Dokarmianie ptaków zimą – jak przygotować ogród?

Dokarmianie ptaków zimą – jak przygotować ogród?

Opady śniegu oraz niskie temperatury utrudniają ptakom szukanie pożywienia. Sikorki, wróble, mazurki oraz inne gatunki warto dokarmiać w tym trudnym okresie, gdyż latem ptaki odwdzięczą się, łapiąc owady i śpiewając w parkach oraz ogrodach. Jak przygotować balkon, taras i ogród do karmienia dzikiego ptactwa zimą?

Dokarmianie ptaków zimą - gdzie umieścić karmnik?

Ptaki warto dokarmiać zarówno, gdy mieszka się w mieście, jak i na wsi. W mieście łatwiej znaleźć pożywienie, lecz większość łatwo dostępnego jedzenia jest dla ptaków niezdrowa. Na wsiach wróble bądź sikorki mają problem ze znalezieniem pokarmu ze względu na warstwę śniegu, która zalega na polach, łąkach, w lasach oraz przydomowych ogrodach.

Na wsi powinno się umieszczać karmniki wysoko na drzewach, w miejscach, do których nie mają łatwego dostępu dzikie drapieżniki i domowe koty. Dobrym rozwiązaniem jest również zawieszanie dzwonków i kul z ziaren pod dachami, w altanach oraz nad oknami. Część ptaków zje również słoninę. W miastach karmniki dla ptaków najczęściej umieszcza się na balkonach i tarasach, a także na drzewach, rosnących w pobliżu bloków lub na terenie ogrodów działkowych. Dokarmianie ptaków w mieście wymaga zabezpieczenia karmników przed szczurami, które wyjadają okruchy i ziarna pozostawione dla ptactwa. Skutecznym rozwiązaniem jest zawieszanie karmników z małymi otworami, przez które szczury nie mogą się przecisnąć (np. dużych butelek po wodzie, w których wycina się niewielkie wejścia dla ptaków). Niewskazane jest wysypywanie pokarmu dla ptaków bezpośrednio na ziemię, gdyż wróble, mazurki i inne gatunki w trakcie jedzenia są narażone na atak drapieżników, w tym domowych, wychodzących kotów. Dodatkowo resztki w pobliżu śmietników lub pod drzewami przyciągają szczury. 

Jaki karmik jest najlepszy? 

Karmnik dla ptaków można kupić w sklepie lub zbudować samodzielnie, pamiętając o kilku zasadach. Przede wszystkim karmik powinien być bezpiecznym miejscem dla mniejszych i większych gatunków. W miastach ważna jest głównie ochrona przed szczurami i kotami, natomiast na wsi budka powinna chronić małe ptaszki przed okiem latających drapieżników, np. jastrzębi oraz kun, łasic, lisów i kotów. Boki karmnika mogą być zamknięte z trzech stron, lecz najodpowiedniejsze są domki z dwoma ścianami otwartymi. Ważne jest, by daszek karmnika był większy od jego podstawy. Taka konstrukcja chroni pokarm przed śniegiem i wilgocią. Jak dokarmiać ptaki na balkonie i na małych tarasach? Jeżeli do dyspozycji ma się niewiele miejsca, można zrezygnować z montażu karmnika na rzecz kuli, którą ulepi się ze słoniny, pszenicy, słonecznika i pestek dyni. Gotowe kule można kupić również w sklepach.

W jaki sposób dokarmiać ptaki zimą? 

Dokarmianie ptaków zimą powinno się rozpocząć od poznania, jakie pożywienie jest odpowiednie dla poszczególnych gatunków. Wszystkie ptaki chętnie posilą się okruchami chleba i bułki, lecz powinno się pamiętać o zasadzie, że do karmnika wsypuje się wyłącznie suchy, czysty chleb. Nie wolno smarować go masłem ani posypywać solą i przyprawami. Zabronione jest karmienie bułkami słodkimi, resztkami ciastek i ciast, paluszkami, krakersami i okruchami z chipsów. Sól jest szkodliwa dla dzikiego ptactwa, podobnie jak nadmiar cukru. Wróble, mazurki, sikorki, pleszki, muchołówki, kopciuszki, szpaki i pliszki powinny jeść ziarna słonecznika, łuskane, rozdrobnione orzechy, siemię lniane, płatki owsiane z dodatkiem oleju słonecznikowego, a także pestki dyni, ziarna pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. Sikorki, wróble, dzięcioły i sroki mogą również zjadać niesoloną słoninę oraz smalec wymieszany z różnymi nasionami. Pożywienie wsypywane do karmnika powinno być zawsze świeże, a sam karmnik co jakiś czas powinno się oczyszczać z ptasich odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium