Rattan czy technorattan – jakie meble wybrać?

Rattan czy technorattan – jakie meble wybrać?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się meble z rattanu i technorattanu. Oba materiały wyglądają podobnie, jednak mają odmienne cechy. Które meble wybrać na taras lub balkon?

Rattan - co to jest?

Rattan to tropikalna palma, której pnącza osiągają długość nawet 200 metrów. Ze względu na wysoką plastyczność włókien rattanu wykorzystuje się je do produkcji mebli. Drewno jest tradycyjnym, południowoazjatyckim surowcem do wykonywania krzeseł, foteli, stołów i innych elementów wyposażenia. Włókna palmy umożliwiają tworzenie trwałych i eleganckich mebli, które sprawdzają się w wilgotnym i gorącym klimacie Azji Południowo-Wschodniej. Niestety, w Polsce rattan okazuje się materiałem słabo odpornym na warunki atmosferyczne. Włókna egzotycznej palmy kruszeją pod wpływem promieniowania UV i wahań temperatur. Ponadto meble z rattanu są drogie, co w połączeniu z niską wytrzymałością na surowy klimat sprawia, że w Europie powszechnie używa się mebli z technorattanu

Technorattan - co to jest?

Technorattan jest tworzony z syntetycznej żywicy. Jest to materiał sztuczny, jednak ze względu na długą żywotność i możliwość ponownego wykorzystania, przyczynia się do ochrony środowiska. Nazwa tworzywa wskazuje na podobieństwo do rattanu nie przypadkowo - technorattan imituje naturalne włókna egzotycznej palmy, jednak jest od nich o wiele wytrzymalszy. Cena materiału jest nieco niższa niż jego naturalnego odpowiednika.

Meble ogrodowe technorattanowe są wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne i zabrudzenia, dlatego dobrze sprawdzają się na zewnątrz - w ogrodach, na tarasach, hotelowych patio i w restauracyjnych oraz kawiarnianych ogródkach. Ważna jest również elastyczność, jaką wykazuje technorattan. Meble z niego wykonane są odporne na pękanie, a sploty - dokładnie wykonane. Ponadto włókna z syntetycznej żywicy są niepodatne na odbarwienia pod wpływem słońca oraz powstawanie plam z wina, soków, kawy lub herbaty.

Rattan i technorattan - które meble wybrać do ogrodu?

Meble rattanowe mają wiele zalet, gdyż są eleganckie, lekkie, funkcjonalne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Naturalne włókna można malować na dowolne barwy, dzięki czemu stare krzesła lub stoły łatwo odnawia się niewielkim kosztem. Niestety, rattanowe meble ogrodowe są dość problematyczne w użytkowaniu. Zimą powinno się je chować do pomieszczania, gdyż pod wpływem mrozu rattan pęka i zmienia kształt. Latem powinno się je chronić przed bezpośrednią ekspozycją na słońce, gdyż jego promienie przyczyniają się do kruszenia splotów. Meble ogrodowe z rattanu dobrze wyglądają w oranżeriach, gdzie są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie w zimowych ogrodach harmonijnie komponują się z roślinami i podkreślają wypoczynkowy charakter wnętrza. 

Meble ogrodowe z technorattanu są trwalsze, dlatego to właśnie one są lepszym wyborem do ogrodów, na tarasy i balkony. Elastyczność włókien syntetycznych zwiększa ich odporność na pękanie, dlatego szacuje się, że ich trwałość wynosi co najmniej 10-15 lat - to długi czas, jak na ogrodowe meble. Technorattan jest jednak niepodatny na zmianę barwy, dlatego niemożliwe jest jego samodzielne pomalowanie na inny kolor. Aby zmienić kolor technorattanowych mebli ogrodowych, potrzebne jest naświetlanie ultrafioletem lub moczenie włókien w mieszance kwasu chromowego i kwasu siarkowego. Z tego powodu, wybierając meble z syntetycznych włókien, powinno się od razu wybrać krzesła, stoły i sofy w pożądanej barwie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl