Zielona ściana z roślin – jakie rośliny wybrać na ogród wertykalny

Zielona ściana z roślin – jakie rośliny wybrać na ogród wertykalny

 

Ogród wertykalny to modny i niezwykle efektowny sposób na urozmaicenie swojej życiowej przestrzeni. Świetnie prezentuje się wewnątrz domu jako niebanalna ozdoba salonu, kuchni czy łazienki, jak również na balkonach, tarasach, a nawet jako ogrodzenie posesji. W jaki sposób skomponować nie tylko ładnie wyglądającą, ale również łatwą w pielęgnacji ścianę z roślin?

Gdzie zamontować ogród wertykalny w domu, ogrodzie i na balkonie? Jakie rośliny na ścianę warto wybrać? Jak łączyć gatunki? Które miejsce będzie się najlepsze na usytuowanie ściany z liści lub kwiatów? Poniżej znajdziesz sporo wskazówek dotyczących tworzenia i pielęgnacji ogrodów wertykalnych we wnętrzach i poza domem. Zebraliśmy też pomysły na ściany roślinne, gatunki dobrze radzące sobie w warunkach wertykalnej ekspozycji i sposoby wykorzystania ściennych dekoracji z roślin w różnych przestrzeniach.

Jak zrobić zieloną ścianę z roślin? Przegląd popularnych rozwiązań

Wertykalny ogród w salonie, kuchni czy poza domem to nie tylko ładnie wyglądająca ozdoba. Rośliny na ścianie działają uspokajająco, wyciszająco i przyczyniają się w ogromnym stopniu do redukcji stresu, co wpływa na jakość naszego wypoczynku i ogólne samopoczucie. Prosta, zielona kompozycja, elektryzujące kolorami mozaiki kwiatowe, a może niewymagające pracy sztuczne rośliny? Sposobów na to, jak zrobić ogród wertykalny, jest wiele, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Półki i modułowe stelaże

Najprostszy pomysł na zieloną ścianę we wnętrzu lub poza domem to montaż półki do ustawienia zwisających roślin doniczkowych, np. gęstych pnączy. Możesz też zdecydować się na podwieszenie wiszących donic (np. na modnych kwietnikach wykonanych technika makramy).

Ogród wertykalny w salonie lub innej urządzanej przestrzeni bardzo szybko wykonasz również z pomocą modułowego stelaża do mocowania bezpośrednio na ścianie. System wiszącego ogródka tworzysz z pasujących do siebie elementów. Pozwala to na skomponowanie zielonej ścianki o dokładnie takim kształcie i wielkości, jakie najlepiej sprawdzą się w danym pomieszczeniu. Moduły mocowane są na specjalnych listwach. Mogą być wyposażone w przepływowy system nawadniania, by zaopatrywać każdą roślinę rosnącą na ścianie w odpowiednią ilość wody. Nadmiar wilgoci zostaje odprowadzony do spodka.

Łatwy sposób na zazielenienie ściany w wybranej przestrzeni to również montaż drewnianego panelu do eksponowania roślin, składającego się z pionowych listewek rozmieszczonych w odpowiednich odstępach na stalowej ramie. Rośliny w donicach montuje się przy pomocy uchwytów ze specjalną obręczą lub podstawką.

Wertykalny ogród z otwartym obiegiem wody

Ściany pełne żywych roślin mogą być zasilane wodą z wodociągu. Takie systemy podłączane są do otwartych obiegów wody. To zdecydowanie najbardziej zaawansowane i wymagające pod względem technicznym rozwiązanie wśród metod tworzenia wertykalnych ogródków. Zielone instalacje montowane są w miejscach, gdzie istnieje możliwość doprowadzenia wody i wykonania odpływu do kanalizacji, przy czym woda powinna być doprowadzona jak najbliżej środka roślinnej ścianki. System odprowadzania nadmiaru wilgoci trzeba wykonać pod dolną rynną zbiorczą wiszącego ogródka. Średnice rur trzeba dopasować w zależności od potrzeb wodnych eksponowanych gatunków. Skrzynka do sterowania systemem nawadniania może znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co pionowy ogród albo w innym miejscu.

Przenośna ścianka zieleni z zamkniętym obiegiem wody

Mobilna wersja ogrodu ściennego może być ustawiona praktycznie w każdym pomieszczeniu czy poza czterema ścianami. To dobry wybór w przypadku miejsc o niewystarczającej nośności ścian. Na green wall o obiegu zamkniętym warto zdecydować się też wtedy, gdy nie da się sprostać wymaganiom wodnym. Jak zrobić mobilną zieloną ścianę z roślin? Przy eksponowanych w pionie gatunkach montuje się zbiornik z wodą z pompą. Wspomniany element w zaplanowanych godzinach włącza się i pompuje wodę na zieloną ściankę. Wilgoć krąży w zamkniętym obiegu. Po zasileniu wszystkich roślin wraca do zbiornika.

Zielona ściana – jak zrobić ją krok po kroku?

W jaki sposób wykonać ogródek ścienny DIY? Od jakich czynności warto zacząć i z czego najlepiej go zaprojektować? Dowiedz się z naszego poradnika!

Krok 1: Planowanie

Określ, jak dużą ilością wolnego miejsca dysponujesz na eksponowanie roślin. Zmierz ścianę, na której ma zostać zamontowany green wall – sprawdź jej wysokość i szerokość. Zaplanuj wymiary swojej zielonej ścianki czy innej formy wiszącej instalacji. Wybierz odpowiedni system montażu i oszacuj liczbę roślin potrzebnych do obsadzenia wertykalnego ogródka.

Warto zaplanować tak gęste rozłożenie roślin, że by nie było widać między nimi prześwitów. Jak uzyskać ten efekt? Sadząc średnio 25-35 roślin na metr kwadratowy. Dobierając poszczególne gatunki, weź pod uwagę to, które z nich rosną szybciej i mogą zdominować inne. Rośliny o bardzo dużych liściach, takie jak monstera, polecane są jedynie do większych projektów obrośniętych ścian.

Jaki jest kolejny etap planowania? Określenie nośności ściany, pergoli, półki, ogrodzenia czy innego pionowego elementu, który ma utrzymać rosnącą zieleń. Miej świadomość, że 1 metr kwadratowy wiszącej ściany po podlaniu roślin może ważyć do 25 kilogramów. Zastanów się, jaki system nawadniania kwiatów będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Ustal, czy masz możliwość doprowadzania i odprowadzania wody do instalacji.

Krok 2: Dobór miejsca i oświetlenia

Warto montować roślinne ściany tam, gdzie jest bezpośredni dostęp do światła dziennego. Zbyt ciemne miejsca trzeba doświetlić ledami. Odległość lampki od roślin zależy od potrzeb określonych gatunków co do intensywności światła, wielkości grupy roślin, mocy żarówki i typu oświetlenia. Roślin nie powinno się oświetlać od boku ani od dołu. Pamiętaj, że kwiaty będą wyginać się w stronę światła, co może wpływać na wygląd całej kompozycji.

Krok 3: Zbuduj ogródek wybraną metodą

Skonstruuj zieloną ściankę zgodnie z instrukcją montażu określonego systemu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są moduły ścienne z otworami na rośliny.

Aby je założyć:

  • Zabezpiecz ścianę przed wilgocią specjalną warstwą ochronną typu PCV.
  • Przytwierdź poszczególne moduły konstrukcji przy pomocy wytrzymałych wkrętów.
  • Wypełnij pojemniki ziemią i zasadź w nich wybrane rośliny.

Ogród wertykalny – jakie rośliny na ścianę wybrać?

Dobierając poszczególne rośliny do wiszącego ogrodu, weź pod uwagę to, jaki efekt wizualny chcesz uzyskać (czy określone okazy pasują do Twojej koncepcji albo czy da się je eksponować w wybrany sposób). Kieruj się też potrzebami poszczególnych gatunków. Uwzględnij wymagania świetlne i wodne, a także siłę wzrostu danych odmian (wyróżniamy rośliny szybko i wolno rosnące). Nie łącz wilgociolubnych gatunków z tymi całkowicie sucholubnymi. Twórz zielone kompozycje z roślin o zbliżonych wymaganiach.

Rośliny na ścianę, do której dociera rozproszone światło:

  • zielistka,
  • syngonium (zroślicha),
  • filodendrony pnące,
  • epipremnum,
  • monstera karstenianum,
  • filodendron Birkin,
  • aglaonema,
  • soleirolia rozesłana.

Efektowne gatunki wilgociolubne do wertykalnych ogrodów:

  • bluszcz Hedera helix,
  • fitonia białożyłkowa,
  • maranta leuconeura,
  • calathea,
  • paprocie (np. nephrolepisy),
  • skrzydłokwiaty.

Jakie sukulenty nadają się na ogródek wertykalny w pobliżu okna południowego?

  • aloes tygrysi,
  • rozchodniki,
  • rhipsalis,
  • gasteria,
  • haworsja.

Propozycje gatunków na ścianę z kwitnących kwiatów:

  • rośliny z rodziny ananasowatych (bromeliowatych),
  • długo kwitnące storczyki.

Zielona ściana w domu – pomysły na rośliny

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji ciekawych gatunków, które możesz wykorzystać do stworzenia swojej roślinnej ściany. Daj się zainspirować!

Anturium – postaw na kolor!

Zielona ściana w domu może być porośnięta przez wiele roślin. Jednak kilka z nich sprawdza się szczególnie dobrze w pionowej aranżacji. Wśród nich jest anturium. Wygląd popularnej rośliny doniczkowej jest na tyle charakterystyczny, że trudno pomylić ją z innymi. Błyszczące liście i duże kwiaty o intensywnym wybarwieniu prezentują się efektownie zarówno wyłącznie w swoim towarzystwie, jak i w połączeniu z innymi gatunkami. Anturium wymaga słonecznego stanowiska, lecz bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, które powodują uszkodzenia liści.

Zielistka – na dobry początek

Dobrym wyborem jest również zielistka. Długie liście z charakterystycznym białym paskiem pośrodku prezentują się elegancko w każdym wnętrzu. Zielistka stanowi doskonały wybór dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin. Wybaczy błędy nowicjuszy, jest łatwa w uprawie i wytrzymała na warunki pokojowe.

Epipremnum – zielona kaskada

Epipremnum to bardzo wdzięczna roślina o uroczych listkach w kształcie serca. Jej intensywny, zielony kolor doskonale sprawdzi się w wersji solo, jak również w formie dodatku, jeśli naszą bazą jest zielona ściana z liści. Epipremnum doskonale sprawdzi się nawet w półcieniu. Jednak nie należy całkowicie pozbawiać jej źródła światła. Jest to pnącze, które wymaga podpór, dlatego szybko oplata konstrukcję ogrodu wertykalnego.

Filodendron – zielono i w kolorze

Filodendron jest kolejną rośliną, która lubi półcień. Ze względu na małe wymagania jest odpowiednia nawet dla amatorów, którzy mają niewiele czasu na pielęgnację kwiatów doniczkowych. Do wyboru ma się aż 700 odmian filodendronów. Dlatego do stworzenia ogrodu wertykalnego można wybrać wiele różnych sadzonek o odmiennym kształcie i kolorze liści.

Zroślicha – wielobarwne pnącza

Podobnie jak filodendron również zroślicha posiada wiele wariacji kolorystycznych, co pozwala na tworzenie z niej niezwykłych kompozycji. Zroślicha jako roślina na ścianę najefektowniej prezentuje się w postaci pnącza. Wymaga dość wysokiej temperatury w pomieszczeniu, a także intensywnego podlewania w okresie wzrostu. Różnobarwna ściana z roślinami takimi jak zroślicha z pewnością przyciągnie spojrzenia i doda nieco koloru do Twojej aranżacji.

Rośliny na ścianie balkonu lub tarasu – wskazówki i propozycje gatunków

Gęste zielone ściany z roślin na tarasie lub balkonie? Dlaczego nie! Ogród wertykalny to doskonały sposób również na wzbogacenie swojej przestrzeni outdoorowej. Pamiętaj jednak, by przed przystąpieniem do sadzenia wybranych przez siebie roślin, zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu będą się one znajdować. Ilość nasłonecznienia odgrywa tutaj kluczową rolę. Jeśli z jakiegoś powodu ogrody wertykalne muszą zostać ulokowane ze strony północnej postaw na rośliny cieniolubne.

Możesz również zainwestować w odpowiednie oświetlenie ogrodowe jak m.in. lampy LED, które zapewnią Twoim roślinom potrzebną ilość światła. Lampy ogrodowe sprawdzą się również podczas wieczornych i nocnych imprez, dbając o przyjemną atmosferę.

Pamiętaj: rośliny tropikalne nie będą rosły w naszym klimacie poza domem. Takie gatunki nie nadają się do uprawy na nieogrzewanym tarasie czy balkonie. Jakie kwiaty zatem można wybrać? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na rośliny polecane do ogródków wertykalnych zakładanych na balkonach i tarasach.

Rośliny pnące — dla początkujących i zaawansowanych

W ogrodzie wertykalnym na tarasie lub balkonie dobrze sprawdzają się wszelkie rośliny pnące – bluszcz pospolity, filodendron pnący, a także pasiatka zwisła. Ciekawy efekt można uzyskać również, obsadzając zieloną ścianę paprociami, guzmaniami, zielistkami i niedośpianami, które są łatwe w pielęgnacji.

Wertykalny zielnik

Jeżeli balkon lub taras znajdują się z dala od ulicy, ściana roślin może również sprawdzić się do uprawy własnych ziół. W łatwy sposób można stworzyć zielnik z tymiankiem, bazylią, oregano, pietruszką, miętą, majerankiem, kolendrą, melisą, szałwią i innymi sprawdzonymi ziołami.

Bądź eko – sałata na zielonej ścianie

Ogród wertykalny na balkonie lub tarasie można zasadzić również różnymi odmianami sałat, cykorią, rukolą, botwinką, selerem naciowym, szczypiorkiem, a także jarmużem i ozdobnymi odmianami kapusty. Dzięki temu w Twojej kuchni zawita świeżość i zdrowie.

Zielona ściana z roślin, a może panele z mchu?

Klasyczne rośliny na zielone ściany można zastąpić mchem. Specjalne panele z mchem mocuje się bezpośrednio na oczyszczoną i zagruntowaną ścianę w pomieszczeniu lub na zadaszonym tarasie. Zielone panele są wykonane z różnych gatunków mchu, w tym z mchów leśnych, trawiastych i poduszkowych. Często do ich tworzenia wykorzystuje się chrobotka reniferowego, który porasta Skandynawię.

Dekoracyjne ściany z mchu nie wymagają podlewania i pielęgnacji, a do ich utrzymania wystarczy dbałość o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz o ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ważna jest również wilgotność powietrza, która powinna utrzymywać się na poziomie 40-60 procent.

Bezobsługowa, syntetyczna ściana roślinna – nie tylko żywe kwiaty

Jeśli martwisz się, że pielęgnacja ściany z żywych roślin może być dla Ciebie nie tylko zbyt czasochłonna, ale i zbyt trudna, doskonałą alternatywą będą zielone ściany z roślin sztucznych. Nie wymagają one żadnego zaangażowania, zawsze wyglądają pięknie i mogą zostać ulokowane w dosłownie każdym, nawet najmniej nasłonecznionym miejscu w mieszkaniu, balkonie czy tarasie. Co więcej, wysokiej jakości sztuczne rośliny swoim wyglądem niczym nie różnią się od żywych, dzięki czemu Twoje wnętrze zawsze będzie wyglądało relaksująco, atrakcyjnie i stylowo.

W jakim miejscu najlepiej stworzyć zieloną ścianę z roślin?

Zakładając ogrody wertykalne, powinno się dobrze przemyśleć ich umiejscowienie. Zielona ściana w domu lub na zewnątrz powinna znajdować się w miejscu dobrze nasłonecznionym, gdyż rośliny potrzebują światła do procesu fotosyntezy. W domu można umieścić ogródek wertykalny praktycznie w każdym pomieszczeniu, oprócz pokojów z północną ekspozycją okien. Jest w nich zbyt ciemno przez większą część roku, przez co rośliny słabo rosną. Lepszym wyborem do takich przestrzeni wydają się panele z mchu albo kompozycje ze sztucznych zielonych liści.

Na balkonie lub tarasie roślinami można obsadzić każdą ścianę. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednie kwiaty lub zioła. Świetnie sprawdzi się tu podłużny balkon – jak go urządzić, by zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu? Zwróć uwagę na poziom nasłonecznienia. Jeśli przez większość czasu panuje tam półcień, doskonałym wyborem będzie np. bluszcz, przetasznik lub runianka oraz wszystkie rośliny o większych liściach, którym zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne mogłaby wręcz zaszkodzić.

Od strony północnej lepiej rosną gatunki cieniolubne i odporne na wiatr. Natomiast od strony południowej sprawdzą się rośliny potrzebujące silnego nasłonecznienia i tolerujące mniejszą ilość wody w glebie. Planując uprawę wertykalną, postaw również na rośliny z niezbyt dużym systemem korzeniowym.

Sposoby na wykorzystanie ścian z roślin w aranżacjach – galeria inspiracji

Bez względu na to, czy Twoim marzeniem jest ogród wertykalny w domu czy efektowna ściana z liści i kwiatów na balkonie czy tarasie, w każdym przypadku zielona kompozycja będzie przyciągać spojrzenia i dbać o odprężający klimat. Dzięki niej ożywisz aranżację i dodasz jej charakteru. Rośliny na ścianie to doskonały pomysł na wzbogacenie niemal wszystkich przestrzeni od salonu czy kuchni, po balkony, tarasy, a nawet przydomowy ogród. Ze względu na swoją charakterystyczną formę, ściana z roślin w domu i poza nim sprawdzi się wszędzie, gdzie brakuje miejsca na klasyczne rośliny doniczkowe.

W dalszej części artykułu znajdziesz pomysły na włączenie ścian roślinnych do aranżacji określonych pomieszczeń i zewnętrznych przestrzeni.

Zielona ściana w salonie

Prosty w wykonaniu pomysł na ścianę zieleni w pokoju dziennym? Umieść wiele pojemników z kwiatami na pionowej konstrukcji, np. w formie wysokiego kwietnika przypominającego rusztowanie, kratki ogrodowej czy lamelowych paneli z haczykami. Na ścianie w salonie możesz eksponować też „żywe obrazy”: zawieś kilka małych sukulentów w lekkich doniczkach zamontowanych w kratkach na zdjęcia.

Ogród wertykalny w salonie łatwo wykonasz również z eleganckich doniczek. Ułóż wybrane pojemniki na wysokiej drabince, by dodać aranżacji pomieszczenia nowoczesnego i oryginalnego charakteru. Na drabince zawieś haczyki do mocowania pojemników z roślinami wiszącymi, a inne donice możesz ustawić na stopniach albo położyć schodkowo jedną na drugiej.

Na konstrukcję zielonej ściany w salonie może składać się także okazały moduł z niedużymi cylindrowymi otworami. Elementy ułożone są lekko pod kątem, co pozwala roślinom swobodnie opadać kaskadami. Ogrody ścienne polecane do salonów mogą mieć np. kształt dużego prostokąta (wówczas kojarzą się z żywym dziełem sztuki) albo intrygującą formę pionowej instalacji – takie projekty nadają się w szczególności do bardzo wysokich wnętrz.

Zielona ściana w sypialni

Ogród wertykalny w sypialni to sposób na zdrowszy sen. Rośliny nawilżają powietrze, niektóre gatunki mogą je również oczyszczać (działają tak np. skrzydłokwiaty i paprocie). Zielona ściana w sypialni będzie też działać odprężająco po trudnym dniu i pomagać zrelaksować się przed snem. Rośliną instalację możesz powiesić np. nad łóżkiem albo w formie kwitnących obrazków nad komodą.

Zielona ściana w pokoju

Bezproblemowy w pielęgnacji i prosty w konstrukcji ogród wertykalny w pokoju możesz wykonać z mchu, np. chrobotka reniferowego. Mech ma bardzo płytki system korzeniowy, dlatego wystarczy przykleić go taśmą dwustronną albo klejem florystycznym do korkowej podkładki. Wspomnianą podkładkę zamocuj do płyty MDF lub wiórowej klejem na gorąco. Całość przykręć wkrętami i wiertarko-wkrętarką do wybranego miejsca na ścianie. W ten prosty sposób możesz skomponować zieloną kompozycję o wybranym kształcie i wymiarach. Pamiętaj: mech nie wymaga podlewania ani nawożenia.

Lekki ogródek wertykalny (np. kompozycja z mchu czy ze sztucznych roślin) to również świetny sposób na zagospodarowanie pustej ścianki działowej. Wprowadzi do wnętrza więcej życia i koloru.

Marzy Ci się klasyczna zielona ściana w pokoju? Zastanawiasz się, do jakich wnętrz będzie pasować? Roślinne ściany są doskonałym uzupełnieniem aranżacji w stylu boho, skandynawskim, klasycznym, eklektycznym, industrialnym i minimalistycznym.

Zielona ściana w kuchni

Pomysł na ładny i użyteczny ogród wertykalny w kuchni? Pachnąca ściana ziół. Posadź w specjalnych modułach, zawieszonych na haczykach doniczkach lub konstrukcji z drewnianej palety miętę, bazylię, tymianek i inne rośliny jadalne, które możesz wykorzystać do gotowania. W ten sam sposób możesz założyć w kuchni wiszący ogródek z warzywami. Domową uprawę warto podlewać przy pomocy konewki z wydłużonym dziobkiem – ułatwi to zabiegi pielęgnacyjne. Zielona ściana w kuchni zaoszczędzi miejsce w mieszkaniu i pozwoli cieszyć się świeżymi dodatkami do potraw i przygotowywanych napojów.

Zielona ściana na zewnątrz

Roślinne ściany warto wykorzystać w aranżacji różnych przestrzeni poza domem. Zielone osłony będą tłumić hałas z ulicy, oczyszczać powietrze i dodawać uroku zaniedbanym miejscom. Jeśli czeka Cię aranżacja nowoczesnego ogrodu – postaw na ekskluzywne meble ogrodowe, które doskonale sprawdzą się na tle własnoręcznie przygotowanej ściany roślin!

Ogród wertykalny na zewnątrz może być wykonany np. z materiałów z recyklingu: ze starych butelek plastikowych albo słoików. Wypełnij przygotowane pojemniki ziemią ogrodową, obsadź wybranymi roślinami, a następnie umieść na konstrukcji z desek zamocowanej do ściany. Słoiki, butelki i inne pojemniki z recyklingu zamocuj przy pomocy metalowych obręczy – dzięki temu będą stabilnie przytwierdzone. W podobny sposób można wykonać wiszący ogród na linach lub metalowych prętach, do których mocuje się drewniane elementy z otworem na doniczkę, słoik lub butelkę.

Zielona sciana w ogrodzie

Piękną, zieloną ścianę w ogrodzie można stworzyć, wykorzystując już posiadaną przestrzeń, np. pergolę, ogrodzenie, a nawet fasadę domu. Wystarczy zacząć uprawiać na pionowych elementach architektonicznych rośliny pnące, np. dzikie wino, bluszcz, męczennicę, milin amerykański czy powojnik. Taki pomysł aranżacyjny może okazać się nie tylko najtańszym, ale i najbardziej efektownym wyborem, który całkowicie odmieni Twoją przydomową przestrzeń.

Ogród wertykalny w ogrodzie może być zaprojektowany też w formie ruchomego stojaka. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które w sezonie letnim planują umieścić rośliny eksponowane w pionie na świeżym powietrzu, a w sezonie zimowym chcą ochronić je przed wiatrem i minusowymi temperaturami wewnątrz. Zastanawiasz się, jakie gatunki wybrać na ogródek wertykalny formie ruchomego stojaka? Doskonale sprawdzą się dokładnie takie same rośliny, jak przy klasycznym ogrodzie ściennym.

Ogród wertykalny na balkonie

Kwiaty doniczkowe, zioła, pnącza i inne rośliny umieszczane w pionie tworzą zielone kompozycje tam, gdzie jest zbyt mało miejsca, by zrobić klasyczny ogród.

Zielona ściana na balkonie może być wykonana przy pomocy specjalnego filcowego panelu z kieszeniami. Panele da się ze sobą swobodnie łączyć, tworząc wybrane kompozycje. Wystarczy przymocować je do lekkiej konstrukcji z tworzywa sztucznego. Popularne modele paneli mają kilkanaście kieszonek na rośliny. Na ramie montuje się linie kroplujące. Ściana, na której ma wisieć panel, musi być zabezpieczona przed zawilgoceniem. Woda spływa przez filc i trafia do tylnego zbiornika. Rośliny posadzone są we włókninie korzeniowej i nie potrzebują ziemi.

Większość balkonowych roślin trzeba chować w domu wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Czy możliwe jest stworzenie całorocznego ogrodu wertykalnego na balkonie? Tak, jeśli wybierzesz do niego odpowiednie gatunki. Jałowiec łuskowaty, świerk biały albo inne wytrzymałe iglaki, ligustr, barwinek i bukszpan to rośliny, które pozwolą Ci skomponować pionowy ogródek, który będzie zdobił balkon przez cały rok.

Ogród wertykalny na tarasie

Zielona ściana na tarasie może powstać z palety, folii ogrodowej i farby olejnej w dowolnym kolorze. Zbudowany z tych materiałów elegancki pionowy kwietnik nadaje się do zawieszenia na ogrodzeniu, tarasowej balustradzie, drewnianej zastawie czy ścianie budynku sąsiadującej z tarasem. Ogródek z palety można postawić też bezpośrednio na podłożu. Do wykonania wspomnianej konstrukcji potrzebne są podstawowe narzędzia, a także ziemia ogrodowa, którą wypełnia się powstałe miejsca na rośliny.

Aranżację z ogrodem wertykalnym na tarasie mogą uzupełniać meble ogrodowe z dodatkiem drewna, które podkreślą charakter drewnianego kwietnika DIY. Kompozycję mogą wzbogacić sznury światełek i tekstylia dodające wrażenia przytulności.

Jeszcze prostszym rozwiązaniem, gdy marzy Ci się zielona ściana na tarasie, jest zakup gotowych paneli do budowy ogrodu wertykalnego, które są wyposażone w system nawadniania. Cena budowy takiej konstrukcji jest jednak wyższa niż stworzenie ogrodu wertykalnego z palet.

Zielona ściana z roślin – jak wygląda jej pielęgnacja?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o swój wertykalny ogródek? Roślinne ściany pielęgnuje się według następujących zasad:

  • Kupując rośliny do pionowego ogrodu, sprawdzaj, czy żadna z nich nie ma plam i dziur na liściach. Łodygi powinny być mocne. Niepokojącymi oznakami są zwijające się, zwiędłe i wiotkie liście, szara pleśń, mokre i zgniłe plamy czy brązowe guzki. Jeśli roślina ma którykolwiek z wymienionych objawów, lepiej odpuścić sobie jej zakup. Pamiętaj, że choroba może szybko rozprzestrzenić się wśród pozostałych kwiatów.
  • Regularnie podlewaj i nawóź rośliny na ścianie. Częstotliwość wspomnianych zabiegów i ilość dostarczanej wody dostosuj do potrzeb poszczególnych gatunków, wielkości danych okazów, stopnia nasłonecznienia stanowiska i rozmiaru doniczki.
  • Przycinaj szybciej rozrastające się rośliny, by zielona kompozycja wyglądała estetycznie, a wolniej rosnące gatunki nie zostały przykryte. Zachowaj ukośną, nieposzarpaną linię cięcia. Przycinaj rośliny sekatorem po podlaniu. Liście i łodygi kwiatów powinny być suche. Jeśli ogród znajduje się na balkonie, zaplanuj przycinanie na dzień bez deszczu. W kolejnych dniach nie powinno być też przymrozków.
  • Zraszaj wieczorem gatunki, które wymagają odpowiedniego poziomu wilgoci. Możesz zamontować też automatyczny system nawadniania kropelkowego.
  • Zielone ścianki stworzone na balkonach, tarasach czy ogrodach w większości przypadków trzeba przenieść do domu jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Szukasz niebanalnej ozdoby, która odmieni Twój salon, taras lub inną przestrzeń w domu i na świeżym powietrzu? Wybierz wertykalny ogród! Jego wspaniały wygląd nie tylko wzbogaci każdą aranżację, ale także pomoże Ci się zrelaksować po wymagającym i stresującym dniu pracy.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium