Grill – sposób na udaną letnią imprezę! Jak zorganizować go we własnym ogrodzie?

Grill – sposób na udaną letnią imprezę! Jak zorganizować go we własnym ogrodzie?

Gdy dni są długie, a temperatury wysokie, przyjęcie można przenieść do ogrodu. Grillowanie jest lubiane niemalże przez wszystkich, a impreza na świeżym powietrzu przeciąga się nieraz do późnych godzin nocnych. Jak przygotować się do grillowania we własnym ogrodzie? Jak przyjąć gości na tarasie i przyrządzić smakowite dania?

Miejsce dla wszystkich gości

Zanim rozpocznie się przyrządzanie dań na grillu, powinno się przygotować miejsce dla wszystkich gości. Duży stół ogrodowy wraz z krzesłami, sofą, fotelami lub modułowym narożnikiem pomieści nawet 10-12 osób. Dzieciom można przygotować odrębne miejsce do siedzenia, rozkładając miękkie poduszki lub koce przy niskim stoliku kawowym. Aby przyjęcie było bardziej eleganckie, na stole można rozłożyć „obrus” z białego lub brązowego papieru, który delikatnie przykleja się do mebla za pomocą taśmy klejącej. Zabrudzony papier po zakończeniu przyjęcia wystarczy zdjąć i wyrzucić, dzięki czemu sprzątanie zajmuje niewiele czasu.

Gdzie ustawić grilla?

Grill węglowy umożliwia przygotowanie apetycznych mięs, serów, ryb i warzyw, jednak wydziela sporo dymu. Miejsce dla gości powinno znajdować się w odpowiedniej odległości od grilla węglowego, by duszący dym nie psuł przyjęcia. Grill tego typu, ustawiony na zadaszonym tarasie, sprawdza się wyłącznie w czasie niepogody, gdy zaproszone osoby siedzą w domu, a potrawy przygotowywane są na zewnątrz. Jeśli goście siedzą na tarasie, palenisko powinno znajdować się w odległości co najmniej kilkudziesięciu metrów i posiadać swobodny dostęp powietrza. Prawidłowa cyrkulacja sprawi, że dymu będzie powstawało mniej, a węgiel lub brykiet będą utrzymywać pożądaną temperaturę. Jeśli taras jest niewielki bądź niemożliwe jest ustawienie paleniska w odpowiedniej odległości, można zdecydować się na grill gazowy, który wydziela znacznie mniej dymu. Dodatkowo gazowy grill ogrodowy zamykany umożliwia przygotowywanie zdrowszych potraw - tłuszcz z grillowanych dań spływa do specjalnego pojemnika i niemożliwe jest jego spalanie, jak ma to miejsce w węglowych grillach ogrodowych. Aby uchronić się przed spalaniem tłuszczu i wydzielaniem rakotwórczych związków w palenisku na węgiel lub drewno, konieczne jest używanie aluminiowych tacek do grillowania.

Jak wybrać grilla ogrodowego na przyjęcia na tarasie?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest kilka rodzajów grillów. Jeżeli zamierza się grillować często i zapraszać znajomych, powinno się wybrać grill z dużą powierzchnią do grillowania. Na szczególną uwagę zasługują grille ogrodowe holenderskie, które zamiast klasycznego rusztu posiadają gładką płytę grzewczą. Jej powierzchnia nagrzewa się równomiernie, dzięki czemu przygotowanie różnych produktów jest łatwiejsze i zajmuje mniej czasu. Grill ogrodowy tego typu opala się drewnem. Otwarte palenisko stanowi dodatkową atrakcję, gdyż umożliwia pieczenie kiełbasek w tradycyjny sposób, tak samo jak nad ogniskiem. Obok grilla holenderskiego można ustawić elegancki stolik z granitowym blatem, na którym można ułożyć akcesoria do grillowania lub potrawy po zdjęciu z płyty. Ponadto drewno można przechowywać w estetycznym boksie oraz w przestrzeni znajdującej się pod paleniskiem. 

Jakie gadżety przydają się podczas grillowania?

Podczas grillowania przydatne są łopatki do czyszczenia płyty grzewczej i rusztu, dzięki którym obraca się również przyrządzanie potrawy. Gotowanie ułatwia również rożen do szaszłyków i kurczaka oraz kociołek, który można zawiesić nad otwartym paleniskiem. W kociołku przygotuje się różnego rodzaju gulasze oraz pieczonki, czyli aromatyczną potrawę z ziemniaków, kiełbasy, boczku i kapusty. Na przestronnym tarasie dodatkowo można ustawić kuchnię ogrodową. Mebel wyposażony jest w blat roboczy, zlew oraz półkę do przechowywania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl