiołki ogrodowe, znakomicie prezentują się na rabatkach. Ich kwiatostany składają się z pięciu aksamitnych, dużych płatków. Kolory mogą efektownie się przenikać. Bratki nadają się do doniczek, obsadzenia ścieżek albo do kwiatowych dywanów. Rośliny są łatwe w uprawie. Wystarczy, że umieści się je w słonecznym miejscu. Warto zasadzić je w wilgotnej ziemi. Podczas podlewania nie należy zraszać liści bratków.

Cieplejsze promienie słońca i wyższe temperatury sprawiają, że zaczynamy wyglądać pierwszych wiosennych kwiatów. Aby móc cieszyć się wyjątkowymi kolorami już w marcu i kwietniu, warto zawczasu obsadzić ogród odpowiednimi gatunkami i odmianami roślin. Wczesnowiosenne kwiaty ogrodowe dodadzą uroku każdej zielonej aranżacji i będą zachęcać do częstszego spędzania czasu poza domem.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium